Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Bora Ayanoğlu

Bora Ayanoğlu

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1946

Hakkında : Bora Ayanoğlu 1946 yılında istanbul’da doğmuştur. Babası tiyatro, sinema oyuncusu yönetmeni Sami Ayanoğlu, annesi tiyatro oyuncusu ve ilk kadın tiyatro sahibi Şayeste Ayanoğlu’dur. İlk ve orta eğitimini Galatasaray lisesinde yaptı. 1963 senesinde İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosuna stajer oyuncu olarak girdi. Otuzdan fazla oyunda rol aldı, oyun müziklerini yazdı. Daha sonra sinema oyuncbaşladı. Bir müddet sonra da yorumculuğa da başlayarak, şarkılarını kendi seslendirmeye ve şarkılarının sözlerini kendisi yazmaya başladı. Bir çok müzikale yazan Bora Ayanoğlu’nun ” Çiçekli saksı sokağı “adlı bir müzikali vardır. 80 film müziğini yapmış, çeşitli dizi filmler ve oyuncu olarak da 27 filmde oynamıştır. Halen İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında oyun müziği yazarı olarak görev yapmaktadır. Bora Ayanoğlu 1972 yılında manken Füsun Ayanoğlu ile evlendi, 8 sene sonra 25 kasım 1980 tarihinde boşandılar. 1973 doğumlu Sami Bolkan Ayanoğlu adında bir oğlu vardır. Bora Ayanoğlu’nun tanınmış şarkıları şunlardır: Fabrika kızı , Yunus, Güller ve Dudaklar, Kırık Aynalar, O yaz, Gurur duyarım, Aklım sende, Canım seni istiyor (1993 altın güvercin yarışması 4 dalda birincisi) , Reddediyorum, Rose-Marie. Bora Ayanoğlu Mesam (Türkiye Musiki Eserleri Meslek Birliği ) üyesidir.

İlgili Filmlermansurx

14 Aralık 2016 09:10

Bora ayanoğlu oyuncu ve müzisyen olarak yeşilçama ve günümüz dizi ve filmlerine bir çok katkısı olmuş değerli bir sanatçıdır yeni dizi ve filmlerde oyuncu ve müzisyen olarak görmek isteriz.

Cevap Yaz

sinemaadamı

7 Şubat 2016 14:27

bu abimiz rahmetli sami ayanoğlunun oğludur. cüneyt arkın filmlerinden tanırız kendisini. tabi kadir inanırla çektiği taksi şoföründeki ibo karakteri unutulmaz. kara murat filmlerinin fatihidir. kendisine cüneyt türelin sesi çok yakışıyor. kendi sesi de fena değildir. ayyüzlüm adlı şarkınında bestakarıdır. arım balım ğeteğim, hayatımızın en güzel yılları, sevmek ve ölmek zamanı, ankara ekpresi gibi filmleri en önemli çalışmaları arasındadır. umarım hayattadır. kendisini severim iyi bir oyuncudur. fatih rollerindede çok başarılıydı bence :))

Cevap Yaz

cihaan

20 Kasım 2014 20:11

Rahmetli Sami Ayanoğlu'nun oğludur..

Cevap Yaz

Loverman

29 Ağustos 2010 23:27

şu sakallı fotoğrafıyla rahmetli ünal gürel e benziyor. oyunculuğu ile birlikte fon müzikleri çalışması da olmuştur. Allah uzun ömürler versin.

Cevap Yaz

sadokaban@hotmail.co

7 Haziran 2010 18:10

çok büyük bir besteci.cüneyt arkın la başrolünü oynadığı ve müziğini yaptığı dört mevsimin birinde türk filmleri değil dünynın en güzel film müziklerinden bir tanesidir bu film bir amerikan filmi olsaydı en iyi müzik dahil birkaç oscar alırdı ve bu müzik bugün bütün dünyada bilinirdi..ayrıca güller ve dudaklar ve daha pek çok eseri kendisini saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum uzun ömürler diliyorum..............

Cevap Yaz

sinemada_doğmuş

22 Ocak 2009 18:28

her halde fatih sultan mehmet rölünü ondan başkası oynuyamazdı..çok başarılıydı

Cevap Yaz

pencere köprü ve öte

13 Ağustos 2008 16:56

kırık aynalar,güller ve dudaklar,fabrika kızı nasıl parçalardır aman Allahım.gerçekten de değeri bilinmiyor büyük bestecinin.

Cevap Yaz

pencere köprü ve öte

7 Nisan 2008 14:22

hem iyi bir müzisyen hem de iyi bir sinema oyuncusu.esin enginin söylediği 1977 kayıtlı gurur duyarım bestesi karşısında söylenecek bir şey bulamıyorum.yaz bitti parçasını ise bulan beni bilgilendirirse sevinirim.

Cevap Yaz

capone

20 Şubat 2008 17:34

ünlü müzisyenlerimizdendir

Cevap Yaz

f_ebru_b

8 Şubat 2008 23:51

hem müzikal olarak hemde sinema olarak gerçekten çok iyi.tam bi sanatçı.çok beyeniyorum.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica