Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

40. yılımın hatırına 'Kumcu Ali'yi bulun!

31 Ekim 2008 00:00
Mustafa Altıoklar'ın 'Sinemacı' programı gizli kalmış bir gerçeği ortaya çıkardı. Yönetmen Erden Kıral'ı konuk eden Altıoklar, "Genel Kurmay'dan Erden Kıral'ın 'Kumcu Ali Yaşar'ın arşivlerden çıkarılıp, gösterime girmesini rica ediyoruz" deyince; Kadir İnanır'ın da ilk filmi olan Kumcu Ali Yaşar'ın varlığı gündeme geldi.

Yüreğim yanıyor
40'ıncı sanat yılını kutlayan Kadir İnanır ise, 'ortadan kaybolan' ilk filmiyle ilgili isteklerini şöyle dile getirdi: "Bu filmin kayıp olması benim içimdeki en büyük ukdedir. Evimde bugüne kadar rol aldığım bütün filmler var ve onlar benim bu dünyadaki en büyük hazinem. Çalışma azmimi, yaşama sevincimi o filmlerden alıyorum. O arşivi gördükçe kendimi daha dinç hissediyorum. Arşivimde bir tek 'Kumcu Ali Yaşar' yok."

Benim ilk adımım
"Bu filmin eksikliği yüreğimi burkuyor çünkü benim ilk filmim" diyen İnanır, duygularını şöyle ifade etti: "Anadolu'da bebeklerin ilk patikleri uğur getirsin diye iş yerlerine asılır. Bizim kültürümüzde ilk adım önemlidir, uğur getirdiğine inanılır. 'Kumcu Ali Yaşar' da benim ilk adımım. Filmin nerede olduğu bilinmiyor ama birileri mutlaka biliyordur. Kayıtları vardır... 40'ıncı yılımın hatırına ilk filmim bulunsun."


EFEKANO

11 Mayıs 2009 22:14

Yilmaz Güney,Cüneyt Arkin,Kadir Inanir,Tamer yigit ..... bu Sanatcilarin bazi Filmleri Kayip ve daha Isimlerini Sayamadigim Sanatcilarda var.Bende bu Filmleri Ariyorum bunlar ya yandi yada Yasaklandi.Eger Yandi ise bulunmaz ama Yasaklandi ise Biryerlerde Kesin vardir diyorum.Bazi Yanan Filmler Avrupa da var bilginize ;)

 

Saygilar

Cevap Yaz

Halil Güneşli

7 Mart 2009 16:30

Kadir İnanırın bile projeleri yasaklanıyorsa, Yılmaz Güney, Tarık Akan gibi sanatçıların baskı altında tutulmasını normal karşılıyorum bu sistemde

Cevap Yaz
Yandex.Metrica