Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Nuri Alço (Nureddin İbrahimov)

Nuri Alço

Doğum Yeri : Eskişehir

Doğum Tarihi : 26 Nisan 1951

Eğitim : İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Hakkında : Nuri Alço (d. 1951; Bulgaristan), Türk sinema oyuncusu. Bankacılık ve eczacılığın ardından mankenlik yapan oyuncu, 1974 yılında Yeşilçam’a geçti. Bulgaristan doğumlu Nureddin İbrahimov iken 1969 yılında Türkiye´ye gelerek Nuri Alço adını almış, bir süre çeşitli işlerde uğraştıktan sonra Yeşilçam´a geçen ve genellikle de tecavüzcü ve kötü adam rollerini oynamıştır. 80'li yılların erotik simgelerinden Ahu Tuğba ile bazı filmlerde rol almıştır. Kırkpınar güreşçisi Kel Aliço'nun torunudur.Bankacılık ve eczacılığın ardından mankenlik yapan oyuncu, 1974 yılında Yeşilçam'a geçti. Genellikle kötü adam ve tecavüzcü rollerini oynamıştır. 80'li yılların erotik simgelerinden Ahu Tuğba ile bazı filmlerde rol almıştır. Alço, NARO adlı bir bağımsız organizasyonun isim babalığını yapmıştır.

İlgili FilmlerKleberson

29 Ocak 2019 10:11

cüneyt arkin tarik akan ve kadir inanirin filmlerinde cok basariliydi bu isimlerle oynadigi filmler en iyi filmleridir bu isimlerle oynadigi filmler disindada iyi filmleri vardir tacsiz kralice ve sözde kizlar filmindede cok iyiydi ama kendisi bence en basarili oldugu film vasife ugruna filminde oynadigi roldür kendisine uzun ömürler diliyorum

Cevap Yaz

vatansever10

16 Eylül 2016 13:22

Hep elinde gazozuylaya da emraha baba amca yarısıdır demesiyle hatırlıyoruz.Fakat dikkat etmediğimiz gözden kaçırdığımız bir durum var ki Nuri baba yeşilçamın en vefalı oyuncularından birisidir.Vefat eden emektarların cenazesinde muhakkak bulunur yardıma muhtaçlara yardım eder.Ömrün uzun olsun güzel insan..

Cevap Yaz

sinemaadamı

1 Kasım 2015 12:47

sinemanın devi. nuri baba gazozlarıyla viskisiyle meşhurdur. coşkun gibi avına direk saldırmaz önce etkiler aşık eder sonra ilaç verir. türk sinemasının 80 lerde olmazsa olmazlarından. arabesk filmlerinde ve polisye filmlerinde çok boy gösterir. boy demişken boyunu da 187 diye biliyorum. aslen bulgaristanlıdır gerçek adı nurettin ibrahimovmuş eskişehirde doğduğunu duymuştum birara bulgaristan diye de burda geçiyor. ama nerde doğarsa doğsun iyiki varsı nuri baba.

Cevap Yaz

Alın yazısı

30 Eylül 2011 22:50

26 Nisan 1951'de, Eskişehir'de, ailesinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Adalet İlkokulu, Devrim Ortaokulu ve Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. Liselerarası spor müsabakalarında dereceler aldı. Liseden sonra askere gitti. Acemi birliğini Erzincan talimgâhda yaptı.Usta birliğinde de Erzurum Kandilliye geçti. Eskişehir'deki Altay Spor Kulübünde ve Ordu Milli Takımında profesyonel olarak Voleybol oynadı.

Askerliğinin bittiği dönemde, ablası dâhil birkaç akrabasının da çeşitli bankalarda çalışması vesilesiyle, bir bankada kredi istihbarat şefi olarak işe başladı. Daha sonra bankadan istifa ederek, bir ilaç fabrikasına geçiş yaptı.

İstanbul'la tanışması da, bu zamanlarda gerçekleşti. İlaç Firmasının Eskişehir, Kütahya, Afyon mümesilliğini yapan Nuri Alço, işi gereği İstanbul'a gelip giderken çalışma arkadaşları, onu Ses ve Hayat dergilerinin artistik seçmelerine fotoğraflarını yollaması için ikna etmişlerdi. Nuri Alço bu seçimlerde dereceye girdi ve ilk olarak 2 yıl çalıştığı ilaç firmasından ayrılarak İstanbul'da yaşamaya karar verdi. Kelebek, Saklambaç ve Günaydın gazetelerinde fotoromanlarda oynadı.

Bu sayede üne ulaşan Nuri Alço, zamanla, kendine özgü şık giyimiyle podyum dünyasının da aranan isimlerinden biri oldu. Birçok ünlü markanın mankenliğini yaptı. Sinemayla tanışması 1977 yılında Ünsal Emre ve Sevda Karaca'nın başrolünü oynadığı '' Ah Bu Ne Dünya '' isimli filmle gerçekleşen Nuri Alço, 300'ün üzerinde filmde rol aldı.

Cevap Yaz

eylül fırtınası

16 Ekim 2010 14:50

Sinemamızın en iyi kötü adamlarından birisidir. Yaşarken efsane haline getirilmiş,özel hayatı ve sinemadaki imajı hayli kurcalanmış,didiklenmiş,alay konusu edilmiştir.1980'ler de tutulan ve aranan bir oyuncu iken 90'lar da kendi kabuğuna çekilmiş ve unutulmuştur.NARO adlı ne olduğu belli olmayan bir grup ya da örgütün kendisini simge olarak seçip ismini kullanmaya başlamasıyla yeniden gündeme gelmiş,kendisini hem korkutan hem de şaşırtan bu durum sayesinde 2.baharını yaşamaya başlamıştır ve halen yaşamaya devam etmektedir.

Nuri Alço 80'lerin o meşhur uyuşturucu-fuhuş konulu polisiyelerinin olmazsa olmaz oyuncusu idi.Çoğunlukla uyuşturucu ve fuhuş mafyasının orta ya da üst kademesinde yer alırdı.Her zaman bakımlı,şık ve korkutucu bir çekiciliğe sahipti.Deri kolçaklı pahalı ceketleri,altın kolyesi ve tecavüz sonrası giydiği bornoz ve robdöşambrları ile her zaman stil yaratırdı.İyi bir oyuncu olup olmadığı tartışılır ama rol aldığı her filme damgasını vururdu.Katiller de Ağlar filminde Hakkı Kıvanç'ın kafasını beyzbol sopası ile dağıtan Al Capone Kerim ya da binbir türlü espriye ve ''geyik muhabbeti''ne konu olan Ayrılamam filmindeki ''Baba Yarısı Amca''  gibi rolleri ile fenomen haline gelmiş ve kendine özgü bir hayran kitlesine sahip olmuştur.

Ancak o da Kadir İnanır gibi sinemada yarattığı efsane tiplemelerin reklamcılar tarafından paraya tahvil edilerek talan edilmesine karşı durmamış,çeşitli reklam filmlerinde,80'ler partisi gibi organizasyonlarda,Tv programlarında falan sürekli görünerek bir pazarlama aracına dönüştürülmüştür.Artık 80'lerde ki o gizemli havası kalmamış ve Nuri Alço efsanesi yerle bir olmuştur.

Cevap Yaz

liondaddy

4 Eylül 2010 18:21

Ben gayet başarılı buluyorum nuri alçoyu kendi projesine başlıyacağını söylemişti katıldığı bir tv programında umarım çok yakın bir zamanda bu isteğini gerçekleştirir ve bizler onu yeni yeni projelerde izlemeye devam etmiş oluruz.saygılar

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

4 Eylül 2010 15:32

Naçizane: Sanatçı bugüne değin ne bir "Önder SOMER" grafiği yakalayabilmiş nede bir "Coşkun GÖĞEN" vari rolüne endeksli onlar kadar iyicene.. kendisine empoze edememiş bulduğum bir oyuncu...

Cevap Yaz

Alın yazısı

21 Temmuz 2010 14:47

1951 doğumlu Türk sinemasının şahsına münhasır kötü adamlarından olan Nuri Alço, özellikle klasik Türk erkeği tipine zıt görünüşü ve son derece soğukkanlı, umursamaz tiplemeriyle akıllarda yer etmiş karakterlerden biridir. Sarışın, mavi gözlü, uzun boylu olan oyuncu genel olarak zengin, güçlü ve acımasız tipleri canlandırmıştır. 80'li yıllarda başlayan kariyeri boyunca canlandırdığı tecavüzcü karakterleriyle ''ilaçlı gazoz''un simge isimlerinden birine dönüşmüş, en büyük rakibi Tecavüzcü Coşkun'la karşılaştırmalara maruz kalmıştır.

Cevap Yaz

Alın yazısı

6 Ocak 2010 11:18

Çok Üzücüdür ki Nuri Alço Yeşilçam'ın en hareketli dönemlerinde özellikle erotik furya döneminde 1975 yılında piyasada yoktu..o yıllarda sinemaya başlasaydı şimdi eminim , Behçet Nacar , Aydemir Akbaş'ın Sermet Serdengeçti gibi oyuncuların tahtını sallamıştı.ama 1980 li yıllarda Emrahın Filmlerinde baba yarısıyız repliğiyle popüler oldu sevildi

Cevap Yaz

Ciggarette44

6 Aralık 2009 16:44

Nuri Alço'yu  Son kez iyi rolde ferdi tayfur'un Günaha girme filminde görmüştüm....

Cevap Yaz
Yandex.Metrica