İlyas Salman

Gerçek Adı İlyas Salman
Doğum Tarihi 14 Ocak 1949
Doğum Yeri Arguvan - Asar Köyü/ Malatya
Eğitim Durumu Ankara Devlet Konservatuarı

Biyografisi

14 Ocak 1949 yılında Malatya ilinin Arguvan ilçesinde doğdu. Aslen Arguvan, Malatyalıdır. Arguvan ilçesi Asar köyü nüfusuna kayıtlıdır. Uzun yıllardır oynadığı Kürt tiplemeleri yüzünden Kürt olarak ka bul edildi ve bunu açıkça yazanlar da olmuştur.[1][2] Ancak 2007 yılında kendi yazısında[3] ve kitabında[4] Türkmen Alevisi olduğunu belirtti.

Malatya Turan Emeksiz Lisesi'nden mezun oldu. Konservatuvar'da eğitim görürken son sınıfta okulu bıraktı. Oyunculuğa İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda başladı. Uzun yıllar sinema oyunculuğunda, köylü tiplemeleri ile tanındı. Sinema oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliğini yaptığı iki sinema filmi bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli tarzda şiirleri ve türkü albümleri bulunmaktadır. Ankara Birlik Tiyatrosu'nda 1997'den 2000 yılına kadar sahneye çıkmıştır. Son olarak Hasretim Sansürlüdür isimli bir şiir kitabı ve Türksolu dergisindeki makalelerinden oluşan Kırmızı Beyaz isimli bir kitabı çıkmıştır.

Kendisi sol görüşlüdür. Türkiye Komünist Partisi'nin Kartal'da yaptığı 1 Mayıs mitingine katılmıştır.[5] Şu anda ise Türksolu dergisinde yazmaktadır.[6]

Gülser Salman ile evlidir ve Devrim adında bir kızı, Temmuz Ali adında bir oğlu vardır.

Oyuncu (83)

Eser (1)

Son Yorumlar (74)

yeşilçam1987 27 Mart 2018 02:19:32

Bana gore turk sinemasinin en iyi 3 oyuncusundan biri.Tek taraflı aktörlerden değildir.hem komedi hem de dramda çok yetenekli.onun filmini seyrederken mutlu oluyorum bazen ağlıyorum bazen gülüyorum.ama kesinlikle hakettiği değeri gördüğüne inanmıyoru m.boyle aktörlere gereken değeri göstermezsek türk sinemasının bir yerlere gelmesini beklemek hayalcilik olur.

AlınYazısı avatar AlınYazısı 27 Şubat 2017 10:30:06

9

İlyas salman çok iyi bir oyuncu. Kendini geliştirmiş nereden geldiğini bilen.
Yaşadığı yerlerin ve ücra köşelerin sorunlarını birebir gerçek niteliğinde anlatan biri.
Özün ve kökün ne demek olduğunu çaresizlik ve yokluğun ne anlama geldiğini tüm be nliğiyle kavramış bunları oynadığı filmlerinde anlatmış bir oyuncu.
Saf, temiz masum çaresiz, şaşkın kimsesiz rolleri oynamış
Bazen komedi dalında bazen trajikomik karakterleri çok iyi canlandırıp izleyicinin beğenisini kazanmış bir isimdir. 1977 – 1987 yılları arasındaki filmleri çok güzeldir. Kibar feyzo, sultan, banker bilo, çiçek abbas, dolap beygiri, şekerpare gibi filmleri en çok sevilen filmlerdir.
Heralde 1.sıraya Banker biloyu koymalı. O filmde çok iyi bir oyunculuk sergileyip şener şen ile çok iyi bir uyum sağlamıştır. Şener şen ile kemal sunal ne kadar uyumlu ise, ilyas salman ile şener şen bambaşka bir uyumdur. Uzun ömürler diliyorum.

mansurx avatar mansurx 11 Kasım 2016 08:48:53

8

İlyas salman yetenekli iyi bir oyuncu hem komedi hemde dram rollerinde başarılı işler çıkarmıştır buna rağmen vasat bir çok filmi de vardır kemal sunal ve şener şen gibi film seçmemiştir yeni dizi ve filmlerde görmek isteriz.

Yandex.Metrica