Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Uçan Süpürge'den Kadınlara Çağrı

26 Aralık 2008 00:00

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 12. yılında 12 Eylül’e yakından bakıyor. Temasını “80’ler” olarak belirleyen festival, 12. yılına özgü bir mektup sergisi hazırlayacak. “12 Eylül’de…” başlıklı bu sergiye el yazısından ses kaydına, videodan grafiğe her türlü aracı kullanarak katılabilirsiniz.

“12 Eylül’de yeni mi doğmuştunuz? Çocuk, yoksa yetişkin mi? Öğrenci, memur, işçi, işsiz… hangisiydiniz? Belki her şeyin tam ortasındaydınız, belki de daha doğmamıştınız. Kim olursanız olun, yakın tarihin önemli günlerinden 12 Eylül 1980 size de değdi. O döneme dair tanıklıklarınız, dinlediğiniz hikayeler, bizzat yaşadıklarınız, boğazınızda düğümlenip de söyleyemedikleriniz, çok söylediğinizin ama kimselerin duymadığı ne varsa paylaşmak istemez misiniz? O dönemden size doğrudan veya dolaylı olarak kalanları mektuba dönüştürebilir, dilediğiniz kişiye hitaben yazabilir ve oluşturulacak Mektup Sergisi’ne katılma şansı elde edebilirsiniz.”

7-14 Mayıs 2009 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 12. Festivale özgü bir çalışmayla seyircisinin karşısına çıkıyor ve bir Mektup Sergisi hazırlıyor.

Gerçek veya kurgusal anlatılar üzerinden bir döneme ayna tutmayı, farklı hikâyeleri bir araya getirerek 12 Eylül’ü hatırlamayı ve hatırlatmayı amaçlayan festival, her yaştan kadınlara “Mektup Çağrısı” yapıyor.

Yalnızca kadınların katılımına açık olan sergiye gönderilecek mektuplar; el yazısıyla herhangi bir kağıda yazılarak, bilgisayarda yazılıp herhangi bir kağıda çıktı alınarak, video, ses kaydı, resim, fotoğraf, grafik ya da istenen başka bir formatta hazırlanabilecek. Çağrı, bilinen mektup formunun yanı sıra, katılımcıların yaratıcılıklarını kullanarak farklı mektup formları yaratmalarını da teşvik ediyor. 

1 Nisan 2009 tarihine kadar gönderilecek mektuplar Ayşegül Devecioğlu, Gülden Treske, Halime Güner, Latife Tekin ve Umut Tümay Arslan’dan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek. Jürinin bu eserler içinden oluşturacağı seçki, 7-14 Mayıs 2009 tarihleri arasında yapılacak 12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında sergilenecek.

Başvuru koşulları için: festival.ucansupurge.orgHalil Güneşli

7 Mart 2009 01:44

bilemiyorum aslında ne kadar gerçekçiler

Cevap Yaz
Yandex.Metrica