Halit Akçatepe

Gerçek Adı Mustafa Halit Akçatepe
Doğum Tarihi 1 Ocak 1938
Ölüm Tarihi 31 Mart 2017
Doğum Yeri Üsküdar, İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Saint Benoit Lisesi

Biyografisi

Halit Akçatepe (d. 1 Ocak 1938, Üsküdar, İstanbul), Türk oyuncu.1 Ocak 1938'de Üsküdar'da doğan Akçatepe, ilkokulu Refik Halit Karay Mektebi'nde okur. Babası Sıtkı Akçatepe'dir. Konservatuvar eğitimi hiç almamıştır (kendisi konservatuvar eğitimiyle uzaktan yakından bir alakası olmadığını belirtmiştir). Zamanın film yönetmenlerinden birinin, babasına "bize bir çocuk oyuncu lazım" dediği zaman, babası tülüatçı Sıtkı Bey oğlu Halit'i oynatmıştır. İlk filmini 1943'te 5 yaşındayken çekti. Daha sonra ilkokul sıralarında ders görmeye başladı. Saint Benoit Fransız Lisesi'nden mezun oldu. 1959'da Anıtkabir'de 1,5 yıl askerlik görevini yaptı. 1972'te Tatlı Dillim filmiyle şöhreti yakaladı. 1963'te Yasak, Gündoğarken, Semaya Baktım Seni Gördüm filmlerini çekti. 1975'te Hababam Sınıfı adlı filmindeki Güdük Necmi tiplemesiyle Türk sinemasına adını yazdırmıştır.Usta oyuncunun babası Sıtkı Akçatepe ve annesi Leman Akçatepe de Türk Sineması'nda birçok yapımda rol almış oyunculardır. Özellikle babası Sıtkı Akçatepe, Hababam Sınıfı film serisinde oynadığı Paşa Nuri tiplemesiyle tanınmaktadır. Babası Sıtkı Akçatepe annesi tarafından Osmanlı İmparatorluğu'nun Lale Devri Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın torunudur.Halit Akçatepe'nin annesi ve babası da oyuncudur. Annesi Leman Akçatepe Babası ise Hababam Sınıfı filmlerinde "Paşa Nuri" rolüyle tanınan Sıtkı Akçatepe'dir. İki kez evlenen oyuncu ilk evliliğini 1963 yılında Tülin Akçatepe ile yapmış bu evliliğinden Itır (1964) ve Ebru (1968) isminde iki kızı olmuştur. 1981 yılında Tülin Hanımdan boşanan oyuncu 1999'da kendisinden 39 yaş küçük olan Rezzan Akçatepe ile evlenmiştir. Bu evliliğinden ise 2001 yılında kızları Günsu doğmuştur.Halit Akçatepe ve Rezzan Akçatepe 2009 yılında boşanmıştır,

Bir süredir.hastane'de felç ve nikris tedavisi gören hastamız Halit Akçatepe vefatv etmiştir cenazesi öğle namazını müteakip Şakirin Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedilecektir.

Senaryo (5)

Oyuncu (130)

Son Yorumlar (93)

Ronaldinho.Gaucho avatar Ronaldinho.Gaucho 09 Nisan 2018 00:27:23

10

Türk sinemasının unutulmazlarından birisi. Mekanın cennet olsun güzel insan. Güdük Necmi karakteriyle tanıdık seni filmlerini severek izliyorum. Kemal Sunal (56), Tarık Akan (66), Zeki Alasya (72), Adile Naşit (57), Halit Akçatepe (79) artık aramızda yok.

Mranonim avatar Mranonim 23 Mayıs 2017 21:18:12

10

Başarılı bir oyuncu kanımca. En iyi filmi bence Şaban oğlu Şaban filmidir. Ayrıca bazı filmlerinde ona dublaj yaptırılmış, keşke bütün filmlerinde kendi sesiyle oynasaymış. Allah rahmet eylesin.

mmansuryıldırım avatar mmansuryıldırım 18 Mayıs 2017 17:19:03

7

Halit akçatepe yetenekli iyi bir oyuncuydu çocuk oyunculuktan gelip başarılı olan ender oyunculardan biri hababam sınıfı serisi,küçük kardeşim ve yaşar ne yaşar ne yaşamaz da en iyi performanslarını gösterdi ama nedense ondan sonra yardımcı roller ha tta karakter rollerine kadar düştü son dönemine kadar oyunculuk yapması takdir edilecek bir şey ayrıcı senarist,yönetmen ve yönetmen ekibinde yardımcı yönetmenlik yaparak yeşilçama hizmet etmiş değerli bir sanatçıydı babası ve annesi de oyuncuydu sıtkı akçatepe ve leman akçatepe nin oğluydu allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Yandex.Metrica