Süt'ün Galası Antalya'da Yapıldı posteri

Semih Kaplanoğlu’nun, geçen yıl Altın Portakal’ı kazanan “Yumurta” ile başladığı Yusuf üçlemesinin ikinci filmi Süt de Türkiye galasını 45. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yaptı. Bu yılki Altın Portakal’ın adaylarından olan filmin ekibi, yönetmen Semih Kaplanoğlu, başrol oyuncuları Başak Köklükaya, Melih Selçuk ve görüntü yönetmeni Özgür Eken gösterim sonrası festival kafede soruları cevapladı.

Kendinden yaşlı bir anneyi canlandıran Başak Köklükaya, “Benim için hayli zorlu bir çalışmaydı ve açıkçası hâlâ başarabildiğimden emin olamıyorum.” Diye konuştu. Köklükaya rolünü ve hazırlık sürecini şöyle anlattı: “Çok basit görünen ama çok zor bir roldü. Gerçekten çok zorlandım. Yaşlılık değil ama yıpranmışlığı verebilmek önemliydi. Tek başına, 18 yaşında bir erkek çocuğunu yetiştirmeye çalışan, evin geçimini üzerine almış bir kadın, onun hisleri, oğluyla ilişkisi, kendi yalnızlığına bakabilmesi…Bunlar gerçekten beni çok tedirgin etti.”

Filmde Yusuf’un gençliğini  ve Başak Köklükaya’nın oğlunu canlandıran Melih Selçuk ise ilk oyunculuk tecrübesinde kendisine rol arkadaşlarından Tülin Özen’in çok yardımcı olduğunu söyledi: “Benim tecrübesizliğimi Tülin’in çabaları ortadan kaldırdı. Yusuf karakterini aynen yaşamasam da gözleyebildiğim kadarıyla biliyorum. Yusuf, ülkemizdeki eğitim sisteminden hayli darbe almış ve bunu aşmayı arzulayan bir genç.”

Sinemasının gittikçe daha yalınlaştığı ve bir Semih Kaplanoğlu dilinin daha belirginleştiği yorumları üzerine Kaplanoğlu, “Buna ancak teşekkür ederim. Benim için sinema, anlatılamayanları, satır aralarında kalanları anlatma çabasıdır. Daha ruha dokunan, daha şiire ve dolayısıyla büyüye, hipnoza yakın, fazlalıklardan arınmış bir anlatım biçimi bulmaya, geliştirmeye çalışıyorum.” Diye konuştu.

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 07 Mart 2009 16:44:03

sıradan bir proje

Yandex.Metrica