90 dakikalık televizyon dizileri yetiştirmek için uzun süren çalışma saatleri ve bu koşuşturma sırasında yaşanan kazalar emekçileri isyan ettirdi.

"> Setler Tuzla Gibi Olmasın ~ Sinematurk.com
Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Setler Tuzla Gibi Olmasın

28 Aralık 2008 00:00
‘Son Bahar’ adlı televizyon dizisinde çalışan iki set işçisinin, set çıkışı trafik kazasında ölmesi üzerine sinema ve dizi emekçileri,  Taksim’e yürüdü. DİSK’e bağlı Türkiye Sinema Emekçileri Sendikası’nın (Sine-Sen) Beyoğlu İstiklal Caddesi Gazeteci Erol Dernek Sokak’taki binası önünde toplanan sinema ve dizi emekçileri, ‘Setler Tuzla olmasın’ yazılı pankartla uzun mesai saatleri ve sigortasız çalışmayı protesto etti.
Son Bahar dizisinin set çalışanları Zehra Sezgin ve Tülay Ergildi 24 Aralık günü set çıkışı geçirdikleri kazada hayatını yitirdi. Taksim’de protestocular adına basın açıklaması yapan sanatçı Mustafa Alabora, kazanın ağır çalışma koşulları sonucu yorgunluk ve dikkatsizlik nedeniyle yaşandığını söyledi.
Sinema emekçilerinin, yapımcıların kâr hırsı uğruna öldüklerini savunan Alabora, “90 dakikalık dizileri bir haftada yetiştirebilmek için çalışıyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan uzun çalışma saatlerinde koşuşturuyorlar. Koşullar değişmezse kazalar devam edecektir” dedi. Son kazadan sadece bir hafta önce de ‘Yol Arkadaşım’ın set çıkışında, Bursa ’da bir kaza olmuş, üç set çalışanı yaralanmıştı.
Yürüyüşe set çalışanları ve Mustafa Alabora ile Bergüzar Korel’in de yanı sıra Halit Ergenç, Ahmet Mümtaz Taylan, Tardu Flordun ve Olgun Şimşek de katıldı. ‘Binbir Gece’ dizisinin bütün ekibi de seti bırakıp eyleme destek verdi.

150 bin kişinin ekmek kapısı

Diziler, tersanecilikle birlikte son yılların yükselen sektörlerinden. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın araştırmasına göre, bölüm başına maliyetleri 100 ile 300 bin YTL arasında değişen diziler, reklam ve sponsorluk gelirleriyle beraber 1 milyar YTL’lik bir ekonomi. Yerli diziler açısından son üç yıldır adeta patlama yaşanıyor. Diziler yapımcıdan yönetmene, oyuncudan senariste 150 bin kişiye iş sağlıyor.Halil Güneşli

7 Mart 2009 01:41

bu kalitesiz dizi çılgınlığı devam ederse daha çok sinema emekçisine yazık olcak

Cevap Yaz
Yandex.Metrica