Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Alpay İzer

Alpay İzer

Doğum Yeri : Erzurum

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1944

Ölüm : 1989-10-20

Eğitim : İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü

Hakkında : Erzurum'da doğdu.1971'de İstanbul Konsevatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. Daha sonra çeşitli özel tiyatrolarda oyuncu olarak çalıştı, oyunlar yönetti. Sinema filmlerine senaryolar, televizyona skeçler yazdı ve bunlarda rol aldı.

Resimlersinemaadamı

2 Şubat 2016 15:25

2 komik rolü daha var abimizin. biri ah bu gençlikteki cabbar rolü diğeri gene mafya rolünd oynadığı çapkın kızlardaki kerim rolü.eşi benzeri bulunmaz biri oyuncu abimiz gerçek bu :)

Cevap Yaz

vatansever10

14 Aralık 2014 19:52

kemal sunal filmlerıne ayrı bir keyıf katan emektarımız. Allah rahmet eylesın....

Cevap Yaz

alpayizerjr

9 Eylül 2013 10:53

2005 yılında ben oynadım bir filmde oğluyum benim de adım Alpay Nur içinde yatsın babacım.

Cevap Yaz

Alın yazısı

25 Ağustos 2011 20:25

1944 yılında Erzurum’da doğan Alpay İzer, 1971’de İstanbul Belediye Konservatuarı’nın Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Profesyonel olarak çeşitli topluluklarda oyunculuk ve yönetmenlik yaptıktan sonra sinema ve televizyon filmleri için senaryolar yazdı. Sinema kariyerine bir hayli tersten başlayan İzer, ilk olarak bir erotik/komedi filmde yer aldı. Kariyerine “tersten” başlar çünkü, 75-80’li yılların büyük fenomeni erotik/komedi’ler genellikle sinema ve tiyatroda uzun sürelerden beri canhıraş bir şekilde çalışan ama cebine sadece bir veya iki günlük geçim paraları giren emektar sinemacıların en önemli geçim kaynağıdır. Hadi Çaman, Ali Poyrazoğlu, Aydemir Akbaş, Bülent Kayabaş, Mete İnselel gibi aslen tiyatro kökenli oyuncular da, dönemin siyasi buhranından dolayı perdelerini sık sık kapamakta olan tiyatrolarından çıkıp bu filmlere yönelmiş ve ceplerini az da olsa doldurmuşlardır.“Kokla Ama Koparma” adlı filmle başlar sinema serüveni.Ardından komedi yanı daha ağır basan ama kıyınsında köşesinde erotik çağrışımlar da taşıyan Ali Poyrazoğlu’lu ve Aydemir Akbaş’lı birkaç filmde oynar. Yıl 1975’i gösterdiğinde en iyi performansını sergilediği “Bitirimler Sınıfı” adlı filmde Selim karakterini canlandırır.Bu öyle bir karakterdir ki ve Alpay İzer bu role öylesine hayat vermiştir ki, izleyici bu filmi izledikten sonra eminim “keşke erotik/komedilerde oynamasaydı da, hep böyle yan karakterle var olsaydı” demekten kendini alamamıştır. 76’dan 79 yılına kadar sinemaya ara verir. Hiç bir filmde oynamaz. Dostlar Tiyatrosu’nda oyunlar oynar ve geçimini sağlar. 79-80 arası “Aşk Şarabı” ve “Öttür Kuşu Ömer” adlı iki erotik/komedide ve dört adet Kemal Sunal filminde yan karakterlerde oynar. “Bekçiler Kralı” ve “Devlet Kuşu” adlı filmlerde bakkal karakterlerini, “Umudumuz Şaban” filminde üç kağıtçı muhtar Yaşar Şereflikoç karakterini, “Zübük” filminde de avukat Burhan karakterini canlandırır.6 sene ara verdiği sinema kariyerine 1986 yılında “Perihan Abla” dizisi ile dönüş yapan Alpay İzer, dizide kahveci Saffet karakterini uzun bir süre boyunca başarı ile canlandırır.1987 yılında son filmi olan “Yasemin” ile Yeşilçam’a, 1990 yılında da hayata “veda” eder.

Cevap Yaz

Loverman

31 Mart 2011 00:00

bitirimler sınıfındaki oyunculuğu çok başarılı. akıl hastası psikopat katil rolü tam ona uymuş. diğer filmlerdede başarılıydı. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

26 Şubat 2010 01:51

İyi oyuncuydu allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

MGUNAY

14 Ocak 2010 10:17

kemal sunal filmlerinde bakkal ve muhtar rolünü perihan abla dizisinde kahveci rollerini ustaca oynamıştır. Allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

Rufik

10 Haziran 2009 01:07

öldüyünü yeni öyrendim ve çok üzüldüm bitirimler sınıfıve umudumuz şabanda mükemmeldi

Cevap Yaz

erakman

26 Kasım 2008 09:14

   Ozellikle bitirimler sinifi filmindeki psikopat katili canlandirdigi oyunculuk huneri muhtesemdi

Cevap Yaz

segal844

16 Mayıs 2008 16:01

Tiyatro ve sinema oyuncumuzdu.Türk sinemasında hemen hemen birçok filmde kötü adamı canlandırmıştır.Kötüyü oynarken de işin içinde biraz şaşırtıcı gelecek ama komedi ve muziplik katarak oynuyordu.figüran rollerini iyi oynamıştı.Sinemaya senarist olarak da hizmette bulunmuştur.Senryosunu yazdığı filmleri de beğenilmiş ve tutulmuştur.Kemal Sunal'ın filmlerinin birçoğunda yine kötü adam tiplemelerini oynamıştır.jest ve mimikleri onu biraz daha mizahsel yapmıştır.Tiyatrocu olarak da kıdemli bir oyuncuydu.rahmetle anıyorum.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica