Hakan Balamir

Gerçek Adı Balamir Tavacıoğlu
Doğum Tarihi 7 Ağustos 1945
Ölüm Tarihi 4 Temmuz 2017
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul

Biyografisi

Hakan Film şirketini kurup yapımcılığa başladı.

Senaryo (3)

Yapımcı (9)

Oyuncu (51)

Son Yorumlar (39)

Rıza_Nur avatar Rıza_Nur 18 Temmuz 2017 17:09:51

10

Tugay Toksöz, Tamer Yiğit gibi köy filmlerinin çok başarılı oyuncusuydu.Onu anlatmaya hakikaten de kelimeler yetmez.Allah rahmet eylesin.

Sinemaagresif avatar Sinemaagresif 14 Temmuz 2017 12:57:34

8

Çok başarılı bir sinema yıldızımızdı. Ne yazık ki Onu da diğer yıldızlarımızın arasına uğurladık.... Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun...

tamerking avatar tamerking 11 Temmuz 2017 20:01:18

Daha önce Tarık Akan ile ilgili bir anımı anlatmıştım. Bu gün sıra rahmetli Hakan Balamir' deymiş.

Yıl 2006.. Her gün Ataşehir' de çalışmakta olduğum iş yerine gidip gelirken yol üstünde bulunan "Hakan Balamir Emlak" tabelasına gözüm takılıyordu. H erhalde yine  isim benzerliğidir diyerek pek umursamadım açıkcası.
 Daha önce "Metin Akpınar Ray Dolap" tabelası olan dükkana Metin Akpınar'ı göreceğim diye daldığımda, Metin Akpınar isminde başka bir adamla muhabbet edip ayrılmışlığım olmuştu. Yine aynı hayal kırıklığı olmasın diye uzunca süre arabayla geçerken o dükkana bakıp durdum sadece. Günün birinde "14 Numara" filmini birkez daha seyrettikten sonra gaza gelip  "yahu gidip bakayım nolur ki?" dedim ve kapısından içeri daldım.. Aha o da ne.. patron koltuğuna oturmuş ama patrondan çok kahvede vakit öldüren amcalara benzeyen Hakan Balamir karşımda.. kıpkırmızı çillli yüzüyle, bir gün öncesinde "14 Numara" filminde gördüğüm karizmatik Hakan Balamir' den hiç ama hiç eser yoktu.. elinde ki galetayı katur kutur yiyordu. Bir yandan da önünde duran 2 çay bardağından birisine galetayı daldırıyor diğer bardaktan da çayını yudumluyordu.. Gömleğinin üstü boydan boya galeta kırıntılarıyla doluydu. Ben sevinçle "Abi sen Hakan Balamir'sin" dedim.. o sert mizacı, şaşırmış bir yüz ifadesi alarak  "nerde? Hani Hakan Balamir?" diyerek etrafına bakınmaya başladı.. İşte o an içimi bir mutluluk kapladı.. "yahu bu adam komikmiş" diye iç geçirdim.. Bütün gerginliğim gitmişti resmen.. bir saatten fazla muhabbet ettik. . Espirilerini ve bir saat boyunca bitiremediği galetalarını unutamadım hiç.. çünkü her attığı kahkahada o galeta parçacıkları direk benim üstüme geliyordu.. şu galeta ile ilgili espiri yapmazsam içimde kalır diye düşünmedim değil.. Ama bir gün önce seyrettiğim filmde psikopat "Arap" karakterini oynamış adama yapılacak iş değil diye cesaret edemedim açıkçası.

Ertesi gün hazırlıklı olarak bir defa daha yanına gittim. Yanımda "14 Numara" filminin video kaseti ve 2 paket galeta ile geçtim karşısına oturdum.. Video kaseti kapağını uzattım.. "Abi alayım imzanı artık" dedim.. Filmin kapağını görünce birden yüz ifadesi değişti.. "Yahu bunun video kasetini mi çıkarmışlar?". "Nasıl yani?" dedim. "Sen bu filmin video kaseti çıktığını bilmiyor musun?" .. "Bilmiyordum" dedi ve ekledi. "Çoğu bilmez ama Hakan Filmcilik olarak filmin yapımcısı da benim" dedi.. Filmin yapımcısı, başrol oyuncusu.. ama filmin video kaseti çıktığından haberi olmaması beni çok şaşırtmıştı.. üstüne üstlük hiçbir filminin video kaseti vs. elinde olmaması Tv de denk gelirse seyretmesi de cabası.. Daha sonraki günlerde elimde bulunan bir kaç filminin kopyasını yapıp kendisine hediye olarak götürüp verdim.. Yapımcısı olduğu filmi, yapımcıya hediye etmek garip olsada, bizim sinemamızın bir zamanlar ne kadar kötü idare edildiğinin en güzel örneklerinden birisi diyebilirim..

Artık Hakan Balamir' de "bir yeşilçam hatırası" olarak belleklerimizde yer edecek.. Mekanın cennet olsun sert mizaçlı komik adam.

Yandex.Metrica