Süha Arın'ın Belgeselleri Yakında DVD'de posteri

40 yılı aşan meslek yaşamında çok sayıda ulusal ve uluslararası ödüle alık görülen 30’un üzerinde yapıta imza atan ünlü belgesel yönetmeni Suha Arın’nın merakla beklenen belgeselleri çok yakında DVD’de görücüye çıkıyor. Belgesel Sinemasının ustası Süha Arın’nın DVD olarak çıkacağı ilk eserleri ise; Altın Kent İstanbul, Kapalıçarşı’da Kırk Bin Adım ve Hüseyin Anka ile Sinan’ı Yeniden Yorumlamak adlı belgeselleri.

1985 yılında Viyana Turizm Filmleri yarışmasında Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Kapalı Çarşıda Kırk Bin Adım, Kapalıçarşı’nın öyküsü her gün yaklaşık kırk bin adım atarak çarşıyı dolaşan yaşlı bir şerbetçinin gözünden anlatırken, Altın Kent İstanbul, kuruluşundan bugüne, Ayasofya’dan Süleymaniye’ye, ilk sikkelerden altın borsasına, kültür ve sanattan gündelik yaşama “Dünya Kenti İstanbul” u gözler önüne seriyor.

Gerek eserleri, gerekse belgesel sinema eğitimine getirdiği yaklaşımıyla Türk Belgesel Sinemasının "Büyük Ustası" olarak kabul edilen Süha Arın’nın merakla beklenen bu üç belgeselinin DVDl’eri zengin ekstraları ile çok yakında raflarda.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica