Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Macit Koper

Macit Koper

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1944

Eğitim : Şehir Tiyatroları

Hakkında : Şehir Tiyatroları, Dostlar Tiyatrosu gibi topluluklarda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı. Sinemada özellikle Anayurt Oteli filminde başrol oynadığı Zebercet karakteriyle iz bıraktı. 1944 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Tiyatro ile ilgilenmeye lise yıllarında Beşiktaş Halkevinde başladı. LCC Tiyatro Okulu'nda Muhsin Ertuğrul, Beklan Algan ve Ayla Algan'ın öğrencisi oldu.[1] 1969-1979 yıllarında Dostlar Tiyatrosu'nda oyuncu, dramaturg ve yönetmen olarak çalıştı. 1979 yılında Dostlar Tiyatrosu ekonomik nedenlerle kapanıncaya kadar bu kurumda çalışmayı sürdürdü. 1979/1980 sezonunda İstanbul Şehir Tiyatroları'na girdi. Yabancı işçilere yönelik bir oyun tasarlamak üzere Berlin'e gitti; “Giden, Tez Geri Dönmez” adlı oyunu yazıp yönetti.[2] 1980'de 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu gereğince görevine son verildi.[1] Aralıklarla Dostlar Tiyatrosu’nda oyuncu, yönetmen, yazar olarak çalışmayı sürdürdü. 1981-1982 sezonunda Yaşar Kemal’in Ağrı Dağı Efsanesi romanını tiyatroya uyarladı ve sahneledi. Koper, tiyatroculuğunun yanı sıra sinemada oyuncu ve senarist olarak çalıştı. Senaristliğe 1983’te “Seni Seviyorum” adlı film ile Atıf Yılmaz'ın teşvikiyle başladı. 1987'de yazdığı Rumuz Goncagül'den itibaren ağırlıklı olarak yönetmen İrfan Tözüm ve Ömer Kavur'la çalıştı. Oyuncu olarak Aaahh Belinda, Melodram gibi filmlerde başrol oynadı. Anayurt Oteli filminde Zebercet rolündeki başarısı ile büyük beğeni topladı. 1989'da mahkeme kararı ile Şehir Tiyatroları'ndaki görevine döndü. Tiyatro ve sinema oyunculuğu, senaristlik ve tiyatro yönetmenliği alanlarında ulusal ve uluslararası birçok ödül kazandı. Son olarak Muhteşem Yüzyıl adlı televizyon dizisinde Lala Mustafa Paşa'yı oynamıştır. Poyraz Karayel adlı dizide Adil Topal'ı oynamaktadır.

İlgili Filmlererhaab

16 Eylül 2016 07:39

Anayurt Oteli'nin şizoid antikahramanı zebercet'e hayat veren çok büyük bir usta oyuncudur kendisi. Macit Koper'in ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu şekerpare filminde nezarethane sahnesindeki o mimikleri ve o kestiği rolden de görebiliriz. Fıldır fıldır dönen gözleriyle 5 dakika oyunculuk gösterisi yapar şekerparede.

Cevap Yaz

burcinpeker

28 Temmuz 2016 09:18

anayurt otelindeki rolüyle efsane olmuş ama çok az filmde rol almış. son olarak hayat sevince güzel dizisinin kadrosunda görünce merak edip hangi rolde oynadığını gördüğümde şok geçirdiğim oyuncu. bir psikopatla sevimli tonton bir dedeyi aynı bedende canlandırabilen sayılı ve çok değerli bir oyuncumuz. keşke daha fazla filmde oyuncu olarak görebilseydik. umarım ömrü uzun olur ve bu açığı en kısa sürede başarılı yapımlarda baş roller üstlenerek kapatır.

Cevap Yaz

mansuryıldırım

24 Haziran 2015 00:01

Sinemamızın iyi oyuncularından vede iyi senaristlerindendir genellikle sanat filimlerinde oynamış ve sanatsal senaryolar yazmıştır her oynadığı ve yazdığı film belli kalitesi olan işlerdir uzun ömürler dilerim.

Cevap Yaz

truer

13 Mart 2015 20:50

Evet başarılı bir aktör ve yine karşımda bir filmi çok seyrettiğim filmlerden. Başrol değil ama Şekerpare filminde mahkum oynuyor. Her seferinde bakacağım diyordum unutuyordum o adam mı diye. Sanatçı olanlar için rolün büyüğü küçüğü yok herhalde. Macit Koper o filme gelene kadar çoktan ünlü tanınan olmuştu herhalde

Cevap Yaz

delikadir39

19 Şubat 2015 01:06

Bir komedi filmiyle oyunculuğa adım atmasına rağmen daha sonraki filmleri komedi filmi değildi.Zor rollerin adamıydı.

Cevap Yaz

sinemadelisi

9 Temmuz 2013 02:59

Anayurt otelinde sergilenmesi zor bir rolün üstesinden kalkmıştır.

Cevap Yaz

portiangel

5 Haziran 2013 09:34

başarılı oyuncu ve senaristimiz. ayrıca oğlu Gün Koper de en az babası kadar başarılı.

Cevap Yaz

ümittopcu

11 Ağustos 2012 15:56

başarılı bir oyuncu olmasının yanı sıra örnek aldığım çok iyi bir senaryo yazarı yeni projelerini de sabırsızlıkla bekliyorum.

Cevap Yaz

MGUNAY

24 Mart 2011 08:54

Anayurt Oteli filmindeki piskopat rolü takdirliktir kendisine uzun ömürler diliyorum.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

25 Haziran 2010 15:51

Başarılı bir sinema adamı hem senarist,hem oyuncu köşeyi dönen adam ve bir yudum sevgi filmlerinde benim gözümde zirve yapmış oyuncudur başarılar dilerim...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica