Laz Dursun'dan Sıkıldı posteri

Her sezon başında, 'Bitecek, artık tutmaz' denen ama Gülse Birsel'in yaptığı müthiş manevralarla yine en çok izlenen, en çok konuşulan dizi olmayı başaran Avrupa Yakası' pek çok genç yeteneğin de keşfedilmesini sağladı. Onlardan biri de, 'Laz Dursun' tiplemesiyle ekrana gelen Ömür Arpacı... Performansıyla Ata Demirer, Engin Günaydın, Binnur Kaya gibi ustaların arasından sıyrılan Arpacı, kendine kısa zamanda geniş bir hayran kitlesi oluşturdu. 'Avrupa Yakası' fanatikleri ona bayılıyor. Özellikle Karadenizliler, internetteki forumlarda Arpacı'yı yere göğe sığdıramıyor. 26 yaşındaki oyuncu da 'Avrupa Yakası'nda rol almaktan çok mutlu... Halis muhlis Trabzon'lu olan Arpacı, "Avrupa Yakası'ndan önce de Karadenizli rolleri için pek çok teklif aldım. Ama kendimi tekrar etmek istemediğim için kabul etmemiştim. Ama 'Avrupa Yakası'nın yeri ayrı, çok prestijli bir iş. Hiç tereddüt etmeden kabul ettim" diyor...

* Avrupa Yakası'nda kısa sürede parladınız. Özellikle Karadeniz şivenize herkes bayılıyor. Nerelisiniz?
Doğma büyüme Trabzon Akçaabat'lıyım. 17 yıl yaşadım Trabzon'da... Ailem hala orada... Yakın çevremde Karadeniz şivesiyle konuşan insan çoktu. Babaannem mesela... Eh, ister istemez insanda kulak dolgunluğu oluyor. O şiveyi kullanmak zorlandığım bir şey değil.

MUHASEBE MEZUNUYUM
* İstanbul'a yolunuz nasıl düştü?
İstanbul'a konservatuvar için geldim. Müjdat Gezen Sanat Merkezi, 2004 mezunuyum. Orası bitti, şimdi de Kültür Üniversitesi'nde Sinema-TV okuyorum. Yönetmenlik bölümündeyim. Trabzon'da fazla konservatuvar yok. Tiyatro da sadece amatör olarak yapılabiliyor. Profesyonel olmak için konservatuvarı olan büyük bir şehre gitmek lazım. Ben de İstanbul'u tercih ettim.

* Tiyatroya merakınız küçük yaşlarda mı başladı?
İlkokuldan bu yana merakım vardı tiyatroya ama lisede canlandı diyebilirim. Liselerarası bir tiyatro oluşumunda, bir oyunda oynamıştım. Trabzon'da amatör bir grupla çalıştım. Devlet Tiyatrosu'ndan bir oyuncu arkadaşımdan yetenek sınavı için dersler aldım. Kendimi hazır hissedince de, İstanbul'da şansımı denemeye karar verdim. Gelip, bazı okulların sınavlarına girdim.

* Anne-babalar çocuklarının tiyatrocu, sanatçı olmasına pek de sıcak bakmazlar. Doktor, mühendis olsun isterler ya... Sizinkiler ne tepki verdi?
Babam başlarda karşı çıktı tabii. Ama sonradan, benim bu işi ne kadar çok sevdiğimi görünce o da bana destek oldu.

* Ailenizde başka tiyatrocu var mı?
Hayır, yok. Annem ev hanımı, babam serbest meslekle uğraşıyor. Trabzon'da sanayi sitesinde, oto-cam işi yapan bir dükkanımız var.

* Başka kardeşiniz var mı?
Ablam var. Evli, iki de yeğenim var.

* Şimdiye kadar hangi yapımlarda rol aldınız?
Birçok reklam filminde oynadım. Dizi serüvenim ise 'Çiçek Taksi' ile başladı. 'Kadın İsterse', 'Kurtlar Vadisi', 'Fırtına', 'Servet Avcısı' ile devam etti. Uzun metrajlı filmlerim var. 2004 yapımı 'Hırsız Var' filminde oynadım. Sinan Çetin'le 'Jenny Go Home' filminde de oynadım ama vizyona girmedi. Onun dışında 'Çıngıraklı Top' diye bir filmde rol aldım. Yakında vizyona girecek. Ama bu arkasında durduğum, savunduğum bir iş değil açıkçası. Kandırıldığımı düşünüyorum açıkçası...

* Kandırıldınız mı?
Evet, bence öyle. Vaat edilenler yapılmadı, istendiği gibi çekilmedi film. Fazla da bir şey söylemek istemiyorum.

* Hep Laz tiplemeleriyle göz önünde olmak sizi rahatsız etmiyor mu?
Bizim piyasada şöyle bir saçmalık var. Mesela oyunculuk hayatınıza çaycılıkla başlarsınız, sonrası çaycı olarak devam eder. 'Fırtına' dizisi de, Karadeniz'in bir köyünde geçiyordu. Ama ben orada şiveli konuşmuyordum. Daha sonra bu tarz roller çok teklif edildi ama kendimi tekrarlamamak adına kabul etmedim.

* Avrupa Yakası'ndaki 'Laz Dursun' rolünü kabul etme nedeniniz nedir peki?
'Avrupa Yakası' bir prestij işi, herkesin ciddiyetle baktığı bir iş... 'Avrupa Yakası'na o açıdan bakmadım. Aslında sürekli Laz rollerinde oynamıyorum. Yaz aylarında 'Servet Avcısı' dizisinde oynadım. Oradaki rolüm çok farklıydı.

* 'Avrupa Yakası'na girişiniz nasıl oldu?
Geçen sezon konuk oyuncu olarak katılmıştım. Sonrasında görüşmeye çağırdılar, başırılı bulduklarını söylediler. Böylece 'Avrupa Yakası'nın daimi oyuncusu oldum.

* Dizi setinde en iyi kiminle anlaşıyorsunuz?
Herkesle çok iyi anlaşıyorum.

* Çok politik oldu bu cevap ama..
Gerçekten öyle... Kimseyle bir problemim yok. Zaten olamaz da. Orada işimizi yapıyoruz. Başka polemiklere girmeye de gerek yok.

* Peki, 'Avrupa Yakası'nın kadrosundan, set dışında görüştüğünüz kimse yok mu? Ne bileyim eğlenmeye gidersiniz, yemeğe çıkarsınız...
Var tabii... Engin Günaydın, Binnur Abla (Kaya), Sarp Apak... Görüşüyoruz arada. Bir yerlerde toplanıyoruz. Onlar bana gelir, ben onlara giderim.

GÜLSE BİRSEL İNANILMAZ BİRİ
* Dizideki tüm repliklerinizi Gülse Birsel mi yazıyor, yoksa siz kendinizden bir şeyler de katıyor musunuz?
Arada doğaçlama yapıyoruz. Ama Gülse Birsel inanılmaz bir insan. Gerekli bütün doneleri senaryoda veriyor. Zaten doğaçlama söylediğiniz bir lafı da sonraki bölümlerde de görebiliyorsunuz.

* Senaryoda hoşunuza gitmeyen bir şey gördüğünüzde, bunu Gülse Hanım'la konuşuyor musunuz?
Kesinlikle... Fikirlerimizi rahatlıkla paylaşabiliyoruz. O konuda çok rahatım.

* Normal hayatınızda esprili, komik bir insan mısınızdır?
Evet, öyleyimdir. Şimdi böyle durduğuma bakmayın siz. Röportaj yapıyoruz diye ciddiyetimi takındım. (Gülüyor)

Kaynak : Deniz Ayyıldız / Günaydın

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 07 Mart 2009 16:17:03

Ömür Arpacıyı ilk olarak devamlı seyrettiğim Çiçek Taksi isimli dizide tanıdım daha sonra bir karadeniz dizisinde oynadı ama fazla takip etmedim, Avrupa Yakasındaki Laz Dursun karakteriyle herkes tarafından tanındı, kendisi ünlü eden bu karakterden b u kadar çabuk sıkılmamalı, zira Erkan Can yaklaşık 8-9 sene Mahallenin Muhtarlarından Çayçı Temel karakterini oynadı, örnekleri çok

Yandex.Metrica