Tim Burton

Gerçek Adı Timothy William Burton
Doğum Tarihi 25 Ağustos 1958
Doğum Yeri Burbank, Kaliforniya, A.B.D

Biyografisi

Sıra dışı ve tuhaf tarzı ile bilinen Tim Burton'un özellikle stop-motion animasyon tekniği ile çekilen filmlerinde karakterlerinin abartılı olmalarına rağmen insani değerlerini kaybetmemeleri dikkat ç ekmektedir. Sıra dışı olan filmlerinde Gotik betimlemeler kullanır.

1989'da aktris Lena Giekese ile evlenmiştir. Batman Returns'ün ardından eşinden ayrılan Tim Burton, Lisa Marie ile 1992-2001 arasında nişanlı kalmıştır. 2001'den beri Helena Bonham Carter ile nişanlı olan yönetmenin bu birliktelikten 2003 yılında Billy-Ray Burton adlı bir oğlu ve 2007 yılının sonunda Nell Burton adında bir kızı olmuştur.

Yönetmenin favori oyuncuları Johnny Depp ve Helena Bonham Carter'dır. Johnny Depp'in yakın arkadaşıdır. Ayrıca nişanlısı Helena Bonham Carter'dan olan oğlu Billy-Ray'in vaftiz babası Johnny Depp'tir.

Yönetmen (21)

Senaryo (6)

Yapımcı (10)

Oyuncu (4)

Eser (1)

Son Yorumlar (14)

mansurx avatar mansurx 30 Ekim 2016 18:29:43

7

Tim burton sıradışı,yaratıcı ilginç filmleriyle sinemada kendine has hayranlar yarattı ama son filmlerinde eski başarısından söz etmek mümkün değil beter böcek,ed wood,büyük balık gibi filmler yapamadı son dönemdeki belkide en iyi filmi frankenweenie filmiydi oda fazla ses getirmedi farklı ilginç filmlerden popüler işlere yöneldi yinede o filmleri de fena değil sadece eski formunda değil herşeye rağmen sevdiğim bir sinemacı her filmi izlenebilecek düzeyde yetenekli iyi bir yönetmen.

Gorowski avatar Gorowski 18 Temmuz 2009 01:19:07

10

mükemmel işler çıkartan gerçeğin ötesinde bir tarzi ve havası olan birisi onun imzası olan filmleri gözüm kapali aliyorum ve izliyorum

Loverman avatar Loverman 23 Nisan 2009 13:58:04

Fotoğrafından bellli. sıradışı birisi olduğu kesin. İlk senaryosu olan beter böcek filmini normal bir kişi düşünemezdi. bu tarz filmlerde üstüne yok galiba. tabiki yaratıcı fikirli iyi bir yönetmen

Yandex.Metrica