Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

İstanbul’a ‘belgesel’ yağıyor

4 Mart 2003 00:00
BSB Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından gerçekleştirilen festival ve konferans kapsamında televizyonlarda izleme olanağı bulunamayan 25 ülkeden 80’e yakın belgesel gösterilecek. Festival için yurtdışından 28 yönetmen ülkemize gelecek.

Festivali, dünyanın sorunlarını kucaklayan bir seçkiyle çıkıyor seyirci karşısına. Festival programı Filistin’den Japonya’ya, Fransa’dan Belçika’ya, Hindistan’dan İran’a, İrlanda’dan Portekiz’e, Bulgaristan’dan Türkiye’ye yerkürenin dört bir köşesindeki 25 ülkeden, 80’e yakın film içeriyor.

Filistin sorununa farklı açılardan yaklaşan yapıtlar, gelişmemiş ülke topraklarının uluslararası sermaye odakları tarafından sömürülmesi, makineleştirilen insan, siyasi-kültürel meseleler, kişisel öyküler, hüzünlü tanıklıklar, saklı kalmış gerçekler çevre sorunları gibi başlıkları konu edinen belgeseller, izleyicisine farklı bakış açıları sunuyor.

WORK-SHOP VE SUNUMLAR

Festival kapsamında ‘Türkiye ve Almanya Belgesel Sineması’nda Tarih’ konulu geniş kapsamlı bir work-shop düzenlenecek. Almanya’dan gelen belgeselciler, deneyimlerini ve düşüncelerini meslektaşlarıyla ve izleyicileriyle paylaşacaklar.

Japon yapımlar üzerine...

Festival programında Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde ‘Karanlığı Kazmak’ adlı filminin yönetmeni Yukihisa Fujimoto’nun moderatörlüğünde Japon Belgesel Sineması üzerine sunum gerçekleştiriliyor. Ayrıca aynı salonda Yamagata Film Festivali’nden seçilmiş Japon Belgesel Sineması’ndan örnekler ve Deneysel filmler izleyicisiyle buluşacak.

GÖSTERİMLER

Önceki yıllarda olduğu gibi, Festivalde yer alan filmler daha sonra BSB’nin yıl boyunca başka kent ve kasabalarına taşıyacağı etkinliklerle belgesel meraklılarına ulaşacak. 1001 Belgesel Film Festivali’ndeki tüm gösterimler ve etkinlikler Fransız Kültür Merkezi, İtalyan Kültür Merkezi, Alman Goethe Enstitüsü, Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi ve Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirelecek.

6. ULUSLARARASI BELGESEL SİNEMACILAR KONFERANSI

Belgesel Sinema tüm dünyada saygınlığını koruyan bir alan. İnsanı özne alan, ‘Tek tip kültürlenme’ye karşı ‘çoklu kültürler’in varlığını ve gerekliliğini savunan bir alan. Tüm olaylara eşit mesafede duran, bilginin ve belgenin yardımı ile gerçeği araştıran, kendi estetiğini, gerçeğin estetiğinde arayan ve geliştiren bir alan. Belgesel Sinema bu özelikleri ile, bir sinema sanatı olmanın yanında, sivil kültürün gelişmesine yaptığı ve yapabileceği katkılarla vazgeçilmezliğini koruyor. Toplumsal hafıza boşluklarının doldurulmasını ve geleceğin tasarlanmasını ‘dert’ ediniyor. Belgesel sinema, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada, ‘ticari sinema’ ve ‘mass media’ karşısında varolma mücadelesi veriyor. Dünya belgeselcilerinin uluslararası düzeyde dayanışması ve ortak çözümler geliştirmesi bu nedenle önem kazanıyor. Belgeselcileri; hem kendi meslektaşları, hem de izleyici ile buluşturacak olan 1001 Belgesel Film Festivali’nin en önemli ayağı ise, bu yıl ‘Belgesel Sinemacı Kimliği ve Küreselleşme’ başlığı altında düzenlenecek olan 6. Uuslararası Belgesel Sinemacılar Konferansı oluşturuyor. Belgesel Sinemacılar Konferansı’nda küreselleşme olgusu karşısında belgeselcinin kimliği masaya yatırılacak. ‘Belgesel Sinemacı Kimliği ve Küreselleşme’ teması etrafında fikir üreten bir grup sinemacı ve akademisyen, konuya farklı açılımlar getirecek. Bildirileriyle konferanstaki yerlerini alacaklar. Festivalin yabancı konuklarından Avrupa Belgesel Ağı (EDN) Başkanı Tue Steen Müller de konferansa bir bildiri ile katılacak. Konferans ve festivalin oluşturacağı kültürel platform, önyargıların sorgulanmasına ve geleceğe dönük perspektiflerle belgeselcilerin birbirini daha yakından tanımalarına ve dünya belgeselcileri olarak dayanışmalarına zemin hazırlayacak.

PREMIER

Türkiye Hollanda ortak yapımı ‘Nâzımca Konuşuyor musunuz? / Can You Speak Nâzım?’ adlı oyunun perde arkasını anlatan belgesel ilk olarak festival kapsamında 7 Mart Cuma günü saat 19:30’da gösterilecek. Floor Kooij ve Sibel Bilgin’in yönettiği film İngilizce altyazılı olarak izleyicinin karşısına çıkacak. Türkiye Devlet Tiyatroları ve Hollanda’nın ‘Cinema De Liefde’ isimli tiyatro kurumu Nazım Hikmet’in ‘Ferhat ile Şirin’ isimli eserini sahneye koydular. Prodüksiyonun ilginç yanı, her iki ülkenin ilk kez bir tiyatro eserini ortak yapım biçiminde karma bir kadro çalışmasıyla sunuyor olmasıydı. Bu belgesel, oyunun perde arkasını, bir oyun yaratmak için bir araya gelen sanatçıların ilişkilerini ve yaşadıklarını konu alıyor. Farklı kültürlerden gelen, farklı düşlerden yola çıkan sanatçılar kimi zaman çatışıyor. Oyunun galası yaklaştıkça gerginlik de doruk noktasına ulaşıyor. İki kültürün karşılaşması insanı kendiyle yüzleştiriyor.

KONUKLAR:

Eric Vidal Marsilya Film Festivali Sanat Koordinatörü Jean Pierre Rehm Roterdam Film Festivali Sanat Yönetmeni Tue Steen Muller Avrupa Belgesel Ağı (EDN) Başkanı Ellen Fonnesbech Sanberg Danimarka Yayın Kurumu (DR) Editörü Allan Berg Nielsen Danimarka Film Enstitüsü Üyesi , Yönetmen Unutmamak-Afetmek Christoph Boekel Felaketin Anıları Filminin Yönetmeni (Almanya) Andreas Veiel Blackbox BRD Filminin Yönetmeni (Almanya) Barbara Junge ve Winfried Junge Senaryo - Zamanlar, Filminin Yönetmeni (Almanya ) 1961’den beri Doğu Almanya’daki Golzow kasabasının insanlarını izleyip filme çekiyor. Film 40 yıllık bu çalışmanın dökümü. “Yönetmenlerle uzun vadeli izleme, film teknikleri, Doğu Almanya belgesel gelenekleri ve insan ilişkileri üzerine söyleşi” Eda Hançer Şeytan Çamuru Filminin Yönetmeni (Kıbrıs) “Kıbrıs’ta Sözlü Tarih Çalışmaları” Panikos Chrysanthou, Niyazi Kızılyürek Duvarımız Filminin Yönetmeni (Almanya) Dr. Erich Weinreuter Mathias Yapım Şirketi Danışmanı (Almanya) “DVD Film ve Dahası” Mathias Reiser Yönetmen (Almanya) Dr. Regine Tersteegen Devlet Bilim ve Eğitim Film Şirketi (FWU) ‘Tarih Konulu DVD Yapımı ve Dağıtımı’ Almanya eğitim kurumları ile yapım şirketleri temsilcileri, DVD örnekleriyle tarih belgesellerinin gelecekteki içeriği ve niteliğini anlatıyor. Merlyn Solakhan , Manfred Blank Boğaza Sürgün Filminin Yönetmenleri (Almanya) Yukihisa Fujimoto Karanlığı Kazmak Filminin Yönetmeni (Japonya) Japon belgeselleri atölye moderatörü Floor Kooij ve Sibel Bilgin Nazımca Konuşuyor musunuz? Filminin Yönetmeni (Holanda) (Film İlk Kez Festivalde Gösteriliyor) Nedim Hazar Boğaziçi’ne Sığındık Filminin Yönetmeni (Almanya)

TUE STEEN MÜLLER GELİYOR

Avrupa’daki belgesel örgütlerini çatısı altında toplayan Avrupa Belgesel Ağı’nın (European Film Network - EDN) yöneticiliğini yürüten Tue Steen Müller, festivali başından sonuna kadar izleyecek ve 8 Mart’ta Fransız Kültür merkezi’nde ‘Avrupa’da Belgesel Yapım Olanakları: TV Karşısında Auteur Belgeselcilerin Konumu’ başlıklı bir workshop sunacak. 1996’da kurulduğundan beri EDN’nin başında bulunan Tue Steen Müller, belgesel sinemanın Avrupa’daki profilini en iyi bilen ve gelişimini yakından takip eden isimler arasında. EDN yöneticiliğinden önce Danimarka Ulusal Sinema Kurulu’nda görev alan, 20 yılı aşkın bir süredir kısa film ve belgesel alanında etkin rol üstlenen Müller, 10 yıldır yayınlanan DOX adlı belgesel dergisinin de yayın kurulunda yer alıyor. Kısaca, Avrupa belgesel camiasının en tanınmış simaları yer alıyor.Yandex.Metrica