28. Uluslararsı İstanbul Film Festivali Başladı posteri

İKSV tarafından AKBANK sponsorluğunda gerçekleştirilen ve sinemaseverlerin bütün bir yıl heyecanla bekledikleri Uluslararası İstanbul Film Festivali, 3 Nisan Cuma akşamı Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı’nda, Türk sinemasının geçmişten günümüze tüm seçkin simalarının buluştuğu bir törenle açıldı.

28. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Açılışı İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı konuşmasıyla başladı.

Törende, Festival Sponsorluğu’nu üstlenen AKBANK ile Festival’e en büyük katkıda bulunan sponsorlar EFES PİLSEN, NOKIA NSERIES, SABAH GAZETESİ, NTV, 1000VOLT POST PRODÜKSİYON, COLIN’S, BAŞAK GROUPAMA VE GROUPAMA GAN VAKFI ve TEKNOSA temsilcileriyle İSTANBUL 2010 AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ AJANSI’na İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından birer teşekkür plaketi sunuldu. Plaketleri Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay takdim etti.

Festival Sponsoru AKBANK Genel Müdürü Zafer Kurtul törende yaptığı konuşmada: “İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 28.’si düzenlenen Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin, bu yıl üst üste beşinci kez destekleyicisi olmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Her şeyin hızla değiştiği bir dünyada kültüre ve sanata olan bağlılığımızı sürdürüyoruz ve sinemaya desteğimizi bu yıl da devam ettirmekten gurur duyuyoruz” dedi.

İstanbul Film Festivali’nin Açılış Töreni; Bergüzar Korel ve Cem Davran’ın sunuculuğunda Candan Erçetin, Şevval Sam ve Melike Demirağ’ın şarkılarıyla renklendi. Selim Atakan’ın piyanosu eşliğinde sahne alan Candan Erçetin “Une Belle Histoire” ve “İçin için yanıyor yanıyor bu gönlüm”, Şevval Sam “Singing in the Rain” ve “I could have danced all night” ve Melike Demirağ ise “Yar yar değil” ve “Rüzgârlı bir Akşamüstü” adlı şarkılarını seslendirdi.

Uluslararası İstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen “Sinema Onur Ödülleri” bu yıl ‘’Türk sinemasının hafızası’’ olarak da adlandırılan eleştirmen, arşivci, yazar Agâh Özgüç; usta oyuncu Hale Soygazi ve Türk sinemasının çekirdekten yetişen yönetmenlerinden Erdoğan Tokatlı’ya verildi.

Erdoğan Tokatlı’ya ödülünü Selma Güneri ve Ediz Hun beraberce sunarken, Hale Soygazi, ödülünü Deniz Türkali’nin ve Agâh Özgüç de Atilla Dorsay’ın elinden aldı. 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin açılış filmi olan Welcome / Hoş Geldiniz'in yönetmeni Philippe Lioret ve filmin Türk oyuncuları Fırat Ayverdi, Derya Ayverdi, Selim Akgül ve Fırat Çelik de gecenin konukları arasındaydı. Yönetmen Philippe Lioret ve oyuncular film gösteriminden önce sahneye çıkarak festival izleyicilerini selamladı. Fransa’da çok ses getiren filmi ilk kez izleyecekler arasında Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Christine Moro ve eşi de vardı. 

İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nin sonunda Melike Demirağ, Candan Erçetin ve Şevval Sam bu kez hep beraber sahneye çıktılar ve Melike Demirağ’ın dillerden düşmeyen ünlü şarkısı Arkadaş’ı salondaki konuklarla birlikte seslendirdiler. 

Festival, Açılış Töreni’nin ardından Philippe Lioret’nin yönettiği Hoş Geldiniz’in Türkiye’deki ilk gösterimi ile başladı. “Hoş Geldiniz”, dünyada kanayan bir yara olan mülteci sorununa değinen bir aşk hikâyesi… Bu çarpıcı Fransız filminin Türk oyuncuları, 4 Nisan Cumartesi günü Emek Sineması’nda saat 13.30’daki gösterimden önce de izleyicilerin karşısına çıkacaklar.

CNN Türk tarafından canlı yayınlanan İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’ni salonda yaklaşık 2.500 kişi izledi.

Akbank sponsorluğunda düzenlenen 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali;  Beyoğlu’nda Emek, Yeni Rüya, Atlas, Beyoğlu, Pera Müzesi Salonu ile Kadıköy’de Rexx ve Nişantaşı CityLife City’s sinemalarında gösterilecek 200 filmin yanı sıra, festivaldeki temalarla bağlantılı ve konukların katılımıyla renklenecek ustalık sınıfı ve söyleşiler ile paralel etkinliklerle konser ve partilerle 16 gün boyunca İstanbul’da tam bir şenlik havası estirecek.


Bilgi için : www.iksv.org/film


 

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 04 Nisan 2009 10:59:04

6

BİLET FİYATLARI DA FESTİVALİ CAZİP KILIYOR.

Yandex.Metrica