"Mustafa"yı 3 Haftada 1 Milyon Kişi İzledi posteri

Atatürk’ün askeri, siyasi ve insani yönlerini resmi dilin dışına çıkararak anlatan Mustafa filmi, vizyondaki üçüncü  hafta sonunda 1 milyon seyirci sayısını aştı.  29 Ekim’de vizyona giren “Mustafa” filmini,  22 günde 1 Milyon 4 bin 36 kişi (1.004.036) izledi... Filmin sinemalardaki 4. haftasında da ilginin devam etmesi bekleniyor. 

Kadın, erkek, genç, yaşlı 1 milyonu aşan sinemaseverin izlediği film, kendi kategorisinde izleyici sayısıyla da sinema tarihine geçti. 70. ölüm yıldönümünde Atatürk’ü seyirciye yeniden tanıştırmak amacıyla SABANCI’nın katkıları ve NTV - KO’MEDYA ortaklığıyla hazırlanan Mustafa, en çok izlenen belgesel film olarak Türk sinema tarihindeki yerini aldı. Can Dündar’ın yazıp yönettiği filmin müziklerini Goran Bregovic besteledi.

15 yıldır Atatürk belgeselleri yapan, “Sarı Zeybek”le seyirciyi Ata’nın insani yüzüyle tanıştıran Can Dündar ve ekibi şimdi onun bütün hayatını sinema diliyle anlatıyor.

Atatürk’ün ölümünün 70. yıldönümünde Selanik’ten Dolmabahçe’ye kadar hayatını başından sonuna mercek altına alarak, onu şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatmayı amaçlayan “Mustafa” filmi, seyirciyi, özellikle de yeni nesli Atatürk’ü yeniden keşfe davet ediyor.

Film için özel izinle açılan Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arşivleri başta olmak üzere, yerli ve yabancı bir çok arşivden derlenen Atatürk’ün daha önce görülmemiş fotoğrafları, hatıralarını yazdığı not defterleri, yakınlarına yolladığı çok özel mektuplarından, günlüğüne, elyazmalarına kadar pek çok belge filmde yer alıyor. Bütün bu belgelerle Atatürk’ün kendisini anlattığı bir filme ulaşılıyor.

Çekim ekibi, ciddi bir hazırlık aşamasından sonra Atatürk’ün ayak bastığı Selanik’ten Manastır’a, Şam’dan Berlin’e, Sofya’dan Karlsbad’a kadar her coğrafyaya giderek, doğduğu odadan, öldüğü odaya dek her mekana girerek onun hayatını yerinde görüntüledi.

Geniş ve deneyimli bir kadro, Atatürk’e dair yazılmış kitapları, yerli yabancı basını, diplomatik yazışmaları tarayıp onlardan sahici, objektif, sıcak bir hayat hikayesi anlatmaya çalışıyor. Ondan kalan eşyalar, onu anlatan anılar, çalıştığı karargahlar, yaşadığı evler, geride bıraktığı belgeler, sevdiği müzikler, söylediği sözler titizlikle derlenip filmde ustaca kurgulanıyor. 

Atatürk’ün kendi sesinden çok önemli konuşmalarının yer aldığı “Mustafa”da, kişilik özelliklerini çok net ortaya koyan özel mektuplar oldukça dikkat çekiyor. Mustafa Kemal’in okullarda okutulsun diye yazdığı bir takım eserler de  gün ışığına çıkarılıyor. Çok özel fotograflar ve filmler de belgeselde yer alıyor.  Atatürk’ün kendi fotoğrafçılarının arşivlerinden derlenen çok özel  fotoğraflar  “Mustafa” ile seyirciye ulaşıyor. 

Yeni kuşağın okulda öğrendiği klasik bilgilerden ve eski, siyah beyaz görüntülerden sıkılmış olacakları varsayımıyla filmde samimi bir dil ve modern animasyon teknikleri kullanılıyor.

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 07 Mart 2009 02:11:03

realist bir bakış açısını kaldıramayanlar, memleketimizin gelişimine engel olmaya devam edeceklerdir.

Yandex.Metrica