Morgan Freeman

Gerçek Adı Morgan Porterfield Freeman, Jr.
Doğum Tarihi 1 Haziran 1937
Doğum Yeri Memphis - ABD
Eğitim Durumu Jackson State University

Biyografisi

Akademi ödüllü Amerika'lı aktör, yönetmen, pilot ve seslendirme sanatçısıdır. Morgan Freeman [Street Smart, Driving Miss Daisy, The Shawshank Redemption ve Invictus filmlerindeki performansları ile Ak ademi Ödüllerine aday gösterilmiş ve 2005 yılında Million Dollar Baby filmi ile bu ödülü kazanmıştır. Aynı zamanda Altın Küre ve Sinema Oyuncuları Derneği Ödüllerine sahiptir. Freeman ayrıca aralarında Unforgiven, Glory, Seven, Deep Impact, The Sum of All Fears, Bruce Almighty, Batman Begins, March of the Penguins, The Bucket List, Wanted, The Dark Knight ve RED’in bulunduğu birçok gişe filminde boy göstermiştir.
Tennessee'de bir öğretmen olan annesi Mayme Edna ve 27 Nisan 1961 yılında sirozdan ölecek olan berber babası Morgan Porterfield Freeman ailesinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Kendinden büyük üç kardeşi vardı. Çocukken babaannesinin yanına, Charleston, Missisipi’ye gönderildi. Çocukken ailesi sıklıkla taşınırdı ve Greenwood, Missisiği; Gary, Indiana; ve son olarak Chicago, Illinois. Freeman ilk sahneye çıkışını 9 yaşında, bir okul müsamelesinde başrol oynarak gerçekleştirdi. Daha sonra Broad Street Lisesine kaydoldu. 12 yaşında Broad Street Lisesine devam ederken eyalet çapında bir drama yarışmasını kazandı. Nashville,Tennessee’de geçen bir radyo şovunda rol aldı. 1955 yılında Broad Street lisesinden mezun oldu fakat Jackson Eyalet Üniversitesinden gelen kısmi burslu drama eğitimi teklifini Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetlerinde çalışmak üzere geri çevirdi Freeman 1960ların başında Los Angeles’a taşındı ve Los Angeles Halk Üniversitesinde yazman olarak çalışmaya başladı. Aynı dönemde New York’da 1964 Dünya Dans Festivaline dansçı olarak katıldı ve San Francisco’da Opera Ring müzik grubunun bir üyesi olarak yaşadı. Freeman gezici bir tur grubunda The Royal Hunt of the Sun adlı tiyatro eserinin bir uyarlamasında rol aldı. Aynı zamanda 1965 yapımı The Pawnbroker filminde figüran olarak rol aldı. İlk off-Broadway yapımını, 1968’de Pearl Bailey ve Cab Calloway ile rol aldığı Brodway yapımı olan Hello, Dolly!’nin siyahi versiyonundan önce 1967’de Viveca Lindfors ile karşılıklı rol aldığı The Nigger Lovers eseri ile gerçekleştirdi.

Yönetmen (1)

Yapımcı (5)

Oyuncu (99)

Son Yorumlar (24)

Ronaldinho.Gaucho avatar Ronaldinho.Gaucho 15 Haziran 2018 20:09:49

10

Yaşayan bir efsane...

black_eagle_09 avatar black_eagle_09 17 Şubat 2014 21:00:41

8

Esaretin Bedeli ve Yedi filmlerindeki performansı harikaydı. Ayrıca Milyonluk Bebek ve Kır Zincirlerini filmlerinde yardımcı oyuncu olmasına rağmen baş roller kadar iyi oynadı.

Kpax08 avatar Kpax08 16 Eylül 2013 13:44:07

İzlediğim filmlerde olmazsa olmaz dediğim nadir adamlardan. Yardımcı rollerde dünya çapında ilk beşe girebilecek çapta büyük bir oyuncu.

Yandex.Metrica