Kars'tan Sonbahar'a İki Ödül posteri 14. Gezici Festival’in ödülleri belli oldu. Festivalde “Altın Kaz Ödülü”nü Meksika yapımı ‘İçimdeki Çöl’ (Desierto Adentro) alırken Özcan Alper’in Sonbahar’ı iki ödül birden kazandı.
 
14. Gezici Festival’in ödülleri 13 Kasım gecesi Kars Sinema Salonu’nda yapılan bir törenle açıklandı. Tuncel Kurtiz, Hatice Aslan, Başak Köklükaya gibi oyuncuların da katıldığı gecede Özcan Alper’in Sonbahar’ adlı filmine iki ödül birden verildi.
 
1997 yılında 22 yaşında üniversite öğrencisi iken girdiği cezaevinden, 10 yıl sonra sağlık nedenleriyle tahliye edilen ve Doğu Karadeniz’deki köyüne gelen Yusuf’un son günlerini etkileyici bir sinema diliyle anlatan ‘Sonbahar’, Uygar Şirin, Alin Taşçıyan, Burak Göral, Yeşim Tabak ve Senem Erdine İşmen'den oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisinden ‘En İyi Film Ödülü’nü ve Altın Kaz jürisinden de ikincilik ödülünü aldı.
 
“Altın Kaz” Meksika’ya gitti
 
“Altın Kaz” ödülü ise Meksikalı yönetmen Rodrigo Plá’nın filmi ‘İçimdeki Çöl’e (Desierto Adentro) gitti. Günah, baba-oğul ilişkisi, din gibi kavramlar üzerine çarpıcı gözlemlere sahip olan ‘İçimdeki Çöl’ Meksika Film Festivali’nde de neredeyse bütün ödülleri toplamıştı.
 
Festivalde Bosna Hersek’li kadın yönetmen Aida Begic’in filmi ‘Kar’ (Snow) “Özel Mansiyon’a değer görülürken “Kısa Film İzleyici Ödülü”nü Jérémy Clapin’in ‘Skhizein’ adlı filmi aldı.
 
Hasan Saltık’a ödül
 
Kalan Müzik'in yaratıcısı Hasan Saltık'a sinemaya katkıları nedeniyle ödül verilen gecede, festival boyunca yapılan film atölyelerinde çekilmiş kısa ve belgesel filmler de gösterildi.
 
17 Kasım’da sona erecek olan festival Artvin’de devam ediyor.

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 07 Mart 2009 02:14:03

bu sonbahar fırtınalı geçecek :)

Yandex.Metrica