Natalie Portman

Gerçek Adı Natalie Hershlag
Doğum Tarihi 9 Haziran 1981
Doğum Yeri Kudüs, İsrail
Eğitim Durumu Harvard Üniversitesi

Biyografisi

Natalie Portman (Natali Herşlag9 Haziran 1981 Kudüs, İsrail) İsrailli-ABD'li Akademi Ödüllü aktris. 14 yaşında, Luc Besson'un Léon adlı filminde oynadığı rolle dünya çapında üne kavuşan Portman, 2005 yılında Closer filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscarına aday gösterildi ve aynı dalda Altın Küre ödülünü aldı. 2011 yılında Black Swan filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Oscarına ve Altın Küre'ye aday gösterildi. Altın Küre'yi ve Oscar'ı kazandı.Natalie Portman 9 Haziran 1981 tarihinde, Kudüs'te dünyaya geldi. Aktris anne ile doktor babanın tek çocuğudur. 3 yaşına geldiğinde ailesi ile birlikte Washington'a taşındılar. En son konakladıkları yer Syosset New York idi. Natalie Portman, 1999 yılında liseyi burada (Syosset High School) bitirdi. Oldukça başarılı bir öğrencilik hayatı geçirdi. Daha sonra Harvard Üniversitesi Psikoloji Bölümüne gitti ve buradan 2003 yılında mezun oldu. Aynı zamanda Hebrew Üniversitesi'nde (Kudüs) yüksek lisans yapmakta ve eğitim görmektedir.Sinema kariyerine ilk adımı modellik sayesinde olmuştur.Syosset'te bir pizza salonunda revlon ajansın bir çalışanı tarafından 12 yaşındayken keşfedilmiştir.Kendisi modellikten çok aktrislik yapmak istediğini belirtmiştir.Daha sonra tiyatro kamplarına gitmeye başlamıştır ve yaz tatillerini buralarda geçirmiştir.12 yaşında, Luc Besson'un kült filmi Léon'da oynama fırsatı elde etmiştir. Ardından Heat, Everyone Says I Love You ve Mars Attacks! gibi filmlerde rol almıştır. Al Pacino ile Robert De Niro'nun rol aldığı Heat filminde Al Pacino'nun kızı olarak küçük bir rolde oynadı. 1996 senesinde Woody Allen'ın Everyone Says I Love You ve Ted Demme'nin Beautiful Girls filmlerinde oynadı. Aynı sene Tim Burton'un Mars Attacks! filminde Amerikan Başkanı'nın kızını canlandırdı. 1999 yılında Susan Sarandon ile birlikte rol aldığı Anywhere But Here filmi ile Sinema Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Altın Küre Ödülüne aday gösterildi ve George Lucas'ın Star Wars serisinde Padmé Amidala karakterini canlandırmak için anlaşma yaptı.
2002 yılında Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı gösterime girdi. Ayrıca Jude Law ve Nicole Kidman'ın rol aldığı Soğuk Dağ filminde küçük bir rol aldı. 2004 yılında Garden State ve Closer filmlerinde rol aldı. Closer filmindeki Alice rolü ile Yardımcı Kadın Oyuncu dalında BAFTA ve Oscar'a aday gösterildi. Altın Küre ödülü aldı.
2005 yılında Star Wars serisinin son filmi Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı gösterime girdi ve yılın en çok izlenen filmi oldu. V for Vendetta'nın film uyarlamasında yer aldı ve film için saçlarını kestirdi. Ardından 1792'de İspanya'da geçen Goya's Ghosts filminde Goya’nın ilham perisi rolünde yer aldı.[1]
Mr. Magorium's Wonder Emporium filminde Dustin Hoffman ile birlikte rol aldı. Eric Bana ve Scarlett Johansson ile birlikte rol aldığı The Other Boleyn Girl filminde ise Anne Boleyn'i canlandırdı.Yönetmeni Wes Anderson olan The Darjeeling Limited filminde küçük bir rol aldı.
The Simpsons'ın 18. sezonunda Little Big Girl bölümünde Darcy karakterini seslendirdi.Ayrıca Paul McCartney'in Dance Tonight klibinde yer aldı.2010 yılında Black Swan filminde Nina karakterini canlandırdı.Canlandırmış olduğu bu karakter ile Oscar'ı kazandı.Harvard Üniversitesi'nde psikoloji okumuş ve 2003 yılında mezun olmuştur. Aynı zamanda Kudüs İbrani Üniversitesi'nde yükseklisans yapmakta ve eğitim görmektedir. İbranice[2] ve İngilizce'yi anadili gibi konuşabilmektedir. Bunların yanında çeşitli düzeylerde İspanyolca, Fransızca[3] , Almanca [4] , Japonca bilmektedir.[3] Ayrıca Arapça öğrenmektedir.[5]
8 yaşında vejeteryan oldu ve şimdi bir vegandır. 2002 yılında People dergisi tarafından Dünya'nın En Güzel 50 Kadını arasında gösterilmiştir. Black Swan filminde tanımış olduğu Benjamin Millepied ile Aleph adında bir çocuk sahibi olduktan sonra 2012 yazında evlenmişlerdir.

Yapımcı (5)

Oyuncu (46)

Son Yorumlar (18)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 18 Ekim 2015 02:51:17

7

Çoçukluğundan beri oyunculuk yapmasına rağmen üstelik leon da başarılı bir başlangıç yapmasına rağmen siyah kuğu dışında çok iyi performansı olmayan beklentileri karşılamayan bir oyuncu daha çok güzelliği ile akıllarda kalan bir oyuncu artık bu saatd en sonrada 5 yıl önceki siyah kuğu daki popüleritesini yakalaması zor.

Papatyam34 avatar Papatyam34 20 Mart 2014 16:17:19

8

çok iyi bir oyuncu siyah kuğu filmi çok başarılı

iremtoprak avatar iremtoprak 28 Mayıs 2013 21:33:19

9

Çok iyi bir oyuncu gerçekten

Yandex.Metrica