12. Uçan Süpürge Film Festivali Ödül Sahipleri Belli Oldu posteri Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 7-14 Mayıs 2009 tarihleri arasında 12. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanırken, “Uçan Süpürge Onur Ödülü” ve “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri”nin sahipleri de belli oldu.
Uçan Süpürge Onur Ödülü oyuncu Suna Selen’e; Bilge Olgaç Başarı Ödülleri ise sanat yönetmeni Zepür Hanımyan ile yönetmen Yeşim Ustaoğlu’na verilecek.

Uçan Süpürge Onur Ödülü SUNA SELEN’in

12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali; Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali; oyuncu olarak yıllardır büyük bir alçakgönüllülükle Türkiye sinemasına yaptığı önemli katkılar, özellikle genç yönetmenlere verdiği azımsanmayacak destek, canlandırdığı rollere getirdiği derinlik ve anlam, karakter rollerinin filmi desteklemekte ne kadar önemli olduğunu bize ısrarla hatırlatışı, bunu adeta görev edinmesi ve elbette Türkiye sinemasına aktris ve aydın bir sinema çalışanı olarak kattığı sürekli güzellik ve zarafet için oyuncu Suna Selen’i Uçan Süpürge Onur Ödülü’ne değer bulmuştur.

BİLGE OLGAÇ BAŞARI ÖDÜLLERİ YEŞİM USTAOĞLU VE ZEPÜR HANIMYAN’IN

1998 yılında Uçan Süpürge’nin ilk Kadın Filmleri Festivali’nde adına yapılan bir belgesel ve yaptığı filmlerle anıldı Bilge Olgaç. Uçan Süpürge bu sinema sevdalısı kadını 6. Festivalden başlayarak her yıl, sinemanın değişik alanlarında başarıya ulaşmış kadınlara onun adına ödüller vererek yaşatmayı amaçladı.

12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali;

Filmlerinde etnik kimliklere kamerasını cesurca çevirip hep barışı savunduğu, biz’i ‘öteki’ ile buluşturup ‘öteki’nin biz olduğumuzu gösterdiği, toplumsal belleğimizin kesişme noktalarını inceleyip farklı kimliklerin, kişisel ve toplumsal belleğin, iç ve dış yolculukların izinde giderek kısacık filmografisiyle sinemamızda derin izler bıraktığı için yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nu

ve

Resimle başlayan sanat yaşamında, tiyatro ve danstan sinemaya kadar dekor ve kostümleriyle öykülere anlam kattığı, tasarımlarıyla sanatı yaşama, yaşamı da sanata dönüştürdüğü, durmaksızın ürettiği, sinemanın perde arkasında kendini başarıyla var ettiği ve unutulmaz işlere imza attığı için sanat yönetmeni Zepür Hanımyan’ı

“Bilge Olgaç Başarı Ödülü”ne değer buldu.

Ödüller sahiplerine 7 Mayıs 2009 tarihinde festivalin açılış töreninde verilecek.

Suna Selen
Tiyatro ve sinema oyuncusu. 1939’da dünyaya geldi. Üniversitede resim, hukuk ve felsefe-sosyoloji eğitimi aldı. Sanat yönetmenliği yaptı, 100’e yakın sinema filmi ve televizyon dizisinde rol aldı. 1971’de Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Pamuk Prenses ve 7 Cüceler’ filmindeki cadı rolüyle  “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü”nü alan Selen, 1983’te Ankara Film Festivali’nde Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri’yle “Yardımcı Kadın Oyuncu”, 2003’te İstanbul Film Festivali’nde ‘Gönderilmemiş Mektuplar’ filmiyle “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerini kazandı.

Yeşim Ustaoğlu
Film yönetmeni. 1960’da dünyaya geldi. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi aldı. Sinemaya kısa filmle başladı. İlk uzun filmi olan ‘İz’i 1994’te çekti.
4. Köln Türk Filmleri Festivali'nde ve 14. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Film” ödüllerini alan ‘İz’ heyecanla karşılandı. 1999’da yönettiği ‘Güneşe Yolculuk’ İstanbul ve Ankara film festivallerinde “En İyi Film” başta olmak üzere pek çok ödülü toplarken, Berlin Film Festivali’nden de “Mavi Melek ve Barış Ödülleri”ni kazandı. 2003’te çektiği ‘Bulutları Beklerken’le Sundance Film Festivali’nden “En İyi Senaryo Ödülü”nü alan Ustaoğlu, bu sene ‘Pandora'nın Kutusu’yla San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde en iyi film ödülünün sahibi oldu.

Zepür Hanımyan
Sanat yönetmeni. 1948’de dünyaya geldi. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü Prof. Adnan Çoker Atölyesi’nden mezun oldu. Resim öğretmenliği yaptı, Şehir Tiyatroları’nda sahne ressamı olarak çalıştı. Resimleri çeşitli sergilerde yer aldı. Sinemaya 1986’da ‘Değirmen’ filmiyle girdi. ‘Asiye Nasıl Kurtulur’, ‘Afife Jale’, ‘Mavi Sürgün’, ‘O da Beni Seviyor’ gibi filmlerde kostüm, dekor ve sanat yönetmenliği yaptı. Çok sayıda televizyon programına dekor ve kostüm tasarladı, tiyatro ve dans gösterileri için kostüm yaptı. 1997 yılından beri Uluslararası Eskişehir Festivali’nin Çocuk Etkinlikleri’nde çevre düzeni yapıyor.
Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 07 Mart 2009 16:25:03

Suna Selen muhteşem ve mükemmel oyunculuğuyla yıllardır hakettiklerinin karşılığını alıyor

Yandex.Metrica