Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

İstanbul Film Festivali için gerisayım

6 Mart 2003 00:00
Teması ‘elma’ olarak belirlenen festival kapsamında 200’e yakın film gösterilecek. Festival, 11 Nisan Cuma gecesi Emek Sineması’nda Chen Kaige’nin son filmi ‘Birlikte’ ile açılacak. Festivalin kapanış filmi ise 26 Nisan’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gösterilecek olan Antonio Hernandez’in ‘Sınırsız Kentte’ adlı filmi.

Festivalin tanıtımı amacıyla Beyoğlu’ndaki Turkcell Plaza’da düzenlenen basın toplantısında konuşan İKSV Başkanı Şakir Eczacıbaşı, festivalin bu yılki temasının ‘elma’ olduğunu söyledi. Festivale 5 yıldır sponsorluk yapan Turkcell’e teşekkür eden Eczacıbaşı, festivalin başarılı olmasını dilediğini kaydetti. Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar da eğitim, kültür ve sanata verdikleri öneme işaret ederek, festivali desteklemekten mutluluk duyduklarını dile getirdi.

200’e yakın filmin gösterime gireceği festival, Beyoğlu’nda Emek, Atlas, Sinepop, Beyoğlu ile Kadıköy’deki Rexx sinemalarında gerçekleştirilecek. Festival, 11 Nisan Cuma gecesi Emek Sineması’nda Chen Kaige’nin son filmi ‘Birlikte’ ile açılacak. Festivalin kapanış filmi ise 26 Nisan’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gösterilecek olan Antonio Hernandez’in ‘Sınırsız Kentte’ adlı filmi olacak. Festival çerçevesinde 13 film, ‘Uluslararası Yarışma’ bölümünde ‘Altın Lale’ ödülü için yarışacak. Festivalde, bir de özel gösteri sunulacak. Alman sinemasının ustalarından F.W. Murnau’nun ‘Şafak’ adlı filmi, piyanoda Kerem Görsev ve Ero Erdinç’in doğaçlama müzikleriyle gösterilecek. Festivalin ‘Anısına’ adlı bölümünde, dünya sinemasına katkıları olan Japonya’dan Yasujiro Ozu ve ABD’den William Wyler’in filmleri İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. ‘Ustalara Saygı’ bölümünde ise Fransa’dan Claude Chabrol, ABD’den Brain De Pama, Türkiye’den Zeki Ökten ve Tayvan’dan Edward Yang’ın filmleri gösterime girecek. Festivalin ‘Çağın Tanığı’ bölümünde de belgeselci Estela Bravo’nun ödüllü filmleri yer alacak. ‘Gece yarısı Sineması’ bölümünde ise gerilim, korku ve aksiyon filmlerinden oluşan filmler, sinemaseverlerle buluşacak. Dünya festivallerinden örneklerin de yer alacağı festivalde, belgeseller, erotik öykülerden oluşan filmler de bulunuyor.

Festivalin ‘Türk Sineması 2002-2003 Ulusal Yarışma’ bölümünde 10 Türk filmi yarışacak. Mustafa Altıoklar’ın ‘O Şimdi Asker’, Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Uzak’, Handan İpekçi’nin ‘Büyük Adam Küçük Aşk’ ve Yusuf Kurçenli’nin ‘Gönderilmemiş Mektuplar’ adlı filmlerinin de yer aldığı yarışmada, filmler ‘en iyi yönetmen’ ‘en iyi erkek oyuncu’ ve ‘en iyi kadın oyuncu’ klasmanlarında yarışacak.Yandex.Metrica