Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Dokunmayın Ağaçlarıma Sponsorlarını Arıyor

12 Kasım 2008 00:00

Bu film “Benim onbeş yıllık hayalimdi” diyen Sönmez YIKILMAZ’la, kendini çevreye adamış Merve İLDENİZ’in paylaştığı DOKUNMAYIN AĞAÇLARIMA projesi KÜLTÜR BAKANLIĞI’nca da desteklenmektedir.

Anzer Filmcilik bünyesinde yer alan, profesyonel teknik ekip ve güçlü oyuncu kadrosuyla iç ve dış film festivallerinde ödüle aday bir film gerçekleştirebilecekleri  inancı ve heyecanı içerisindedirler.

Yapımcılar bu iddialı çevre filmi için destek bekliyorlar.

Filmin konusu şöyle:

İstanbul’un kirli havası, sigara, stres, gürültü, katkı maddeli gıdalar Sönmez’in bedenini iflas noktasına getirmiştir. Sağlığına yeniden kavuşabilmek amacıyla temiz havanın yeşilin doğal güzelliklerin organik gıdanın bolca bulunduğu Rize’ye gider. Orada sağlığına kavuşur.

Birgün Trabzondaki Sümela Manastırında resimler çekerken uzun süredir görmediği kendisi gibi sinema otuncusu olan Duygu ile karşılaşır. Üç çocuğu olan ve kocası Irakta savaşta kaybolan Duygu oyunculuğu bırakmış İstanbul’da bir turizm ajansı kurmuştur. Sönmez’in misafiri olarak birkaçgün Rize kalır ve birlikte yöreyi gezerler. Duygu Sönmez’e ajansı için tarihi ve turistik yerlerin fotoğraflarını çekmesini önerir. Önce teklife sıcak bakmayan sönmez sonra kabul eder. Selçukta, Hatay’da, Urfa’da, Hasankeyf’de ve İstanbul’da çekimler yaparlar. Duygu da Sönmezle gider çekimlere. Ve bulundukları yörenin yerel kıyafetleriyle pozlar verir ona. Çekimler bitip fotoğraflar ajansa teslim edildikten sonra Sönmez Duygu ile vedalaşıp hep merak ettiği Çanakkale’ye gitmek için ayrılır. Uygu sürpriz bir biçimde onu bularak Çanakkale’ye kendi arabasıyla götürür. Çanakkale de ninesinin yanındaki bir kız çocuğunun “Bize yanık bir dünya mı bırakacaksınız” sözünden etkilenirler. Ve kocasını Çanakkale harbinde kaybeden ninenin bahsettiği dünyanın ilk çevrecilerinden olan Manisa Tarzanının yaşamını öğrenmek için Manisanın yolunu tutarlar.

Orada 1963 yılında ölmüş olan Manisa Tarzanı Ahmet BEDEVİ’yi yakından tanıyan bir fotoğrafçı ve eski belediye başkanından onun hayatını öğrenirler. Sönmez hikayeden çok etkilenmiştir. Manisa tarzanını kendisi oynayıp onun hayatını filme çekmeye karar verir. Duygu’ya bir miktar para vererek yönetmen ve oyuncular bulması için İstanbul’a gönderir. Yönetmen Bilge’yi zarzor ikna edip Manisa’ya yollar Duygu. Ama oyuncular için önerilen para yetersizdir. Oyuncu bulunamaz.

Bu arada kredi için Kültür Bakanlığı’na müracaat eder. Sönmez. Duygu da Manisa’ya döner. Yönetmen Bilge’nin filmde oynayacak oyuncu bile yok. Bu iş yatar dediği anda bir arabayla sinemanın eski oyuncuları çıkıp gelirler. Duygu da kadın oyuncuyu oynar. Film Çekilmeye başlar. Çekimler devam ederken Kültür Bakanlığının Manisa Tarzanı filmi için başka bir yapımcıya kredi verdiğini öğrenirler. Moraller bozulmuş parasızlıktan film yarım kalmıştır. Sönmez öfkeyle senaryoyu yere fırlatmıştır. Küçük bir çocuk senaryoyu yerden alıp toparlamıştır.

Sönmez çaresiz ekibi ve oyuncuları İstanbul’a yolcu eder. Duygu tam arabasına binerken Irak’ta kaybolan kocası Duygu’nun Manisa’da film çektiğini öğrenmiş Manisa’ya gelmiştir. Duygu’yu hareket halinde yakalar. Oradan beraber ayrılırlar. Sönmez de İzmir yolunu tutar. Sönmez ilerlerken senaryoyu toparlayıp okuyan küçük çocuk karşısına çıkar. Bu filmi çekmeyecek misin diye sorar. Sönmez tekrar geri geleceğini söyler. Sönmez ilerlerken Manisa Tarzan’ı çıkar karşısına (fantastik) senin mücadelen bukadar mıydı? Hemen pes etmek var mıydı? Diye seslenir. Sönmez’in gözleri dolmuştur. İki damla yaş süzülür. Tekrar yürümeye başlar. Biraz ileri de ağaçları yakmakta olan 5 kişi görür. Onları engellemeye çalışır. Bu sırada vücudundan Tarzan’lar çıkar. (Fantastik) Adamları etkisiz hale getirirler. Sonra tekrar onun vücuduna girerler.

Sönmez yorgundur ve yanmış bir haldedir. Bu sırada tanrısal bir ses duyulur. Sönmez diz çöker ve alnı toprağa değer. Ağaçlar sanki Sönmez’i kucaklamaktadır. Oradan uzaklaşmakta olan küçük çocuk kurumakta olan boynunu bükmüş fidanlar görür. Onları sulamak için kap arar bulamaz. Başındaki köylü şapkasıyla bir su kaynağından onlara su taşır. Fidanlar canlanırlar.  

 Halil Güneşli

7 Mart 2009 16:18

bir dedikodu programı yada bir manken  sponsor arasa daha kolay bulurdu kesin

Cevap Yaz
Yandex.Metrica