Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

1. Altın Bamya Ödülleri Belli Oldu

16 Mart 2009 00:00

7. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında, Türk sinemasındaki cinsiyetçiliğe dikkati çekmek amacıyla düzenlenen Altın Bamya ödülleri belli oldu.

Garajİstanbul'daki törende Altın Bamya jüri heyeti adına konuşan sinema eleştirmeni Alin Taşçıyan, Türk sinemasında kadınlara yönelik yanlış yaklaşımların, cinsiyetçi bakışın yeniden üretilip temsil edilmesine eleştiri, karşı duruş, bir söz söyleme isteğiyle bu ödülleri dağıtmayı uygun gördüklerini söyledi.

Jürinin değerlendirmesi sonucu "Erkek Karakter Ödülü"ne "Recep İvedik" filmindeki "Recep" karakteri, "Kadın Karakter Ödülü"ne de ''Üç Maymun'' filmindeki ''Hacer'' karakteri uygun görüldü.

"Issız Adam" ve "Üç Maymun" filmleri "Altın Bamya Senaryo Ödülü"ne, "Issız Adam" filmi ise "Film Ödülü"ne değer bulundu.

Bu 4 kategorinin dışında "1. Jüri Özel Tek Taşlı Bamya Ödülleri"ni, "Çılgın Dersane Kampta" ve "Süper Ajan K9" filmleri paylaşırken "1. Jüri Özel - Homofobi - Üç Buçuk Bamya Ödülü" ise "Recep İvedik" filminin oldu.veyselgazi

19 Mart 2009 20:38

Güzel kararlar olabilir ama ilerki zamanlarda dahada düzene girecek bir ödül töreni olacaktır.

Cevap Yaz

enigmacuture

17 Mart 2009 12:21

doğru kararlar verilmiş

Cevap Yaz
Yandex.Metrica