Murat Boz

Doğum Tarihi 7 Mart 1980
Doğum Yeri Zonguldak
Eğitim Durumu Güzel Sanatlar Lisesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü

Biyografisi

Murat Boz (d. 7 Mart 1980), Türk şarkıcı ve söz yazarı. İlk ve orta öğrenimini doğduğu yer olan Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde tamamladıktan sonra İstanbul'a yerleşti. 1999'da İstanbul Bilgi Üniversitesi'ni kazandı, bu okulu bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam etti. Aynı yıllarda başta Tarkan olmak üzere birçok şarkıcıya vokalistlik yaptı.

Boz, solo kariyerine 2006 yılında çıkardığı "Aşkı Bulamam Ben" single'ı ile adım attı. Bir sonraki yıl ilk stüdyo albümü Maximum'u satışa sundu ve farklı müzik ödülleri kazandı. 2008'de ilk EP çalışması olan Uçurum ile dinleyicisinin karşısına çıktı ve bu EP'de yer alan aynı adlı şarkısı Türkiye resmî listesinde beş numaraya kadar yükseldi. 2009 başında ikinci stüdyo albümü Şans'ı yayımladı. Albümdeki "Para Yok", "Özledim", "Her Şeyi Yak", "Sallana Sallana", "Gümbür Gümbür" ve "Buralardan Giderim" şarkılarına klip çekti. 2010'da "Hayat Sana Güzel" single'ını satışa sunduktan sonra, Mayıs 2011'de üçüncü stüdyo albümü Aşklarım Büyük Benden'i yayımladı. Albümdeki "Geri Dönüş Olsa" ve "Kalamam Arkadaş" şarkıları Türkiye'de bir numaraya yerleşti. Şarkıcı, 2013 yılında "Vazgeçmem" single'ını tanıttı. Kasım 2014'te, Büşra Pekin ile başrollerini paylaştığı Hadi İnşallah vizyona girdi.

Piyano, keman, davul ve ney çalabilen Murat Boz, müzikal kariyerinin yanı sıra çeşitli firmaların reklam yüzüdür ve bu firmaların reklam filminde rol almıştır. O Ses Türkiye programının 2011-14 yılları arasında yayınlanan ilk üç sezonunun dört jüri üyesinden biridir ve ilk sezonun kazanan jüri üyesidir. Ödülleri arasında üç Altın Kelebek Ödülü ve iki Kral Müzik Ödülü bulunmaktadır. Tekrardan O Ses Türkiye programında jürilik yapmaya başlamıştır.

Oyuncu (11)

Son Yorumlar (11)

halilmutluyorgali avatar halilmutluyorgali 04 Ocak 2017 08:11:21

Adam Hadi İnşallah filminde oynadıktan sonra Kardeşim Benim Dönerse Senindir filmleriyle devam ettirdi oyunculuğa bayağı alıştı

sinemaadamı avatar sinemaadamı 22 Aralık 2016 20:06:36

10

başarılı bir ses sanatçısı.

mansurx avatar mansurx 30 Eylül 2016 03:12:46

7

Murat boz şarkıcı olarak pop müziğin başarılı isimlerinden biri ayrıca şarkılarının çoğunu da kendisi yazıyor oyuncu olarak hadi inşallah ta ürkek ve şaşkın oyunculuğunu ilk oyunculuğuna bağlamak mümkün çünkü ikinci işi kardeşim benim filminde fena d eğildi belki rol kendisine benzer şarkıcı bir roldü ama yinede fena değildi oyunculuğa devam ederse oyunculuğunu dahada düzelteceğine inanıyorum 3 animasyonda seslendirmede yapmış kısaca boş biri değil hiç durmadan 3 kulvarda devam etmesi popülerliğini dahada artıracaktır dizilerde de oynarsa popülerliğini dahada yükselte bilir başarılarının devamını dilerim.

Yandex.Metrica