Eğitimli olmadığım için oyunculuğu düşünmüyordum posteri

Filmin güzel Ada’sını ise Kanal D’nin yeni dizisi "Ay Işığı"nda avukat Zeynep olarak izlediğimiz Melis Birkan canlandırıyor. Aslında profesyonel bir dansçı olan Birkan, Hafta Sonu dergisine verdiği röportajda “Çağan’ın ‘Bunu senin oynamanı istedim’ demesi çok büyük şey. Bu büyük sorumluluğun altında kalmamam lazımdı” dedi.

Melis Hanım bize kendinizi biraz tanıtır mısınız?

- 1982 doğumluyum. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale ve Modern Dans Bölümü mezunuyum. Atatürk Kültür Merkezi’nde yedi sene sahnede çalıştım, dans ettim. Okul bittikten kısa bir süre sonra "Mucizeler Komedisi" müzikaline dansçı olarak girdim. Orada ufak bir rolüm oldu. Şener Şen’le karşılıklı çalıştım. O dönem, şimdi menajerim olan Özlem Durak’la tanıştım. Özlem, oyunculuk yapabileceğimi söyledi ama ben bu işi okumadığım için böyle bir şey yapacağıma inanmadım. O yüzden uzatmalı bir sürecimiz oldu. Sonunda yavaş yavaş ikna oldum. Böylece bir serüven başladı. Bu da beş senelik süreç.

Bale sevgisi nereden geliyor?

- Küçükken çok istemişim. Ailem de beni destekledi. Yetenekli olduğum söylenince devam etti.

Oyunculuğu sadece eğitimini almadığınız için mi istemediniz?

- Evet. Çünkü konservatuvarda bizim karşı binamızda tiyatrocu arkadaşlarımız vardı. Onların da aldıkları eğitimi görüyorsunuz. Sıkıntılarını da bildiğim için "Onlar onu okuyor, onu olsunlar; biz de bunu okuyoruz, bunu olalım" diye düşündüm. Ama fazla büyük konuşmuş, fazla büyük düşünmüşüm. Sonra öyle olmayabileceğini öğrendim.

Bir de alaylılar var.

- İşte bunu görmek lazım. Benim bu anlamda kendime güvenim yoktu. O yüzden karşıma Özlem çıkmasaydı, kabul etmezdim.

"Köprü" dizisindeki Elmas rolü ile yükseldiniz. Daha önceki projeleri sizden öğrenebilir miyiz?

- "Çapkın"la başladı. Sonra "Barda" ve "merikalılar Karadeniz’de 2"filmleri geldi. Ardından "Köprü" dizisi. "Köprü" seyirci ile daha uzun bir süre buluştuğu için gündemde kaldı. "Köprü"nün arasındaki yaz da "Ulak" filmi çekildi.

Geçen hafta vizyona giren Issız Adam filminde canlandırdığınız Ada sizin ilk başrolünüz mü?

- Sinema anlamında, yani esas kız, esas oğlan anlamında ilk başrolüm.

Başrolde oynamak nasıl bir duygu?

- Çok keyifli ama çok da zor aynı zamanda. Sizden daha başka bir beklenti var. Çağan’ın senaryosu o kadar hayatın içinden bir işti ki, en ufak bir yapmacıklık o işi zedeleyebilirdi. Bu anlamda Çağan bize güvendi. Bu aslında çok daha büyük bir sorumluluk. Onun bana güvenip, "Bunu senin için düşündüm, senin oynamanı istedim hep ve sana getirdim" demesi çok büyük şey. Çünkü Çağan Irmak’tan bahsediyoruz. Bu büyük sorumluluğun altında kalmamak, onun güvenini boşa çıkarmamak lazım.

Çağan Irmak’la nasıl tanıştınız?

- "Barda"nın ilk röportajlarından birinde "Hangi yönetmenlerle çalışmayı çok isterdiniz?" diye bir soru vardı. Cevabımdaki yönetmenlerden biri de Çağan Irmak’tı. Belli bir süre sonra Çağan telefon açtı ve "Senin röportajını okudum. Ben de seninle çalışmak istiyorum" dedi. Ben uçtum tabii...

Gelelim yeni diziniz "Ay Işığı"na. Dizide öğrenimini yurt dışında yapmış genç bir avukatı oynuyorsunuz. Aşiret kızı Zeynep. Küçükken avukat olmak hiç aklınızdan geçer miydi?

- Hiç geçmedi. Ama dedem hakim, anneannem avukattı. Açıkçası hukuk bana çok uzak değildi.

Melis Birkan, Ada’ya mı benziyor, Zeynep’e mi?

- Aslında her ikisine de benzemiyor. Tek benzer tarafı ikisinin de aynı bedenden çıkıyor olması. İkisine de ne hayat anlamında, ne tarz anlamında benzerliklerim var. Ama birtakım tavırları doğal olarak bana benziyordur.

Gelecekle ilgili ne planlarınız var?

- Çok ciddi planlarım yok. Bir menajerim var ve benim düşünmem gerekmeden birçok şeyi planlamış oluyor.  Bana önüme gelen işlere konsantre olmak, keyfini çıkarmak kalıyor.     

Kalbiniz dolu mu peki?

- Evet, dolu.

Bu beraberlik nereye doğru gidiyor?

- Benim için dolu demek yeterli geliyor.

Albümü bugün çıktı

Sinemaseverlerden büyük ilgi gören Issız Adam filminin müziklerinden oluşan albüm, bugün müzik marketlerde yerini aldı. Most Production etiketiyle satışa sunulan, dağıtımını Balet Plak’ın yaptığı albümde, Ayla Dikmen’in "Anlamazdın", Sibel Egemen’in "Yalnız Adam", Semiramis Pekkan’ın "Bana Yalan Söylediler" gibi 70’lere ait unutulmaz hitleri ve Aria’nın yapmış olduğu orijinal tema müzikleri yer alıyor.

Kaynak : Kelebek / Hürriyet

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 07 Mart 2009 02:11:03

keşke hiç düşünmeseydin

Yandex.Metrica