Ünlü Yapımcı ve Yönetmen Robert Richter'dan Türk Yönetmene Teklif posteri Filmleriyle yurtdışında bir çok festivale davet edilen ve şu günlerde bir takım festivallerde paneller vermek üzere Amerika’da bulunan yönetmen Aslı Ceyda Kılıçkıran, “Geçerken Uğradım” ve “Kilit” adlı filmlerini izleyen ünlü yönetmen ve yapımcı Robert Richter’dan önemli bir teklif aldı. Ortadoğu’daki Müslüman kadınların yaşamlarını konu alan bir belgesel yapma isteğini Aslı Ceyda Kılıçkıran ile paylaşan ve ortak bir çalışma teklif eden Robert Richter, ayrıca kendisinin çekmek istediği Hollywood yapımı bir drama için de Türk oyuncular konusunda yönetmenin tavsiyesini istedi.

Türk kadınıyla ilgili çalışmalar yapan ve yalnızca kadın filmleri çeken Aslı Ceyda Kılıçkıran, “Robert Richter ile tanışmaktan ve işbirliği içinde olmaktan çok büyük onur duyuyorum. Çektiği belgeseller tüm festivallerde, tüm Amerikan kanallarında gösterilen ve dünyada pek çok ödüller alan bu isim ayrıca ünlü yönetmen Charles Chaplin'in ailesinden biri… Aldığı ödüller arasında Columbia Yayıncılık Ödülü ve En İyi Belgesel dalında Akademi Oscar ödülü bulunuyor ve böylesine değerli biriyle Ortadoğu’daki Müslüman kadınların yaşamlarını konu alan, içeriğinde Ortadoğu’daki Müslüman kadınların cinsel yaşamlarının da konu edileceği belgeselin ön çalışmalarına başladık. İslam, Kadın ve Cinsellik konularını içinde barındıran çalışmalar yapmak istediklerini belirten Robert Richter’e, konunun hassasiyeti ve “DOĞRU” aktarımının özellikle bizler yani Müslüman Türk kadınları için önemine dikkat çektim. Değerli bir çalışma gerçekleştireceğimize inanıyorum” diyor.

Rober Ritcher 14 yıldır 5000 üyeli Amerikan Film Yapımcıları Derneği Başkanı. Uluslararası Belgesel Filmciler Derneği Yönetim kurulunda New York temsilcisi. Başkanlığını yaptığı pek çok TV ve basın kuruluşu var. En önemli filmlerinden biri Nagasaki.. Bu filmle nükleer silahlanmaya karşı bir kamuoyu oluşturmuş bir yönetmen ve yapımcı. Genellikle filmleri insan hakları ve küreselleşmeyle ilgili.Five Days to Change the World ( Dünyayı değiştirecek 5 gün) ,Vietnam, HHH What Manner of Man, Hubert Humphrey'in 1968’de Nixon a karşı yürüttüğü seçim kampanyasıyla ilgili. Amerika’nın çok önemli filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.
www. RichterVideos.com

ASLI CEYDA KILIÇKIRAN KİMDİR?

2006 yılında çektiği ve gazeteci yazar DUYGU ASENA’ya ithaf ettiği ‘GEÇERKEN UĞRADIM’ filmiyle çok sık gündeme gelen Ceyda Aslı Kılıçkıran, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Ardından, bir yıl konservatuar eğitimi aldıktan sonra ‘Daily News’ ve ‘Middle East Journal’in yanı sıra, çeşitli yabancı basın kuruluşlarında ‘yazar’ olarak çalıştı.CIDC Insight Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Daha sonra reklâm senaryoları yazmaya başlayan Ceyda Aslı Kılıçkıran, ardından tanıtım filmleri ve reklam filmleri çekmeye başladı. Son dört yıldır kendi yazdığı filmleri çekiyor. Türk Sineması’nın en genç kadın yönetmeni olan Kılıçkıran, halen, Türk kadınlarıyla ilgili çalışmalar yapan ve kadın filmi çeken tek Türk yönetmendir.

Senarist ve yönetmen Aslı Ceyda Kılıçkıran’ın, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli dereceler alan filmleri şunlardır:
Bağımsızlığımı ve Seni Seviyorum: 4. Inflatable Duck Film Festival - Denver USA
Watermark: Festival Les Toiles De Mer 2005 France
Bir Parça Özgürlük: 42. Altın Portakal Film Festivali’nde aday gösterildi
Geçerken Uğradım: Kılıçkıran’ın 2006 yılında çektiği bu film, aynı sene içinde kaybettiğimiz gazeteci - yazar DUYGU ASENA’ya ithaf edilmiştir. Filmde başrolü Türk Sineması’nın ve kadın filmlerinin unutulmaz ismi HALE SOYGAZİ üstlenmiştir.
Kilit    : 2007 Yılında çektiği bu film sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadını olan AFİFE JALE’nin hikayesi…KİLİT bir kadın hikâyesi...Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Vakfı tarafından ödüle layık görüldü. Mardin Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterildi.

Yönetmen Ceyda Aslı Kılıçkıran’ın, ‘İstanbul Kısa Filmciler Derneği’nden aldığı bir başka ödülün yanı sıra ‘Başbakanlık’ ödülü de bulunuyor.

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 07 Mart 2009 16:32:03

kabul ederse, sinema adına çok olumlu bir adım olur

Yandex.Metrica