Arnold Schwarzenegger

Gerçek Adı Arnold Alois Schwarzenegger
Namı Terminatör
Doğum Tarihi 30 Temmuz 1947
Doğum Yeri .Thal, Styria, Avusturya
Eğitim Durumu Wisconsin Üniversitesi-İş Ekonomisi

Biyografisi

Arnold Alois Schwarzenegger 30 Temmuz 1947 Graz doğumlu, Avusturya kökenli ABD vatandaşı, sporcu, sinema oyuncusu ve siyasetçidir.

Arnold Schwarzenegger 1966'da önce Almanya ve aynı yıl Avrupa şampi yonu olduktan sonra kariyerindeki ilk amatör Uluslararası Vücut geliştirme şampiyonluğunu N.A.B.B.A Mr. Universe yarışması ile 1967 yılında İngiltere'de kazandı. O yıllarda bilinen en büyük organizasyonda 5 kez şampiyon oldu. Ancak onu hem vücut geliştirme sporunda zirveye oturtan hem de "Modern" dünyaya ikon olarak tanıtan yarışma Amerikalı bir serbest girişimci ve spor malzemeleri taciri olan Joe Weider'ın düzenlediği ve daha sonra vücut geliştirmenin Oscar'ı olarak kabul edilen I.F.B.B (International Federation of BodyBuilding) Mr. Olympia 1970 olmuştur. Bu yarışmada kendi standartlarında olan Mike Mentzer, Sergio Oliva, Frank Zane gibi proporsiyonu tam, oranları birbirine çok yakın dönemin elit vücutçularıyla yarışma serüveni devam etti. Müthiş devamlılığı ile o dönemdeki estetik algıların gelişmişlik düzeyi sayesinde 6 kez Mr. Olympia unvanını aldığında günümüz deyimiyle artık bir Star Profil'di ve dolayısıyla yaptığı her şey artık halk tarafından beğeniyle izleniyordu.

1979 yılında Wisconsin Üniversitesi İşletme ve Ekonomi bölümünden mezun oldu. Arnold, 1986'da ABD'nin eski başkanı John Kennedy'nin kızkardeşi Eunice Kennedy Shriver'in kızı olan Maria Shriver ile evlendi ve bu evliliğinden 4 çocuk sahibi olmuştur.

Vücut geliştirme sporunu bırakan Arnold Schwarzenegger dergilerde, reklamlarda ve beyaz perdede boy göstermeye başladı. En büyük rakibi Mike Mentzer ile 5 yıl aradan sonra 7. ve son kez katıldığı 1980 Mr. Olympia'ya kadar yıllar boyu kıyasıya bir mücadele içindeydiler. Mike Mentzer bu sefer kazanmak istiyordu ve son yılların en iyi formunu yakalamış Arnold Schwarzenegger'in yokluğunda şampiyon olmuştu fakat Arnold Schwarzenegger ismi ve şöhretiyle sanki kendi adına düzenlenmiş bir veda gecesi havasında geçen yarışmada ona hiçbir zaman geçilmedi. Bunun doğrultusunda Amerika'da profesyonel spor hayatını sürdürdüğü yıllarda Hollywood Stüdyoları tarafından işlenmeye hazır elmas muamelesi gördü ve fiziğine uygun rollerde sinema izleyicisinin karşısında boy göstermeye başladı. Sinema kariyerinde özellikle Terminatör filmleriyle ünlenmiştir

Oyuncu (58)

Son Yorumlar (19)

vatansever10 avatar vatansever10 04 Ağustos 2015 19:51:39

10

Valiliği döneminde yaptıklarıyla söyledikleriyle Türk halkının tepkisini çekmiş olsa da bence efsane oyunculardandır. Terminatör filmleri unutulmaz.

kral_affetmez avatar kral_affetmez 16 Kasım 2013 17:13:40

birçok filmini izlediğim ve hayranı olduğum birisi.şimdilerde bildiğim kadarıyla kaliforniyada vali olmuştur kendisi. en sevdiğim filmi terminatör 2 olup fikrimce termınator rolü için doğmuş efsanelerdendir. ayrıca herkül new york da filmi de çok güz eldi sinemadaki ilk filmi zannedersem. bunun dışında silici 6.gün ölümüne takip komando batman ve robin av conan gerçeğe çağrı son kahraman gibi çok başarılı yapimlarda oynayarak tüm holywood seyircilerinin gönüllerinde taht kurmuştur kendisi.

gezgin1903 avatar gezgin1903 01 Ekim 2013 19:25:04

10

aksiyon filmlerinin efsanevi oyuncusu

Yandex.Metrica