Festivale Gideceğiz posteri

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Gani Rüzgar Şavata'nın yaptığı ve 45. Altın Portakal Film Festivali'ne kabul edilmeyen Saddam'ın Askerleri Kara Güneş filmi; 29 Ekim'de İtalya'da düzenlenecek 'Torino Film Festivali'ne davet edildi.

Gani Şavata, bu festivale kendilerinin başvurmadığını belirterek, "Filmi jürideki komite istedi" dedi. Ünlü yönetmen; Kuzey Irak'ta Saddam Hüseyin döneminde bir peşmerge köyüne yapılan baskıları ve işkenceleri yansıtan Saddam'ın Askerleri Kara Güneş'in Antalya Film Festivali'ne alınmayışına "Portakalları göstermediğimiz için kabul edilmedik" diye tepki göstermişti. Bu filme çok büyük emek verildiğini belirten Gani Rüzgar Şavata, "Açık sahnelerimiz olmadığı için sanırım film dikkatleri çekmedi. Oysa bu film çok şey anlatıyor. Tabii ki anlayanlara" demişti. Bu gelişmelerden kısa süre sonra ise Şavata'ya 'Torino Film Festivali'nden davet geldi.

Ünlü yönetmen, İtalya'dan gelen teklif karşısında hem şaşırıp, hem de çok sevindiğini belirterek şunları söyledi: "Portakalları göstermedik ama filmimizi izleyen komite, festivale katılmamızı istedi. Ülkemizde festivale katılamadık ama filmimizi yurtdışında temsil edeceğiz."

Kaynak : Başak Çokan / Sabah

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 07 Mart 2009 16:51:03

Türkiye'de ses getirmese bile yurtdışında gişe yapabilecek potansiyele sahip bir proje

Yandex.Metrica