Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ali Özgentürk yeni filmini Eskişehir’de çekti

9 Aralık 2008 00:00

 ‘Bekçi’, ‘Hazal’, ‘At’, ‘Balalayka’ gibi önemli filmlere atan yönetmen Ali Özgentürk, “Gençlerin ve kadınların filmi” diye nitelendirdiği yeni filmi Yengeç Oyunu’nu Eskişehir’de çekti. Plato olarak kendisine Eskişehir’i ve Anadolu Üniversitesi’ni seçen Özgentürk çekimlerde çoğunlukla Eskişehir’li oyunculardan yararlandı. Üniversite öğrencileri ve Eskişehirli tiyatrocuların yanı sıra Eskişehirlileri de filmine katan Özgentürk, Eskişehir’in renklerine de filmde yer verdiğini söylüyor.

Başrollerde Ayça İnci, Ayşe Kökçü, Özcan Varaylı, Ensar Kılıç, Devrim Özder Akın, Burcu Tutkunoruç ve Pelin Acar’ın yer aldığı film, yaşadığı trajedinin ardından küçük kızıyla birlikte doğup büyüdüğü kente ve baba ocağına dönen genç bir kadının hikayesini anlatıyor. Trenlerde kondüktör olarak çalışan annesi ve iki kız kardeşi ile birlikte yaşamaya ve kentteki üniversitede ders vermeye başlayan genç kadın, kısa bir süre sonraysa yaşadığı trajedinin bir türlü silemediği etkileri, kendisine aşık olan en yakın arkadaşının duyguları ve öğrencileriyle birlikte araştırmaya başladığı Osmanlı dönemindeki bir kadın cinayeti ile ilgili patlak veren garip olaylar arasında sıkışıp kalıyor.

‘Kadınlar beni sürükledi’
“Bu filmde kadınların dünyasını anlatmaya çalıştım. Kadınlar hep güçlüydü filmde, onlar beni sürükleyip götürdü” diyen yönetmen Özgentürk, Yengeç Oyunu filminde özellikle kadınları bir yengeç kıskacı gibi saran toplumsal baskıya vurgu yaptığını söylüyor. Özgentürk, filmini “Sahtekarlıkla sahiciliğin çatıştığı duygusal bir eğlence” diye tanımlıyor. Şu sııralar çekim sonrası iylemleri devam eden ‘Yengeç Oyunu’, 2009 yılında gösterime girecek.Halil Güneşli

7 Mart 2009 01:58

merak ediyorum, iyi bir proje olabilir

Cevap Yaz
Yandex.Metrica