Altın Portakal Sahnesinde İki Oscarlı Oyuncu posteri Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) ve Antalya Kültür Sanat Vakfı’nca (AKSAV) gerçekleştirilen 4. Uluslar arası Avrasya Film Festivali, Rian Johnson’ın yeni filmi Bloom Brothers ile sona ererken finale de noktayı Oscarlı iki efsane oyuncuyla koydu: “Nürnberg Mahkemesi” ile Oscar kazanan usta oyuncu Maximilian Schell ve “Piyanist” ile Oscar sahibi en genç aktör unvanını kazanan Adrien Brody, filmin gösteriminin ardından seyircilerin sorularını cevapladı.

Ünlü oyuncu Adrien Brody, canlandırdığı Bloom karakterini şöyle anlattı: “Bloom’un en büyük problemi doğaçlama yapamamasıydı. Bu, aktörün, filmdeki serüvenine de benziyor. Ne kadar eğlenceli bir yolculuk olsa da bir yerde yönetmen ‘kes’ diyecektir. Bu aynı zamanda evrensel bir şey; insanlar hayatlarının sonuna kadar doya doya yaşamak istiyorlar. Ama ne zaman sona ereceği belli değil!”

Efsanevi oyuncu Maximilian Schell ise “Doğrusu ben senaryoyu pek anlamadım ama kızım oynamamı istedi. Şimdi onun da bir kızı oldu. Filmle ilgisi yok ama söyleyeyim dedim. Filmle ilgili bizim ne düşündüğümüz çok önemli değil artık, biz çektik, bitti. Esas siz ne düşünüyorsunuz?” dedi ve salon bir kez daha alkışlarla inledi.

Filmde hem eskiyi çağrıştıran hem de yeni döneme ait unsurların bulunması hakkında bir soruyu cevaplayan Brody, “Aslında bunu yönetmenin cevaplaması lazım. Ama bence zamansızlık duygusuydu esas verilmek istenen. Adeta bir masal gibi.”

Ünlü oyuncu “Piyanist”teki rolüyle anılması hakkındaysa şunları söyledi: “Bu kesinlikle gurur duyduğum bir işti. Tabii ki amacım, rolümü hissedebilmek ve seyirciye hissettirebilmek. Bu filmde de olduğu gibi farklı rollerde oynamak ve kendimi geliştirebilmek istiyorum elbette.”

Filmin dışında genel olarak sinemayla ilgili soruları da cevaplayan ikili, sektörün geçmişi ve bugünkü hali hakkında da bilgiler verdi. Geçmişle bugünü kıyaslayan Schell, “Ben bugünü, yeni yönetmenleri hiç anlamıyorum ki. Evet, stilleri var, bir şeyler yapıyorlar ama peki ne anlatıyorlar? Bilemiyorum. Ben klasik tiyatroyla büyüdüm, bugünkü sinemada ise kendimi kaybolmuş hissediyorum.”

Brody ise yakın zamanda yazarların yaptığı grevi de hatırlatarak Amerika’dan dünyaya yayılan ekonomik krizin, sinema endüstrisi üzerine muhtemel etkisini şu şekilde anlattı: “Sadece Amerika’da değil bütün dünyada ve he alanda etkisi hissedilecek bir süreçteyiz. Sanırım bağımsız yapımlar bundan daha da etkilenecek çünkü film finansmanı fonlardan sağlanıyor ve geri dönüş olmayacağı için kimse para yatırmak istemeyecektir. Bu demektir ki yakında daha az film seyredeceğiz. Bir de yakında aktörler birliğinin, yazarlar sendikası gibi bir eylemi olabilir, iş yavaşlatma gibi. Bu da sektörü etkileyecektir.”   

Son Yorumlar (2)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 07 Mart 2009 16:41:03

iki usta oyuncu hakettiler ödülleri

enigmacuture avatar enigmacuture 04 Mart 2009 16:20:03

8

altın portakal türkiyenin oscarı olduğuna göre burda olmaları gayet doğal bana göre

Yandex.Metrica