Festival’in 40. yılını daha coşkulu ve görkemli gerçekleştirebilmek için hazırlıklara 39. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin hemen ardından başlandığı belirtilirken geçen yıl toplam 50 milyar lira olan para ödülünün, bu yıl toplam 125 milyar liraya çıkarıldığı söylendi.

Antalya Kültür Sanat Vakfı’ndan (AKSAV) yapılan yazılı açıklamada, bu yıl 40’ıncısının gerçekleştirileceği Altın Portakal Film Festivali’nin hazırlık çalışmalarının geçen yılın Kasım ayından itibaren başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, festivalin 40. yılının daha coşkulu ve görkemli geçmesi için, sinema ile ilgili çeşitli birlik ve dernek temsilcilerinden oluşan Ulusal Sinema Platformu ile sürekli temas halinde olunduğu kaydedilerek, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na katılma şartlarının da bu yıla özgü yeniden düzenlendiği kaydedildi.

Açıklamada, yönetmelikteki “Yurtiçinde yapılan ulusal/uluslararası hiçbir yarışmaya katılmama” şartının, sadece bu yıl geçerli olmak üzere askıya alındığı belirtildi. Türk sinemasının bir süredir içinde bulunduğu sıkıntılı döneme destek olmak amacıyla alındığı vurgulanan karara göre,6 Ekim 2002 tarihinden sonra tamamlanmış, ‘Eser İşletme Belgesi’ almış ve/veya Ulusal Sinema Platformu’nun onay belgesine sahip,35 mm formatlı, uzun metrajlı ve konulu Türk filmleri,40. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na başvurabilecek.

Bu yıla özgü yapılan düzenleme gereğince,40. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın daha önce 1 Temmuz 2003 olarak belirlenen başvuru tarihi de 1 Nisan 2003’e alındı.

EN İYİ FİLME 60 MİLYAR LİRA

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Kumbul da açıklamasında, Festival’in 40. yılını daha coşkulu ve görkemli gerçekleştirebilmek için hazırlıklara 39. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin hemen ardından başlandığını belirtti.

Kumbul, geçen yıl toplam 50 milyar lira para ödülü dağıtılırken, bu yıl toplam 125 milyar lira para ödülü dağıtılacağını da açıkladı. Bu miktarda para ödülünün yurtiçinde yapılan hiçbir yarışmada verilmediğine dikkati çeken Kumbul, “Amacımız Türk sinemasına yeni filmlerin ve yeni isimlerin kazandırılmasına katkıda bulunmak” dedi.

40. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi filme verilecek para ödülü,30 milyar liradan 60 milyar liraya çıkarılırken, geçen yıl 5 milyar lira olan ve en iyi ikinci filme verilen Dr. Avni Tolunay Ödülü 25 milyar lira, geçen yıl 5 milyar lira olan en iyi üçüncü film ödülü olan Behlül Dal Özel Ödülü de 15 milyar lira olarak belirlendi. En iyi yönetmen ödülü,7 milyar liradan 10 milyar liraya çıkarılırken, yarışmaya katılan her filme verilen katılım bedelleri ise bu yıl 1,5 milyar lira olarak saptandı. Kaynak : www.intersinema.com

Son Yorumlar

Yandex.Metrica