Berk Cankat

Gerçek Adı Ömer Berk Cankat
Doğum Tarihi 9 Mayıs 1984
Doğum Yeri Ankara
Eğitim Durumu Bilkent Üniversitesi grafik tasarımı bölümünden mezun oldu. Daha sonra Akademi 35 Buçuk Sanat Evi’nde oyunculuk eğitimi aldı.

Biyografisi

Aslen Çerkes kökenli olan Berk Cankat, 9 Mayıs 1984 tarihinde Ankara'da doğmuştur. Mimar olan ve müteahhitlik yapan babasının mesleği sebebiyle Ankara, Eskişehir ve Hatay gibi şehirlerde çocukluğu geç ti. Bu sebeple ilkokulu Hatay'da, ortaokul ve liseyi ise Ankara'da okudu. ortaokul ve lise döneminde okul tiyatrosunda yer aldı. Amatör olarak ilk tiyatro deneyimini de, 1999 senesinde Haldun Taner'in yazdığı "Ay Işığında Şamata" oyununda aldığı rol ile kazandı. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Bilkent Üniversitesi - Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi - Grafik Tasarım Bölümünden mezun oldu(2002-2007). Üniversite yıllarında hiç oyunculukla ilgilenmedi. Üniversiteden mezun olduktan sonra çok yakın arkadaşı ile birlikte grafiker mesleğini yapmak için İstanbul’a geldi.

İstanbul'a geldikten sonra oyuncu olmaya karar verdi. Akademi 35 Buçuk Sanat Evi'nde oyunculuk eğitimi aldı ve artık profesyonel olarak tiyatro hayatına başladı. 2011 yılında Anton Chekhov'un yazdığı "Martı" ve Dejan Dukovski'nin yazdığı "Barut Fıçısı" oyunlarında, 2012 yılında ise Muzaffer İzgü'nün yazmış olduğu "Merhaba Efendim" adlı tiyatro oyununda rol aldı. Ayrıca tiyatro hayatında "Kızıl Ötesi Aydınlık" adlı oyunda Civan Canova’nın, "Otobüs" adlı oyunda ise Vahide Perçin'in asistanlığını üstlenmiştir.

İlk, Televizyon işi tecrübesini ise FOX TV ekranlarında yayınlanan Sana Bir Sır Vereceğim dizisi ile kazandı. Bu dizide fantastik güçlere sahip olan ve bakışlarıyla zihinleri kontrol eden "Savaş" karakterini canlandırdı. [6] Bu dizi ile birlikte adını duyurduktan sonra Medcezir dizisi'ne konuk oyuncu olarak katıldı ve dizide "Cem" karakterine hayat verdi. Ekranlara iyice ısınan oyuncu 2014 yaz sezonunda Star TV ekranlarında yayın hayatına başlayan Güzel Köylü dizisinde "Cemal" karakterini canlandırdı. Dizide Berk Cankat , Gizem Karaca ve Mehmet Ali Nuroğlu ile birlikte baş rolleri paylaștı. Ancak bu dizi, 17 Haziran 2015 tarihinde sona erdi. Şimdilerde ise, Kasım 2015 tarihinde Star TV'de yayınlanmaya başlayan Tims Productions'un yeni işi olan "Muhteşem Yüzyıl-Kösem" dizisinde Yeniçeri acemisi olan "İskender(Alex)" karakterini canlandırmaktadır.[9][10] Berk Cankat Ocak 2016 tarihinde ELLE dergisi tarafından düzenlenen ELLE Style Awards 2015 -"Yılın Erkek Oyuncusu" ödülüne layık görülmüştür.

Oyuncu (8)

Son Yorumlar (3)

Busra7 avatar Busra7 27 Aralık 2018 17:48:57

7

Kendisi başarılı ve sevdiğim bir oyuncu ancak, rol aldığı son 3 yapımın senaryoları birbirlerine çok benziyordu. Bunun sonucunda 3 dizi de erken final yaptı. Kendisinin daha farklı rollerde oynaması ve proje seçerken daha dikkatli davranması gerek. Y oksa dizileri tutmamaya devam edecek.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 05 Eylül 2014 19:01:51

Güzel Köylü den ilk kez izlediğim pozitif bir oyuncu.

Yeşilcamavi avatar Yeşilcamavi 21 Ağustos 2014 00:02:21

Daha pişmesi gereken bir oyuncu. Güzel köylü de oyunculuğunu beğenmiyorum

Yandex.Metrica