Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

İstanbul Film Festivali’ne geri sayım başladı

14 Şubat 2009 00:00

İki hafta boyunca 150’yi aşkın filmin gösterileceği 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali 4-19 Nisan’da takipçilerini, ‘dünya festivalleri’nde ve  ‘mayınlı bölge’de gezinmeye, ‘genç ustalar’la tanışıp, ‘yıllara meydan okuyanlar’a şapka çıkarmaya davet ederken, programın heyecan verici detayları açıklanmaya başladı.

Bu yıl festival programında, 22 Şubat’ta sahiplerini bulacak Oscar’lar için yarışan üç film öne çıkıyor. Alman sinemasının bu yılki en dikkat çekici yapımı, şüphesiz ülkenin En İyi Yabancı Film dalındaki Oscar adayı, “Baader Meinhof Complex”... Şimdiye dek çekilmiş en pahalı Alman filmi unvanına sahip yapım, festivalde yepyeni bir bölümde, ‘Politika Tekerrürden İbarettir’ kapsamında izleyiciyle buluşacak. Bu yeni bölümün adını unutmamakta yarar var. Zira 8 dalda Oscar adayı, izleyenlerinin başroldeki Sean Penn’in performansına methiyeler düzdüğü Gus Van Sant’ın “Milk”i de, bu bölümün programında yer alıyor.

Oscar’ların ardından İstanbul’a festival dolayısıyla uğrayacak diğer bir film de, Avusturya’nın En İyi Yabancı Film dalında Oscar adayı, Götz Spielmann’ın yönettiği “Revanche”... ‘Dünya Festivalleri’ bölümde “Revanche”ın yanı sıra, son dönem İngiliz sinemasının parlak cevheri Shane Meadows’un yeni filmi “Somers Town” da gösteriliyor.

Fatih Akın, festivalin ‘Akbank Galaları’ içerisinde gösterilecek “New York, I Love You”daki ortak yönetmenlerden biri olarak bizleri selamlıyor. New York’ta geçen aşk hikâyelerinden oluşan, çok yönetmenli filmde, Yvan Attal, Scarlett Johansson, Mira Nair ve Natalie Portman’ın yönettiği bölümler de bulunuyor. Oyuncu kadrosunda ise Ethan Hawk, Christina Ricci, John Hurt gibi oyuncuların yanı sıra Uğur Yücel de yer alıyor.

Jüri belli oldu
Film programının ana hatlarının yanı sıra ulusal jüri de belli oldu. Ulusal jürinin başkanının yönetmen Kutluğ Ataman olduğu önceden açıklanmıştı. Ataman’ın başkanlık edeceği jüride, yazar Ayşe Kulin, yapımcı Zeynep Özbatur, Saraybosna Film Festivali Genel Yönetmeni Mirsad Purivatra ve oyuncu Bennu Yıldırımlar bulunuyor.Yandex.Metrica