Nicolas Cage

Gerçek Adı Nicholas Kim Coppola
Doğum Tarihi 7 Ocak 1964
Doğum Yeri California - ABD
Eğitim Durumu Beverly Hills High School

Biyografisi

1995 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülünün sahibi olmuştur. Çocukken birçok oyun ve televizyon şovlarında yer alan Nicolas Cage, bir yaz tatili sırasında San Fransisco'daki Amerikan Kon servatuarı'nda tiyatro eğitimi aldı. Los Angeles'ın kenar mahallelerinden birinde dünyaya gelen Cage, özellikle sürekli, depresyon geçiren annesinin ilgisizliğinden kaynaklanan kötü aile koşulları içerisinde büyüdü. Okuldan nefret ederek bir an önce okulu bitiren oyuncu, ilk olarak kısa dönem TV dizilerinde oynadı. 1982 yapımı " Fast Times at Ridgemont High " filminde küçük bir rol alan Cage böylece sinemaya ilk adımını atmış oldu.
Esas ismi Nicolas Coppola olan ve ünlü yönetmen Francis Ford Coppola'nin yeğeni olan Cage, amcasının " Rumble Fish " ( 1983 ) adlı filminde rol aldı. Aynı yıl kendisini yıldızlığa yükselten filmi " Valley Girl "de oynayan oyuncu, yine yönetmenliğini amcası Coppola'nın yaptığı ve başrolünde Kathleen Turner'ın da yer aldığı " Peggy Sue Got Married " adlı filmde rol aldı.
Deneysel performansları tercih eden yetenekli oyuncu, stüdyo filmlerinden, medyatik gösterilerden ve Hollywood eleştirmenlerinden kaçmayı hep başardı. Cher ile birlikte rol aldığı Norman Jewison'un "Moonstruck"( 1987 ) adlı dönemin aşk filmlerine yeni bir soluk getiren filmde oynadı.
Bu filmdeki performansı ile Coen Kardeşlerin dikkatini çeken Cage, yönetmenlerin " Raising Rizona " adlı filminde yer aldı. Bu iki filmle giderek ünlenen oyuncu, 1990 yapımı " Vampire's Kiss " ve 1992 yapımı " Honeymoon in Vegas " adlı filmlerle çıkışını sürdürdü.
Artık film başına 4 milyon dolar gibi yüksek rakamlar alabilen bir oyuncu haline gelen Cage, Mike Figgis'in bağımsız yapımı "Leaving Las Vegas" ( 1995 ) da düşük bir ücretle görev aldı. İntihar etmeye karar veren bir alkoliği canlandırdığı filmle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar Ödülü'nün sahibi oldu.
Daha sonraki senelerde genellikle aksiyon filmlerinde izlediğimiz oyuncu, Sean Connery ile başrolü paylaştığı " The Rock ", mahkumlarca kaçırılan bir uçağın içerisinde azılı katillerle mücadele eden kahraman eski polisi canlandırdığı " Con Air ", John Woo'nun yönetmenliğini üstlendiği ve başrollerinde John Travolta'nın yer aldığı " Face/Off "ta rol aldı.
Meg Ryan'ın da rol aldığı romantik bir film olan ve ünlü Alman yönetmen Wim Wenders'in " Wing of Desire " adlı filminden esinlenen " City of Angels " ile tarzını değiştiren Nicolas Cage, " Snake Eyes " filmiyle aksiyon filmlerine dönüş yaptı. "Nosferatu, Bir Dehşet Senfonisi" adlı sessiz korku filminin yapılışını konu alan " Shadow of the Vampire "ile yapımcılığa yönelen Cage, 2000 yapımı " Gone in 60 Seconds " için 20 milyon dolar aldı
Oyuncu, aynı yıl içinde çekilen " Aile Babası " isimli filmde, yoğun bir iş yaşamı ile güzel, huzurlu bir yuva arasında seçim yapmak zorunda kalan Jack Campbell karakterini canlandırdı. 2001 yılında " Corelli'nin Mandolini " isimli filmde 2.Dünya Savaşı sırasında bir Yunan adasında köyün güzeli Pelagia'ya aşık olan İtalyan askerini canlandıran oyuncunun son çalışmaları arasında " Ghost Rider ", " Drive Angry " ve " Season of the Witch " isimli filmler yer alıyor.

Yönetmen (1)

Oyuncu (86)

Son Yorumlar (28)

Kersey avatar Kersey 25 Temmuz 2015 00:55:55

9

Adaption, Lord of War, Leaving Las Vegas, Bad Lieteunant en çok beğendiği Filmleri. The Rock, Con Air, Büyük Hazine ve Face Off filmleride iyi sayılır.
Son dört Beş senede çok geriledi.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 09 Mart 2015 19:10:35

7

Her filminde hep aynı tip oyunculuk aynı hareketler hakan bey in dediği gibi melekler şehri,face off iyi sayılır birde joe filminde biraz ayrı bir tipi var ama o filmdede yinede sırıtıyor yetenekli bir oyuncu karizmatik birde tipi var ama iyi bir pe rformansını hatırlamıyorum kolaya kaçıyor yinede jason statham gibi aksiyon macera filmlerine yakışıyor.

Haqan avatar Haqan 11 Mayıs 2013 00:05:58

8

Potansiyeline ragmen bir tane elle tutulur eseri yok.. Her filmde hemen hep aynı tripler..
49 yaşında 67 yapım..Figüran mısın sen? diye sorulmalı...

67 yapım içinde elle tutulur ne var?
1:) Melekler Şehri
2:)Face Off

Bu iki filmiben begense m de göreceli aslında..

Geri kalanı da hep piyasa filmleri. Hayranları dediklerime kızabilir ama başta da belirttiğim gibi potansiyeline rağmen dolu masadan hep aç kalkıyorsunuz.

Yandex.Metrica