Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Heyecan Başaran (Heyecan Başaran Doğanbey)

Heyecan Başaran

Doğum Yeri : Ankara

Doğum Tarihi : 12 Kasım 1927

Ölüm : 2016-05-10

Eğitim : Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden 1950 yılında mezun oldu.

Hakkında : Babasının teşvikiyle çok küçük yaşlarda Ankaragücü Gençlik Spor Kulübü Temsil Şubesince düzenlenen gösterilerde sahneye çıkan Heyecan Başaran, ilerleyen dönemde sanat eğitimi ile yeteneğini pekiştirdi. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden 1950 yılında mezun oldu. Öğrencilik dönemi boyunca tatbik sahnesinde çeşitli piyeslerde ilk oyunculuk deneyimlerini başarıyla gerçekleştirdi. Ardından, Ankara Devlet Tiyatrosu'nda profesyonel oyunculuğa başladı. Shiller'in Hile ve Sevgi adlı tiyatro eserinde, Lady Milford'un ikinci hizmetçisi rolüyle profesyonel oyunculuk kariyerine ilk adımı attı. Buradaki başarısının hemen ardından, John Steinbeck'in ünlü eseri Fareler ve İnsanlar adlı romanından uyarlanan tiyatro oyununda başrolü aldı. Arthur Miller'in Satıcının Ölümü adlı oyununda yine başrol oynadıktan sonra Ankara'dan ayrılarak 1951 yılında İstanbul'a yerleşti. Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne'de tiyatroya devam etti ve ilk olarak Yarış adlı komedi oyununda eski revü yıldızı Mabel rolü ile İstanbul seyircisi önüne çıkarak büyük beğeni topladı. Burada şöhretini tam anlamıyla zirveye çıkardı. Daha sonraki yıllarda çok sayıda tiyatro oyununda başrollerde yer aldı. Kanlı Düğün, Karışık İş, Karakolda, Siyah Beyaz bunlardan birkaçıdır. Heyecan Başaran, aynı dönemde sinemaya da birkaç film ile katıldı. Profesyonel anlamda ilk sinema deneyimi, 1952 yazında art arda çevrilen Yavuz Sultan Selim Ağlıyor ve Soygun filmi oldu. Yine aynı yılın sonlarına doğru çevrilen ve ilk renkli Türk filmi olan Muhsin Ertuğrul'un yönettiği Halıcı Kız'da rol aldıktan sonra, Küçük Sahne?deki oyunculuğuna bir yıl kadar daha devam etti. Bir süre sonra, günümüzde meşhur Konyalı Lokantaları'nın sahibi olan Nurettin Doğanbey ile evlenen Heyecan Başaran, 1954'ten sonra sinema ve tiyatroyu bıraktı. Heyecan Başaran, kendisi gibi tiyatro ve sinema sanatçısı olan Uğur Başaran'ın ablasıdır.MGUNAY

12 Mayıs 2016 09:19

bilgi için teşekkür ederim tevfikçakmak ağabeyim. yeşilçamın ilk güzellerinden olan Heyecan Başaran ablamı rahmetle anıyorum.

Cevap Yaz

tevfikcakmak

11 Mayıs 2016 21:49

Tiyatro - Sinema oyuncusu Heyecan Başaran Doğanbey ;merhum İzzet Başaran ve merhume Asiye Başaran'ın biricik kızları;A. Nurettin Doğanbey'in eşi,Ezher Ulusu ve Mehmet Eren Doğanbey'in anneleridir.Yönetmen Tunç Başaran ve kardeşi Uğur Başaran'la akrabalıuğı yoktur.Soyadı benzerliği vardır.Sanatçının doğum tarihi çeşitli kaynaklara göre 27 Aralık 1927 - 26 Aralık 1930 İzmir olmak üzere değişiklik arzetmektedir.10 Mayıs 2016 Salı günü İstanbul'da vefat eden sanatçının cenazesi 11 Mayıs 2016 Çarşamba günü Bebek Cami'sinde kılınan ikindi namazı sonrası Kilyos Ağlamış Dede Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cevap Yaz

HYONEY

27 Kasım 2012 00:17

Tiyatro ve sinemaya başlamasında babasının etkisi büyüktür ve babasını kaybettikten sonra evlenmiş ve oyunculuğu bırakmıştır. Yıldız Kenter ile aynı jenerasyondadır ve oyunculuğu döneminde en az onun kadar tanınıp bilindiği söylenir.

Cevap Yaz

MGUNAY

27 Ocak 2012 17:03

ÇoK güzel bir bayanmış keşke bırakmasaydı sinemayı şimdiki durumu iyidir İnşallah.

Cevap Yaz

tevfik cakmak

15 Mayıs 2010 01:15

HEYECAN BAŞARAN(26.12.1930 iZMİR)/Tiyatro-Sinema Oyuncusu/İzmir'de doğdu.Sanat yaşamına küçük yaşlarda Ankaragücü Temsil Kolu'nda ve Ankara Halkevi'nde sahneye çıkarak atıldı.1950'de Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu.Kısa bir süre Devlet Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra 1951'de kardeşi Uğur Başaran'la birlikte İstanbul'a gelip 2 kardeş Küçük Sahne Tiyatrosu'na girdi.Sinema oyunculuğuna 1953'de "Yavuz Sultan Selim Ağlıyor" adlı filmle girdi.4 filmden sonra 1954'te tiyatro ve sinema oyunculuğunu bıraktı.

Cevap Yaz

emre200274

11 Mayıs 2006 13:46

1930 izmir doğumlu.1 yıl gibi kısa süre sinemada oynadı.1955 te ayrıldı sineadan.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica