Mesut Engin

Gerçek Adı Mesut Kundak
Doğum Tarihi 6 Nisan 1953
Ölüm Tarihi 19 Aralık 2011
Doğum Yeri Söke-Aydın
Ölüm Yeri İstanbul, Kartal

Biyografisi

Mesut Engin, Aydın'ın Söke ilçesinde dünyaya geldi. 1973'te Ses Dergisi'nin düzenlediği yarışmada birinci oldu. Çok sayıda filmde başrol oynadı. Kısa sürede şöhrete ulaştı. 1976'da geçirdiği trafik ka zası hayatının akışını değiştirdi. Sağ bileğinin sinirleri kesilen genç aktör, hayata küstü ve alkolle tanıştı. 30 yaşında İstanbul'un varlıklı ailelerinden Asiye Gençağaoğlu ile nişanlandı. Güzellik salonu işletmeye başladı. Sinema dünyasındaki hiçbir arkadaşından destek görmedi. Mesut Engin, içine düştüğü bunalım sonucunda tamamen alkole sığındı. İşini de, şöhretini de kaybetti. Uzun yıllar alkolden kurtulmaya çalıştı ve 2003'te bağımlılıktan kurtuldu. Mesut Engin, şimdi Bornova'daki Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün karşısında bulunan Ağaçlı Yol'da otobüs duraklarında banklarda uyuyor. Derdini, sıkıntısını kimseyle paylaşmıyor. Çevre esnafın 'dede' diye hitap ettiği Engin, ikram edilen yemekleri de kabul etmiyor. Mesut Engin'in kaldığı otobüs durağına yakın yerde işyeri bulunanlar, "Bu kadar zararsız bir insanı hayatta görmedik. Güzel giyimli bir aile gördüğü zaman arkasını dönüyor. Geçenlerde yeni bir elbise aldık kabul etmedi." diyor. Karayolları çalışanları ise "Bizden sadece sigara ister. Sabahları çayını veririz. Bardağını da geri getirir, teslim eder. Para uzattığımız zaman kesinlikle almıyor. Durakta yaşamasını biz de istemiyoruz. Yıllarca oynadığı filmleri izledik. Hepimiz yakından tanıyoruz. Kimseye zarar vermeden burada yatıyor." diye konuşuyor. Mesut Engin'in rol aldığı filmlerden bazıları: Sevmek,Yedi Evlat İki Damat, Özleyiş, Yazık Oldu Yarınlara, Ah Bu Gençlik,Teşekkür Ederim Büyükanne, Kaşık Düşmanı.

Oyuncu (67)

Son Yorumlar (43)

osiii007 06 Haziran 2018 17:34:02

10

mesut engini severdim iyi oyuncuydu allah rahmet eylesin

Alpatros1905 avatar Alpatros1905 02 Ocak 2017 21:35:37

7

Mesut Engin başlarda bir kaç iyi projede oynadı yedi evlat iki damat özleyiş sevmek yazık oldu yarınlara ah bu gençlik delikız fena filmler değil ama malesef kazadan sonra kendini bıraktı sonrası zaten malumuz hepimiz şahit olduk keşke o duruma düşme seydi düşenin dostu olmaz gerçekten kimse destek çıkmadı ve ölümü onun için kurtuluşu oldu allah rahmet eylesin ruhu şad olsun

mansurx avatar mansurx 17 Aralık 2016 16:02:50

6

Mesut engin yakışıklı ve karizmatik bir oyuncuydu ama yaşadığı olay yüzünden pek kendini gösteremedi ama bu olay olmasa bile yinede başarılı olacağını pek sanmıyorum zaten o dönem yönetmen ve yapım şirketlerinin kendi oyuncuları vardı orada kendini g östermesi pek kolay olmazdı tabi en azından 3.sınıf video filmlerinde oynamazdı daha iyi filmlerde oynardı tek fark bu olurdu günümüze kadar oyunculuğa devam etmesi de takdir edilecek bir şeydir allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Yandex.Metrica