Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sinemanın kalbi Berlin'de atıyor

6 Şubat 2009 00:00

59. Uluslararası Berlin Film Festivali, 10 gün sürecek olan görkemli bir sinema şöleni için kapılarını açtı. Yönetmen Tom Tykwer'in çektiği The İnternational film ve juri heyetinin basın toplantısıyla açılışı yapılan festivale ilgi oldukça yoğundu.

Cannes ve Venedik ile birlikte dünyanın en önemli film festivalleri arasında sayılan Berlin Film Festivali (Berlinale) bugün resmen başladı. Toplam 390 filmin gösterildiği festival çerçevesinde, 18 film "Altın Ayı" için yarışıyor. Bugün festivalin merkezi olan Potsdamer Platz'da bulunan Grand Hyatt Hotel'de yapılan basın toplantısına 59'ncu Berlinale'nin Jüri heyeti basın karşısına çıktı. Toplantıya Jüri başkanı ünlü oyuncu Tilda Swinton ile birlikte İsabel Coixet, Gaston Kaboré, Gaston Kaboré, Christoph Schlingensief, Wayne Wang ve Alice Waters'dan oluşan Jüri heyeti katıldı.

Burada konuşan Jüri heyetinin başkanı Tilda Swinton, Berlinale'nin önemine dikkat çekti. Berlinale'nin dünyadaki önemli sinema etkinliklerinden biri olduğunu belirten Swinton, "Berlinale dünyadaki saygın sinema festivallerin başından geliyor. Bunun nedeni de, işlediği konulardan geliyor. Sürekli politik ve sosyal sorunları irdeleyen filmlere yer veriyor. Buda ona farklı bir saygınlık kazandırıyor." Bu yılki festivalin zengin bir programa sahip olduğunu belirten Swinton," Başta Almanya olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden farklı filmler var. 10 gün boyunca hep birlikte keyfli bir zaman geçireceğiz" dedi.

Jüri üyesi Christoph Schlingensief da, yaptığı konuşmada, dünyanın boğuştuğu ekonomik krizi konu alan filmlerin festivalde gösterilmesi önemli olduğunu belirterek," Dünyamız ekonomik bir faciayla karşı karşıya. Bütün bölgelerde bir dengesizlik var. Bu konuya vurgu yapan filmlerin gösterilmesi çok enemlidir" diyerek, festivalin önemine dikkat çekti.

İSTANBUL'DA ZİRVELEŞEN KİRLİ İLİŞKİLER

Yapılan basın toplantısında sonra festivalin açılış filmi olan "The İnternational"ın (Uluslararası) basın gösterisi yapıldı. İki salonda gösterilen filmi bin civarında gazeteci izledi. Macera ve koşuşturmalı geçen 118 dakikalık "Uluslararası" isimli filmde, Alman yönetmen Tom Tykwer'in imzası var. Başrollerini dünyaca ünlü oyuncular Clive Owen ve Naomi Watts'ın paylaştığı film,Berlin'de başlayıp, New York, Milan ve Liyon üçgeninde uluslararası bir bankanın kirli ilişkilerini irdeliyor. Uluslararası devletlerin çıkarlarının işleyen film, komlolar, cinayetler ve çıkarlara dayalı hesaplar içerisinde geçiyor. İstanbul'da son bulan The İnternational dünyadaki mafia, karanlık ilişkilere ve çıkarlara ışık tutuyor.

Filmde ayrıca İstanbul'da geçen bölümünde Türk oyuncu Haluk Bilginer'de rol alıyor.Halil Güneşli

6 Mart 2009 22:01

haluk bilginerin olması sevindirici

Cevap Yaz
Yandex.Metrica