Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Halit Akçatepe (Mustafa Halit Akçatepe)

Halit Akçatepe

Doğum Yeri : Üsküdar, İstanbul

Doğum Tarihi : 21 Kasım 1938

Ölüm : 2017-03-31

Eğitim : Saint Benoit Lisesi

Hakkında : Halit Akçatepe (d. 1 Ocak 1938, Üsküdar, İstanbul), Türk oyuncu.1 Ocak 1938'de Üsküdar'da doğan Akçatepe, ilkokulu Refik Halit Karay Mektebi'nde okur. Babası Sıtkı Akçatepe'dir. Konservatuvar eğitimi hiç almamıştır (kendisi konservatuvar eğitimiyle uzaktan yakından bir alakası olmadığını belirtmiştir). Zamanın film yönetmenlerinden birinin, babasına "bize bir çocuk oyuncu lazım" dediği zaman, babası tülüatçı Sıtkı Bey oğlu Halit'i oynatmıştır. İlk filmini 1943'te 5 yaşındayken çekti. Daha sonra ilkokul sıralarında ders görmeye başladı. Saint Benoit Fransız Lisesi'nden mezun oldu. 1959'da Anıtkabir'de 1,5 yıl askerlik görevini yaptı. 1972'te Tatlı Dillim filmiyle şöhreti yakaladı. 1963'te Yasak, Gündoğarken, Semaya Baktım Seni Gördüm filmlerini çekti. 1975'te Hababam Sınıfı adlı filmindeki Güdük Necmi tiplemesiyle Türk sinemasına adını yazdırmıştır.Usta oyuncunun babası Sıtkı Akçatepe ve annesi Leman Akçatepe de Türk Sineması'nda birçok yapımda rol almış oyunculardır. Özellikle babası Sıtkı Akçatepe, Hababam Sınıfı film serisinde oynadığı Paşa Nuri tiplemesiyle tanınmaktadır. Babası Sıtkı Akçatepe annesi tarafından Osmanlı İmparatorluğu'nun Lale Devri Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın torunudur.Halit Akçatepe'nin annesi ve babası da oyuncudur. Annesi Leman Akçatepe Babası ise Hababam Sınıfı filmlerinde "Paşa Nuri" rolüyle tanınan Sıtkı Akçatepe'dir. İki kez evlenen oyuncu ilk evliliğini 1963 yılında Tülin Akçatepe ile yapmış bu evliliğinden Itır (1964) ve Ebru (1968) isminde iki kızı olmuştur. 1981 yılında Tülin Hanımdan boşanan oyuncu 1999'da kendisinden 39 yaş küçük olan Rezzan Akçatepe ile evlenmiştir. Bu evliliğinden ise 2001 yılında kızları Günsu doğmuştur.Halit Akçatepe ve Rezzan Akçatepe 2009 yılında boşanmıştır, Bir süredir.hastane'de felç ve nikris tedavisi gören hastamız Halit Akçatepe vefatv etmiştir cenazesi öğle namazını müteakip Şakirin Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedilecektir.

İlgili FilmlerAli_Alamuti

28 Ağustos 2019 19:19

Bir çok filmde izlemişimdir ama hep aklımda üzerine yapışan bir rol kalmış durumda.

Cevap Yaz

Ronaldinho.Gaucho

9 Nisan 2018 00:27

Türk sinemasının unutulmazlarından birisi. Mekanın cennet olsun güzel insan. Güdük Necmi karakteriyle tanıdık seni filmlerini severek izliyorum. Kemal Sunal (56), Tarık Akan (66), Zeki Alasya (72), Adile Naşit (57), Halit Akçatepe (79) artık aramızda yok.

Cevap Yaz

Mranonim

23 Mayıs 2017 21:18

Başarılı bir oyuncu kanımca. En iyi filmi bence Şaban oğlu Şaban filmidir. Ayrıca bazı filmlerinde ona dublaj yaptırılmış, keşke bütün filmlerinde kendi sesiyle oynasaymış. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

mmansuryıldırım

18 Mayıs 2017 17:19

Halit akçatepe yetenekli iyi bir oyuncuydu çocuk oyunculuktan gelip başarılı olan ender oyunculardan biri hababam sınıfı serisi,küçük kardeşim ve yaşar ne yaşar ne yaşamaz da en iyi performanslarını gösterdi ama nedense ondan sonra yardımcı roller hatta karakter rollerine kadar düştü son dönemine kadar oyunculuk yapması takdir edilecek bir şey ayrıcı senarist,yönetmen ve yönetmen ekibinde yardımcı yönetmenlik yaparak yeşilçama hizmet etmiş değerli bir sanatçıydı babası ve annesi de oyuncuydu sıtkı akçatepe ve leman akçatepe nin oğluydu allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

Rıza_Nur

8 Nisan 2017 22:53

Bebek yüzlü olduğundan yaşça küçük gösterirdi. Yüzü anasına benzediğinden sevimliydi. Kemal Sunala yardımcı olarak başarılıydı. Başrol oynadığı filmlerde de çok iyiydi. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

mrt-2202

3 Nisan 2017 22:01

Kemal Sunal Tarık Akan Zeki Alasya ve Adile Naşit'e kavuştu Allah rahmet eylesin Sevgili Halit Akçatepe'yi

Cevap Yaz

sinemaadamı

1 Nisan 2017 17:00

Yeşilçamın yüzaklarından biriydi. Hababam sınıfı bi ustasını daha kaybetti. Kemal ve tarıktan sonra acı bi kayıp daha yaşandı.güdük necmi de gitti. O şabanoğlu şaban filminin ramazanı, tarkan filmlerinin kulkesi, arzu film filmlerinin vazgeçilmez ismi.hep küçüğü oynardı yaşça herkesten büyük olmasına rağmen.yakışırdıda bu ona.sevimli yüzü minyon tipi ve kısacık boyu ile gönüllerimizi fethetmiş bir üstaddır.allah gani gani rahmet eylesin. Ne o ne tarik ne kemal abim.hiçbiri unutulmayacak.hepsi birbirinden kıymetli sanatçılardı.tarık 66 kemal 56 halit 79 yaşında hayata veda ettiler.tüm sevenlerine allah sabır versin.rahat uyu sevgili güdük necmi.sen çok büyük eserler bıraktın bizlere.büyük usta.

Cevap Yaz

Göztepe

1 Nisan 2017 16:31

Yaklaşık tiyatro sanatçısı babasının desteğiyle 5 yaşından bu yana oyunculuk yapan yeşilçamın en eski oyuncularından belkide sinemamızın en eski çocuk oyuncusudur. Arzu film döneminde yıldızı parladı her role hayat verdi Güdük Necmi karakteri unutulmazlar arasındadır çok iyi bir oyuncuydu mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

halilmutluyorgali

1 Nisan 2017 16:22

Mekanınız cennet olsun Halit Akçatepe 70'li yıllarda yıldızınızın parladığı Tarık Akan Münir Özkul Adile Naşit ve Kemal Sunal'in rol aldığınız filmlerde kah güldürdüğünüz kah duygulandırdığınız için size minettarız toprağınız bol olsun rahatça uyuyun inşallah

Cevap Yaz

KOD ADI

1 Nisan 2017 12:57

halit akçatepe nin mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica