Keriman Ulusoy Caron Yaşama Veda Etti posteri

Sinema ve tiyatro oyuncusu Keriman Ulusoy, 7 Mart günü Paris’te yaşama veda etti. Ulusoy, Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin yönetmen Bilge Olgaç adına düzenlediği Başarı Ödüllerinin ilkini alan 6 kadından biri olarak 2003 yılında Ankara’ya konuk olmuştu. Ulusoy’un cenazesi bugün Paris’te Montparnasse Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Sinema ve tiyatro oyuncusu Keriman Ulusoy Caron, 7 Mart’ın ilk saatlerinde Paris’te tedavi görmekte olduğu hastanede yaşamını yitirdi.

2002 yılında geçirdiği beyin kanaması ve felcin ardından eşi mimar Jean Pierre ve oğlu Nil Caron’un desteğiyle Paris’teki evinde yaşamını sürdüren sanatçı ne yazık ki en verimli döneminde çalışma hayatından ayrılmak zorunda kalmıştı.

İzmir’de doğan sanatçı, İzmir İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul’da Can Yücel, Bige-Kuzgun Acar ve Mehmet Ulusoy ile kurduğu “İşçinin Tiyatrosu”nda oyunculuk yaptı. 1972 yılında Paris’e yerleşerek tiyatro çalışmalarını sürdürdü ve Mehmet Ulusoy’la birlikte Tiyatro Liberte’yi kurdu.

Uzun yıllar Fransız TV kanalı FR3’te Fransa’da yaşayan yabancılarla ilgili bir program olan “Mozaik”in Türkiye bölümünün sunuculuğunu ve Türk sanatçılarla ilgili portre belgesellerin yönetmenliğini yaptı.

1979 yılında “Hazal” filminin önemli rollerinden birini oynadıktan sonra bir yandan sinema oyunculuğunu sürdürürken diğer yandan Türk filmlerinin başta Fransa olmak üzere tüm dünya ülkelerine satışı ve festivallere katılarak tanıtımı işini de yapmaya başladı. 22. Antalya Film Festivali’nde  “14 Numara” filmindeki rolüyle ‘En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ ödülünü kazandı. “Sürü”, “Dilan” ve “Çocuklar Çiçektir” rol aldığı diğer filmlerdir.

ARTE televizyonu için “Sinema Türk” belgesel filminin yönetmenliğini yaptı. 1994 yılında sinemanın 100.yılı nedeniyle CINE 5 kanalının tüm dünya ülkelerine yaptırdığı filmler içinde Türkiye’den onun yönetmenliğini yaptığı “Türkan Şoray Belgeseli” yer aldı.

Türkiye sinemasının gönüllü elçisiydi

Nuri Bilge Ceylan’ın “Mayıs Sıkıntısı” filminin dünya dağıtımını büyük bir başarıyla yaptı ve film o tarihe kadar dünya pazarına en çok satılan Türk filmi oldu.
 
2003 yılında Uçan Süpürge Kadın Filmler Festivali’nin ilk kez sinemaya emeği geçen altı kadına verdiği Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü Türk sinemasının dünyaya tanıtımında gösterdiği katkılar nedeniyle aldı. Keriman Ulusoy hasta olduğu halde büyük bir güçlükle Ankara’ya gelmiş ve düzenlenen ödül törenine katılmıştı.

Türkiye’deki sinema, tiyatro, basın ve sanat çevresindeki dostlarının ölümünü büyük bir üzüntüyle karşıladığı Keriman Ulusoy Caron 13 Mart'ta Paris’te Montparnasse Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Son Yorumlar (2)

Gül Fulya avatar Gül Fulya 19 Mart 2009 03:06:03

Tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum...

enigmacuture avatar enigmacuture 17 Mart 2009 12:21:03

6

Allah rahmet eylesin

Yandex.Metrica