Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Altyazı 2009’a Pandora’nın Kutusu’yla Giriyor

5 Ocak 2009 00:00

Altyazı Aylık Sinema Dergisi, 2009 yılının ilk sayısında Yeşim Ustaoğlu’nun San Sebastian Film Festivali’nde ‘Altın İstiridye’ ödülünü alan Pandora’nın Kutusu filmini kapağına taşıyor. Türkiye’de son on yılda bağımsız sinema üretiminin canlılık kazanmasında önemli rol oynayan yönetmenlerden biri olan Ustaoğlu, Ocak ayında sinemalarda olacak Pandora’nın Kutusu’nda, Güneşe Yolculuk ve Bulutları Beklerken gibi önceki filmlerinde işlediği yolculuk, bellek ve aidiyet temalarının izini sürerek bu kez seyirciyi orta sınıf aile yapısının dogmalarıyla yüzleştiriyor. Dergide, filmin şehir yaşantısının getirdiği bireysel yabancılaşmaya dair söylediklerine odaklanan bir yazının yanı sıra, Yeşim Ustaoğlu ile yapılmış, kuşaklar arası çatışma ve orta sınıf ahlakı gibi konulara nüfuz eden kapsamlı bir söyleşi de yer alıyor.

Altyazı’nın ‘Vizyon’ sayfalarında bu ay Semih Kaplanoğlu’nun ‘Yusuf Üçlemesi’nin Yumurta’dan sonraki ikinci halkası olan Süt üzerine derinlemesine bir analiz yazısının yanı sıra yönetmen ile gerçekleştirilmiş kapsamlı bir söyleşi yer alıyor. Derginin vizyon sayfalarında ayrıca, Woody Allen’ın Scarlett Johansson, Penelope Cruz ve Javier Bardem’li Barselona Barselona’sı üzerine kaleme alınmış bir yazıyı; Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’nin sahibi olan Sınıf filminin yönetmeni Laurent Cantet ile telefonda gerçekleştirilmiş bir söyleşiyi; Amerikan bağımsız sinemasının ve X Kuşağı’nın perdedeki en önemli temsilcilerinden Kevin Smith üzerine çok kapsamlı bir dosyayı ve en son Moulin Rouge ile başımızı döndürmüş olan ve bu ay Avustralya filmiyle vizyonda olan Baz Luhrmann üzerine yazılmış bir portre yazısını da bulabilirsiniz.

Altyazı’nın ‘Vizyon Ötesi’ sayfalarında, usta İngiliz yönetmen Lindsay Anderson’ın, aynı anda hem absürd öğelerle dolu epik bir film, hem de öfkeli bir sistem eleştirisi olmayı başarabilen kült filmi O Lucky Man! öne çıkıyor. ‘Vizyon Ötesi’ sayfalarında ayrıca, neredeyse her filmi kült statüsüne erişen ve yaklaşık yirmi yıl sonra yeni bir filmle sinemaya dönmeye hazırlanan Alejandro Jodorowsky hakkında kaleme alınmış kapsamlı bir inceleme ve Açlık (Hunger) adlı filmiyle bu sene eleştirmenlerin en çok dikkatini çeken yönetmenlerden olan Steve McQueen’le yapılmış bir söyleşi yer alıyor.

Derginin ‘Eleştiri’ sayfalarında ise, Sınıf ve Dünyanın Durduğu Gün adlı filmler üzerine yazılmış eleştirilerin yanı sıra, Rec: Ölüm Çığlığı’nı Hollywood yapımı yeniden çevrimi Karantina ile birlikte ele alan bir incelemeyi ve Coen Kardeşler’in son filmi Aramızda Casus Var’ı farklı açılardan değerlendiren iki ayrı yazıyı bulabilirsiniz.Halil Güneşli

7 Mart 2009 01:33

başarılı olabilir

Cevap Yaz
Yandex.Metrica