"Çocuk Gelinler"in Öyküleri Ankara'da posteri

 

 

Uçan Süpürge ile Almanya'daki Dortmund-Köln Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ortaklığında, erken evlilik sorununa dikkat çekerek bu konuda duyarlık geliştirmek amacıyla başlatılan "Çocuk Gelinler" projesi kapsamında iki kısa film çekildi. "Beni geri çağır hayat!" ve "Nefes al Alma, nefes al" adlı filmlerin dünya prömiyeri 23 Ekim Perşembe günü Ankara’da yapılacak.

 

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından Sivil Toplum Diyaloğu: Kültür Hareketi programı çerçevesinde desteklenen "Çocuk Gelinler" projesi, küçük yaşta ve zorla yaptırılan evliliklerin kadınların yaşamına olumsuz etkilerine dikkat çekerek bu yıkıcı geleneğe karşı farkındalık yaratmak amacını taşıyor.

 

Proje kapsamında ilk olarak Türkiye ve Almanya’da eşzamanlı bir Kısa Film Sinopsis Yarışması açılmış, jürinin başvuranlar arasında yaptığı değerlendirme sonucu her iki ülkeden 5’er katılımcı Ankara’da atölye çalışmasına davet edilmişti. Türkiye ve Almanya’dan eğitmenler eşliğinde yaklaşık bir ay süren “Senaryo” ve “Yapım Öncesi ve Yapım” atölyeleri sonucunda, tüm yapım süreci kolektif çalışmayla kotarılan iki sözsüz kısa film ortaya çıktı.

 

"Beni geri çağır hayat!" ve "Nefes al Alma, nefes al!" adlı bu filmlerin ilk gösterimleri 23 Ekim akşamı saat 19.00’da Devlet Tiyatroları Şinasi Sahnesi’nde yapılacak. Gösterimler ilgilenen herkesin katılımına açık ve ücretsiz olacak.

 

Uçan Süpürge iki yıl önce de erken evliliklere karşı kamuoyu oluşturmak ve küçük yaşta evliliğin bir sorun olarak algılanmasını sağlamak amacıyla İç Anadolu Bölgesi’nde Kırıkkale ve Yozgat’ta bir çalışma yapmıştı. "Çocuk Gelinler" projesi ise, erken evliliklere uluslararası çerçeveden bakan, sinema sanatının olanaklarını kullanarak bu yaygın soruna dikkat çekmek isteyen bir çalışma.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilgi için:

Uçan Süpürge

Tel: 0 312. 427 00 20

E-posta: cocukgelinler@ucansupurge.org

www.ucansupurge.org

 

 

 

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 07 Mart 2009 16:37:03

Sinemayı olumlu kullandıktan sonra bir çok soruna çare olabiliriz

Yandex.Metrica