Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ ÖZEL ÖDÜLLERİ BELLİ OLDU

1 Nisan 2003 00:00
Festivalin kurucularından Aziz Nesin’in adını taşıyan Emek Ödülü, her yıl Türk Sinema sanatını ileriye taşımış sanatçılara verilmekte. 2003 yılı “Aziz Nesin Emek Ödülü”, Türk Sineması’nın “özgün olma” sürecine yaptığı önemli katkılarla öne çıkan yönetmen Halit Refiğ’e (1934) verilecek. Halit Refiğ, 1960’larda yönettiği, “Şehirdeki Yabancı”, “Gurbet Kuşları”, “Haremde Dört Kadın”, “Bir Türk’e Gönül Verdim”, 1980’lerde çektiği “Hanım”, ve “Karılar Koğuşu” ile yurt içinde ve yurt dışında pek çok ödül kazandı. Ayrıca, pek çok gazete ve dergide sinema eleştirileri ve kuramsal yazılar yazdı, 1975'te sinema öğreticisi olarak görev yaptı. Halit Refiğ, Türkiye'de sinema alanında öncü kuramsal çalışmalarıyla, Türk sinema tarihinin yapı taşları arasında yer alıyor.

Festivalin, Türkiye'de "sinema" ile "kitleleri" buluşturan kişi ve kurumlara verdiği "Kitle İletişim Ödülü"ne ise, İstanbul Kültür Sanat Vakfı-Uluslararası İstanbul Film Festivali layık görüldü. İlk kez 1982 yılında "Film Haftası" olarak başladığı sinema festivali yapma serüvenini "Uluslararası Film Festivali" haline dönüştüren İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Türkiye'de "sinema" ile "kitleleri" buluşturduğu, nitelikli filmlere gösterim olanağı sağladığı, sinemanın gelişimini desteklediği ve Türk sinemasının uluslararası düzeyde tanıtımına katkıda bulunduğu için 2003 yılı Kitle İletişim Ödülü'ne değer bulundu.

2003 Aziz Nesin Emek ve Kitle İletişim Ödülleri, 18 Aralık 2003 tarihinde düzenlenecek 15. Ankara Uluslararası Film Festivali açılış töreninde sahiplerine verilecek.Yandex.Metrica