Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Mahsun'dan Bir Doğu Hikayesi

2 Ocak 2009 00:00
“Çocuklar sizin dersiniz yok mu gidip ödevlerinizi yapsanıza, bak burda birazcık ses çıkınca çekim yapamıyoruz.” “Ödev mi? var ama yapan kim,” “Ya abla şu güzel kızla (Hande Subaşı) fotoğraf çektirebilir miyiz.” Çay almaya çalışan bir öğrenci: “Ya na’kadar cimrisiz, bir bardah çay vermiyorsuz. Hem Mahsun abi her zaman bizim köye gelip film mi çekiyor sanki, gelmişken tanışmak istiyoz...”
Evet, Karstayız. 29 Aralık Pazartesi günü beş saat rötarla Erzurum’a oradan da karayoluyla zorlu hava şartlarına rağmen ulaştığımız Kars’ta, ertesi gün de Sarıkamış’ta bir tren istasyonunda. Ziyaret sebebimiz Mahsun Kırmızıgül’ün ‘bizim hikâyemiz, Türkiye’nin gerçeği’ diye tanımladığı ikinci filmi Güneşi Gördüm. Yukarıdaki konuşmalar da film setini ziyaret eden öğrenciler ve gençlerle set görevlileri arasında geçiyor ve sette daha neler yaşanıyor neler...

12 Mart’ta gösterimde
Mahsun Kırmızıgül’ün merakla beklenen ve konusu bir sır gibi saklanan filmi ‘Güneşi Gördüm’ 12 Mart’ta izleyiciyle buluşacak. Danimarka, İsveç, Norveç, Bulgaristan, Danimarka ve Türkiye’de çekilen filmde Mahsun Kırmızıgül’le birlikte, Altan Erkekli, Demet Evgar, Emre Kınay, Erol Demiröz, Erol Günaydın, Hande Subaşı, Macit Sonkan, Murat Ünalmış, Şerif Sezer, Yıldız Kültür gibi tecrübeli oyuncular rol alıyor.
Yeni yıla girerken Kars’ta karlar arasında önce Sarıkamış’taki seti ziyaret ettik, sonra da filmle ilgili merak edilenleri konuşmak üzere bir basın toplantısı düzenlendi. Neşeli bir set ziyaretinin ardından düzenlenen toplantıdaysa daha çok filmin konusu ve bütçesi konuşuldu. Kırmızıgül, filmin konusunu saklamasının nedenini “Bilinmeyen bir şeyin tartışılmasını istemiyorum, daha filmi görmeden başlayan tartışmaları doğru bulmuyorum,” diyor ve ekliyor “Filmin üç ana öyküsü var ve film gösterime girdikten sonra belki taraflar tartışacak belki de hiç tartışılmayacak.”
Mahsun Kırmızıgül aynı zamanda Türkiye’de 1980 sonrası yaşanan ve birçok kişinin söylemek isteyip de söyleyemediği şeyleri bu filmde anlattıklarını da belirtip, “Ben hikâye anlatmayı seviyorum, bu bir doğu hikâyesi, çünkü Türkiye’nin böyle hikâyeler anlatan filmlere ihtiyacı var,” diyerek, filmde sadece Kürtlerin değil birçok hikâyenin anlatıldığını vurguluyor. Yine de gazetecilerin ısrarlı soruları bitmeyince biraz gerilerek Murat Ünalmış sözü alıyor ve “Ben Türkiyeliyim, bir Türküm ve filmde bir Kürt’ü oynuyorum, filmi sadece Kürt hikâyesi olarak sınırlamak doğru değil, birçok sosyal konuya değiniliyor,” diyor.
Merak edilen bir diğer konuysa filmin bütçesi. Kırmızıgül kesin bir rakam vermiyor, filmin daha tamamlanmadığını hatırlatarak şunları söylüyor: “Şimdi size bu film 6 milyon dolara mal oldu desem siz bunu yazacaksınız ama, film bittikten sonra daha az ya da fazla bir miktar çıkabilir, o zaman da defterdarlık bize böyle beyan vermişsiniz diye hesap soracak. Ama keşke öyle bir imkânımız olsa, inanın bütün oyuncular çok büyük fedakârlık yapıyor, kimse tiyatro ya da dizi yapmıyor yapsalar belki daha çok para kazanacaklar, ama burda olmak istedikleri için burdalar, çünkü konuyu çok beğendiler.”

Kürtçe dublaj meselesi
Gazetecilerin Kürtler ve Kürtçeye ilgisi devam etti ve bir arkadaşımız filme Kürtçe dublaj yapılıp yapılmayacağını da sordu. Kırmızıgül buna “Kürtçe, İngilizce, Almanca veya diğer dillerde dublaj yapılmasını isterim ama, şu anda öyle bir planımız yok,” derken Emre Kınay, “Ben bir başkasının bana dublaj yapmasını istemem, kendim yapmak isterim ama film 12 Mart’ta gösterime girecek ve bu kadar kısa sürece Kürtçe öğrenmemiz mümkün değil,” dedi.

Çocuk oyuncuların zorluğu
Bu arada ‘Güneşi Gördüm’ü hava koşullarından dolayı çok zor şartlarda çektiklerini de belirten Mahsun Kırmızıgül, en büyük sıkıntıyı çocuklarla çalışırken yaşadığını belirtti, “Bir çocuğu yönetmeye çalışmak kadar zor bir şey yok, örneğin çocuğun ağlaması gereken bir sahne var ama çocuklar o gün çok mutlu ve mümkün değil ağlatamıyorsunuz, ama hakkını yememek lazım çocuklar çok güzel oynuyorlar. O kadar güzel sahneler çıkıyor ki benim hiç beklemediğim bir performans gösterdiler.”
Kırmızıgül, Güneşi Gördüm’ün senaryosunu ‘Beyaz Melek’ten sonra yazmaya başladığını ancak, çıkış noktasının ‘Beyaz Melek’in seti olduğunu sözlerine eklemeyi de ihmal etmedi, “Güneşi Gördüm’ün hikâyesi gerçektir, Tarlabaşındaki sette ‘Beyaz Melek’i çekerken yaşlı bir amcayla tanıştım, 21 nüfuslu, Kürt kökenli ve terör nedeniyle göç etmek zorunda kalmış bir amcaydı, benim çıkış noktam da onun yaşamı oldu. Ve ‘Güneşi Gördüm’ benim için ‘Beyaz Melek’in çok önünde bir film.”
Mahsun Kırmızıgül, bu arada filmin son yıllarda yaşanan olumsuz olaylar hakkında bir çözüm ya da umut sunup sunmayacağı hakkında da “Beyaz Melek’ten sonra huzurevlerine büyük bir ziyaretçi patlaması yaşandı biliyorsunuz. ‘Güneşi Gördüm’ de eğer akan kanı durduracaksa, yaralara merhem olacaksa çok mutlu olurum, bu benim için çok önemli ama benim böyle iddialarım yok, kimseye bir mesaj vermek, rahatsız etmek ya da çözüm sunmak gibi bir iddiam yok.”
Mahsun Kırmızıgül’den son not, filmin müziklerinin de çok iddialı olduğu; kayıt 3 Ocak’ta Prag Senfoni Orkestrası tarafından yapılacak.


Halil Güneşli

7 Mart 2009 01:38

Mahsun kırmızıgül artık bu projelerle sanat dünyasında yerini, taraflı, tarafsız herkes kabul gördü

Cevap Yaz
Yandex.Metrica