Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sinematürk, editörlük ve daha neler...

16 Aralık 2008 00:00

Sevgili Sinematurk Dostları,

Hatırlayacağınız üzere geçen ay bazı üyelerimize editörlük yetkisi vermiştik. Bu olumlu, olumsuz bir takım sonuçlar doğurmuştu. Olumsuz sonuçların ağır basması nedeniyle uygulamayı bir süre sonra askıya almıştık. Konu üzerinde yaşanan tartışmalar ve siz sevgili üyelerimizden aldığımız fikirler doğrultusunda editörlüğü belli kurallar çerçevesinde yeniden açmaya karar verdik. Bu vesile ile hem editörlük hem de sitedeki diğer meselelerle ilgili sizlere bilgi vermek isteriz.

Öncelikle, editörlük nedir ve kimler editör olabilir? Sinematurk Veritabanı'nın binlerce üye ve dost insan tarafından gönderilen bilgilerle bu boyuta ulaştığı hepinizin malumudur. Bu kadar bilgi tabiki sadece bizim oturup yazmamızla ortaya çıkamazdı. Bu nedenle sizlerden gelen bilgiler bu veritabanının içeriği ve güvenilirliği ile birlikte, geleceğe doğru enformasyon taşımak açısından çok önemli. Bu güvenilir bilgileri daha pratik ve yoğun biçimde toparlamanın bir yöntemi editörlük sistemi. Belki bu isim başka çağrışımlar yapıyor olabilir, ancak editör kişi sitede bir makam sahibi, karar merci, neyin yayınlanıp neyin yayınlanmayacağını seçen bir genel yayın yönetmeni kesinlikle değil. Editörler, siteye yoğun
bilgi gönderen ve gönderdikleri bilgilerin kontrolden geçmesine gerek olmayan arkadaşlarımızdan oluşuyor. Örneğin çok fazla ve harika yorumlar yazan üyelerimizi çok seviyoruz, ancak onların editörlük olayıyla bir ilgisi yok. Çünkü onlar bilgi göndermiyorlar, yorum yapıyorlar. Sonuç olarak editör
olmuş olmamış sitede herkes aynı seviyede ve aynı değerdedir. Özetleyecek olursak, editör olabilmek için gerekli kriterler şunlardır;

1) Veritabanına daha önce güvenilir ve doğru bilgiler göndermiş olmak
2) İmla kurallarına uymak
3) Sinematurk katkı sistemini düzgün şekilde kullanabilmek
4) Sinematurk kurucu editörlerince onaylanmak

Görüldüğü gibi malesef bu kriterlerin matematiksel bir formülü yok. Bu sistem tamamen karşılıklı etkileşimle yürüyecek ve güvene dayanacak.

Editör Puanları
Yeni uygulama ile ilgili önemli bir noktayı vurgulamamız gerekiyor. Editörlerin puan almak açısından diğer üyelere karşı avantajlarını ortadan kaldırıyoruz. Editör olarak edinilen bir takım yetkilerle diğer üyelereden daha fazla puan almak artık mümkün olmayacak. Şöyle ki; editörler artık yeni film ve kişi ekleyerek puan alamayacaklar. Sinema aşkı için tabiki istedikleri gibi ekleme yapabilirler, ancak bundan puan alma olanağı artık olmayacak. Bu vesile ile hangi işlemden ne kadar puan alındığının dökümünü iletmek isteriz:

İlk üyelik.........................................100
Profil Tamamlama............................500
Film Puan Verme..............................1
Kişi Puan Verme...............................1
Film Yorum Onaylanması...................3
Foto Ekleme.....................................5
Video Ekleme...................................5
Yeni Film Ekleme..............................4
Yeni Kisi Ekleme...............................4
Yeni Haber Ekleme............................20
Yeni Makale Ekleme..........................30
10'dan fazla arkadaş.........................100
Siteye çağırdığı arkadaş.....................3
Arkadaşına önerdiği film başına..........3
Onaylanan her etiket içi.....................2
Favoriye eklenen film........................1
Favoriye eklenen kişi.........................1
Haftanın şampiyonu..........................20
Arkadaş olarak eklenme....................10
Profiline fotoğraf eklemek..................20
Profilin görüntülenmesi......................1
Kişi Yorum Onaylanması....................3
Kişi künye katkıda bulunma...............2
Film katkıda bulunma........................2
Firma Katkıda Bulunma......................5
Kişi genel bilgi katkı..........................2
Haber Yorum Onay............................3
Sitede Gezilen Sayfa Başına...............1

Puanlamalar şimdilik bu bazda yapılacak. Dediğimiz gibi editörler yeni film/kişi eklemekten puan almayacaklar. Öte yandan yeni film, kişi, haber vb'den puan almak için gönderilen bilgilerin onaylanmış ve siteye eklenmiş olması gerekecek. Bilinmesi gerekir ki girilmesi için önderilen her film, kişi, haber veya makale onaylanmayabilir.
Bu kurallarla ilgili editör olan ve olmayan arkadaşlar görüşlerini her zaman iletebilirler. Yine bu kurallar dahilinde editör olmak istemeyenler de bize ulaşabilirler.

Haftanın Üyesi
Bir süredir haftanın üyesi için yaptığımız uygulamayı da burada tekrar etmek isteriz. Aynı üye 2 hafta üst üste haftanın üyesi olamıyor. Eğer aynı üye ikinci hafta yine en fazla puanı topladıysa bu kez 2. olan üye haftanın üyesi oluyor.

Yorumlar
Son olarak yapılan yorumlarla ilgili bir çalışmamız var. Artık haber ve yazılara da yorum yapılabiliyor. Ayrıca yapılan yorumlardan herkesin aynı puanı almasına da bir son veriyoruz. Bir süre sonra açacağımız sisteme göre, herkes diğer üyelerin yorumlarını puanlayabilecek. Ve puanlara göre her yorum için farklı puan alınacak. Bunu da çok yakında açmayı düşünüyoruz.

Hepinize mutlu, huzurlu ve barış dolu bir yeni yıl diliyoruz...

 bltszlk

13 Mart 2010 18:39

Geçmiş Olsun

Cevap Yaz

bltszlk

11 Mart 2010 23:15

Bir zamanlar Editör olmak bende isterdim, şimdi ise  bir tek amacım var sitede kişiler ve diziler hakkında yorum yapmak.Flimler ,film oyuncularına katkıda bulunmak ve yanlışlıkları düzeltmek ama yanlışlıkları düzelteyim derken onaylanmıyor nedense.Neyse sağlık olsun.SİNEMATÜRK e tüm üyelere saygılar sevgiler dilerim.

Cevap Yaz

delikadir39

11 Mart 2010 10:19

Bence editör olma sevdası çok gereksiz.Sonuçta,burada yeşilçamsever olarak filmlere ve sanatçılara yorum yapıyor,onları daha yakından tanıyoruz.Üyeler de birbiriyle arkadaş oluyor,fikirlerini paylaşıyor.Editör olunca insanın başı göğe mi eriyor?Bence editörlüğe bu kadar kafa takılmamalı.Herkese iyi günler.Herkesin gönlünce olsun.

Cevap Yaz

Loverman

2 Ağustos 2009 19:11

haklısın. arguvan olabileceği aklıma gelmişti. wikipedia da arguvan yazıyor. fakat sinematürk veritabanında yazan bilgiye göre hareket ettim. hatırlattığın için teşekkürler.

Cevap Yaz

Loverman

28 Temmuz 2009 16:46

Beni bu sitede üzen şey art niyetli insanların bu sitedeki davranışları. asıl olan sorun bu kişilerin bu davranışları dikkat çekmek için yapmaları.

Cevap Yaz

Loverman

28 Temmuz 2009 16:39

Ayrıca fulda hanım bu sitede benim en değer verdiğim insan. böyle amatör eleştirileri hiç hak etmiyor. kendisi yurt dışında olduğu için klavyesi yabancı. türkçe karakterler kullanamıyor. bunları defalarca tekrarlamak lazım bu şahsa. amaç farklı olunca cümleler de sabit kullanılıyor. aşağıdaki yazısına baktığım zaman böyle eleştiri yapma hakkına sahip olmadığını düşünüyorum. eksik bağlaçlar ve biliyormuş gibi yerli yersiz kullandığı noktalama işaretleri. ayna kullanmıyor anlaşılan. birde utanmadan eleştiriyor. hiç olmassa bari bu yazısını düzeltseydi de haklı çıksaydı. bu yorumdan sonra kendini etkili kılmak için bayağı birşeyler yazar. hem puan almak için hemde dikkat çekmek için.

Cevap Yaz

Halil Güneşli

27 Temmuz 2009 14:12

Zat-ı Şahaneleri böyle buyurdu :)))

Cevap Yaz

Halil Güneşli

25 Temmuz 2009 14:12

iyi olmak için editör olmak şart değil,

iyi olmak için, bir sürü üyelik alıp kendine 10 puan, diğerlerine 1 puan vermekte gerekmiyor.

bunlarını ciddiye alın ve araştırın 

Cevap Yaz

Halil Güneşli

21 Temmuz 2009 17:45

Unutulmayanlar başlığı altında gündemde Cahide Sonku Toto Karaca hakkında yazı yazan Fulda isimli editör arkadaşın yazdığı, imla hataları gördükçe, editör olmak için gerekli kriterleriniz ne kadar geçerli, gerçekçi, uygulabilir ve adaletli olduğunuzu herkes görmüştür. Kendi bacağınıza kendinizi kurşun sıkıyorsunuz, o yazıyı da yayınlayacağınızı sanmıyorum, sansürcü ve engelleyici zihniyet her yerde ne yazık ki !!!!!!! 

Cevap Yaz

ByAtaberk

6 Temmuz 2009 10:17

Evet kardes halil güneşlini ddedği gibi bozuk düzende sağlam çark olmaz ;)

Cevap Yaz
Yandex.Metrica