Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Melahat İçli (Melahat İçli)

Melahat İçli

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1916

Ölüm : 1983-01-17

Eğitim : Ortaokul

Hakkında : Tiyatro-Sinema Oyuncusu/İstanbul'da doğdu. Liseyi bitirdi. Besteci Selahattin Pınar'ın kardeşidir. Bu nedenle genç kızlık adı "Melahat Pınar"dır.Sanat yaşamına Raşit Rıza Topluluğu'nda başladı. 1940'da yarışma sonucu İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları'na girdi.Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema oyunculuğu yaptı. Çoğunlukla erkekleri baştan çıkartan felaket kadını tiplemelerinde oynadı.segal844

12 Temmuz 2009 19:15

Eski nesilden kalma, oyunculuğu, karakteri ve kişiliği ile türk sinemasında kadın oyuncu olarak önemli bir saygınlığa sahiptir.Çoğunlukla yan rollerde oynamış fiziki görüntüsü itibariyle sarışın, rolleri gereği vamp kadını rollerinde ama iyi kalpli, delikanlı kadın tabirine uygun, sert mizaçlı, oturaklı, gerçekçi anne abla rollerine yakışan sinema artistiydi.Bazı filmlerini izleme şansım oldum.O filmlerdeki oyunculuğunu da çok beğendim sinemadaki yeri açısından özellikle vamp kadını oynamasına karşın değişik tarzıyla güçlü bir tiyatro ve sinema oyuncusu olduğunu göstermiştir. Sevgili Melahat İçli'yi saygı ve sevgiyle anıyorum..

Cevap Yaz

mkurtsen

2 Haziran 2009 21:22

1916 Doğumlu Melahat İçli 1940 yıllarda İstanbul Şehir Tiyatrosuna giriyor. Uzun yıllar tiyatro ile sinemayı birlikte götürüyor.Kongre Merkezi yapma bahanesi ile yıkılan Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu fuayesi üst katında tiyatroya emek vermiş rahmetli sanatçıların fotografları asılı idi.. Tiyatroya her gidişimde yukarı çıkar, bu sanatçıları uzun uzun seyrederdim. Bazende yeni asılan fotografları görür (Birsen Kaplangı, Özdemir Han vb)kahrolur, üzüntü içinde oyunu izlemeye çalışırdım.. Ne yazıkki artık o tarihi tiyatro yok. Sanatçılarda sahip çıkamadı yıkıldı gitti. Dolma bahçe küçük çiftlik parkı karşısına taşıdıkları tiyatroya bir daha gitmeye gönlüm elvermedi. Bu sezon hiç  gidemedim. .İnşallah fotograf ve aksesuar müzesi olarak düzenlemelere yeni binadada devam ediyorlardır. Tepebaşı Dram Tiyatrosu yandı diye hiç üzülmeyelim. Yanmayanlarıda biz yıkıyoruz. Her ne ise Melahat Ablamızı unutup, yıkılan tiyatronun derdine düştük. Bilmeyenler olabilir, ablamız Ünlü Bestekar Selahattin Pınar'ın kızkardeşi. Aynı aileden gelen oyuncular, Mustafa ve Derya Alabora ile yeni jenerasyon Memet Ali Alabora. Filmografisine bakınca 1947 den başlayarak 1965 e kadar filmlerde oynamaya devam etmiş,, son filmi Sürtük (1965)  Birde başrolü var Kanlı Nigar(1955) Elli yıllarda oynadığı Yalnızlar Rıhtımı,Üç  kızın Hikayesi, Yangın Var ,Gurbet .,Altın Kafes, Berduş, Bahçevan , Beklenen Şarkı gibi filmler hepsi elimizde mevcut. Bu sanatçıyı izlemek açısından şanslıyız, zaman zamanda izliyoruz. Çoğunda vamp ama altın kalpli sarışını oynamış. Çok, ama çok başarılı.Filmlerini izliyoruz, gönlümüzde yaşamaya devam ediyor. Işıklar içinde yatsın. Hatırasına saygı ile.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica