Mustafa Sandal

Doğum Tarihi 11 Ocak 1970
Doğum Yeri İstanbul

Biyografisi

90'lı yılların başlarında çok sayıda ünlü şarkıcıya verdiği bestelerle müzik piyasasında önemli bir tanınırlığa ulaşan sanatçı 1994 yılında yayınladığı ilk stüdyo albümü Suç Bende ile önemli bir ticar i başarı yakalayarak tüm Türkiye'de tanınan bir sanatçı haline geldi. İlk albümünün ardından 1996 yılında Gölgede Aynı isimli albümüyle pek çok ödül kazandı. 1998 yılında Detay adlı çalışmasıyla müzik piyasasına hızlı bir giriş yapan Mustafa Sandal bu albümle de önemli bir ticari başarı yakaladı ve Aya Benzer isimli parçasıyla listelerde 1 numara oturdu. Ardından Sony Music'le sözleşme imzaladı ve Araba adlı albümünü dünyanın dört bir tarafında satışa sundu. Araba ve Aya Benzer parçalarıyla yurtdışında da tanınırlığını arttırdı. 2000 yılında Akışına Bırak isimli 4. stüdyo albümünü çıkardı. 2002 yılında çıkardığı Kop adlı albümüyle "En İyi Erkek Sanatçı" dalında ödül kazandı. 2003 yılında Universal Music-Polydor etiketiyle Seven adını verdiği çalışmasını yurtdışında dinleyicilere sundu ve 1 yıl sonra İste isimli albümünü Türkiye'de yayınladı. 3 yıllık bir aranın ardından Devamı Var isimli çalışmasını piyasaya sunan Mustafa Sandal 2009 yılında çıkardığı Karizma adlı albümün ardından 2011'de Gülben Ergen'le birlikte çıkardığı Şıkır Şıkır o yılın en çok indirilen şarkısı oldu. 2012 yılında 10. stüdyo albümü olan Organik'i çıkarttı. 2013 yazında ise Tesir Altında isimli çalışmasını piyasaya sürdü ve bu çalışma 2013 yılının en çok satan single'ı oldu.

Müzik alanında yaptığı çalışmaların yanı sıra televizyon, reklam, sinema gibi sektörlerde de önemli başarılar yakalayan Mustafa Sandal bugüne kadar tüm dünya da 14 milyonun üzerinde albüm satmış ve Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Hakan Peker gibi önemli isimlerin de aralarında olduğu çok sayıda sanatçıya şarkılarıyla destek vermiştir.

Oyuncu (6)

Müzik (1)

Son Yorumlar (16)

FUNDAM 10 Mayıs 2011 12:29:05

çanlandırdığı karakter üzerinde eğriti durmuş, belki başka bir karakteri canlandırabilir ama bu tip kesinlikle uymamış, kadroda bulunan tüm tiyatro kökenli oyunlar iyi, ancak sayın Sandal bayağı bir ortada kalmış, aynı şekilde Erdem karakteri de avea reklamı çizgisinden çıkamamış, bu eleştirileri olgunlukla karşılayarak düşünmenizi rica ediyorum, son olarak senaryo bence yok, inanılmaz boş bir senaryo, piyasada öğrencilerin bile yazdıkları daha sürükleyici hikayeler var, ama sanırım onların tanıdıkları yok

bjkemre06 avatar bjkemre06 29 Nisan 2011 03:52:04

10

Oyunculuğuda şarkıcılığı kadar iyi. Reklam filmlerinde zaten oyunculuğunu konuşturuyordu;)

MGUNAY avatar MGUNAY 19 Şubat 2010 09:13:02

10

yetenekli yakışıklı bir abimiz müzikleri gayet başarılı reklamlardada gayet güzel oynuyor bence dizi filmi çekmeli diye düşünüyorum komediyi başarılı oynayacağına eminim hayatında başarılar dilerim.

Yandex.Metrica