Nuri Alço

Gerçek Adı Nureddin İbrahimov
Namı Gazoz
Doğum Tarihi 26 Nisan 1951
Doğum Yeri Eskişehir
Eğitim Durumu İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Biyografisi

Nuri Alço (d. 1951; Bulgaristan), Türk sinema oyuncusu.
Bankacılık ve eczacılığın ardından mankenlik yapan oyuncu, 1974 yılında Yeşilçam’a geçti. Bulgaristan doğumlu Nureddin İbrahimov iken 1969 yılı nda Türkiye´ye gelerek Nuri Alço adını almış, bir süre çeşitli işlerde uğraştıktan sonra Yeşilçam´a geçen ve genellikle de tecavüzcü ve kötü adam rollerini oynamıştır. 80'li yılların erotik simgelerinden Ahu Tuğba ile bazı filmlerde rol almıştır. Kırkpınar güreşçisi Kel Aliço'nun torunudur.Bankacılık ve eczacılığın ardından mankenlik yapan oyuncu, 1974 yılında Yeşilçam'a geçti. Genellikle kötü adam ve tecavüzcü rollerini oynamıştır. 80'li yılların erotik simgelerinden Ahu Tuğba ile bazı filmlerde rol almıştır. Alço, NARO adlı bir bağımsız organizasyonun isim babalığını yapmıştır.

Oyuncu (103)

Son Yorumlar (55)

vatansever10 avatar vatansever10 16 Eylül 2016 13:22:52

10

Hep elinde gazozuylaya da emraha baba amca yarısıdır demesiyle hatırlıyoruz.Fakat dikkat etmediğimiz gözden kaçırdığımız bir durum var ki Nuri baba yeşilçamın en vefalı oyuncularından birisidir.Vefat eden emektarların cenazesinde muhakkak bulunur yar dıma muhtaçlara yardım eder.Ömrün uzun olsun güzel insan..

sinemaadamı avatar sinemaadamı 01 Kasım 2015 12:47:14

10

sinemanın devi. nuri baba gazozlarıyla viskisiyle meşhurdur. coşkun gibi avına direk saldırmaz önce etkiler aşık eder sonra ilaç verir. türk sinemasının 80 lerde olmazsa olmazlarından. arabesk filmlerinde ve polisye filmlerinde çok boy gösterir. boy demişken boyunu da 187 diye biliyorum. aslen bulgaristanlıdır gerçek adı nurettin ibrahimovmuş eskişehirde doğduğunu duymuştum birara bulgaristan diye de burda geçiyor. ama nerde doğarsa doğsun iyiki varsı nuri baba.

Alın yazısı avatar Alın yazısı 30 Eylül 2011 22:50:09

6

26 Nisan 1951'de, Eskişehir'de, ailesinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Adalet İlkokulu, Devrim Ortaokulu ve Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. Liselerarası spor müsabakalarında dereceler aldı. Liseden sonra askere gitti. Acemi birliğini Erzinca n talimgâhda yaptı.Usta birliğinde de Erzurum Kandilliye geçti. Eskişehir'deki Altay Spor Kulübünde ve Ordu Milli Takımında profesyonel olarak Voleybol oynadı. Askerliğinin bittiği dönemde, ablası dâhil birkaç akrabasının da çeşitli bankalarda çalışması vesilesiyle, bir bankada kredi istihbarat şefi olarak işe başladı. Daha sonra bankadan istifa ederek, bir ilaç fabrikasına geçiş yaptı. İstanbul'la tanışması da, bu zamanlarda gerçekleşti. İlaç Firmasının Eskişehir, Kütahya, Afyon mümesilliğini yapan Nuri Alço, işi gereği İstanbul'a gelip giderken çalışma arkadaşları, onu Ses ve Hayat dergilerinin artistik seçmelerine fotoğraflarını yollaması için ikna etmişlerdi. Nuri Alço bu seçimlerde dereceye girdi ve ilk olarak 2 yıl çalıştığı ilaç firmasından ayrılarak İstanbul'da yaşamaya karar verdi. Kelebek, Saklambaç ve Günaydın gazetelerinde fotoromanlarda oynadı. Bu sayede üne ulaşan Nuri Alço, zamanla, kendine özgü şık giyimiyle podyum dünyasının da aranan isimlerinden biri oldu. Birçok ünlü markanın mankenliğini yaptı. Sinemayla tanışması 1977 yılında Ünsal Emre ve Sevda Karaca'nın başrolünü oynadığı '' Ah Bu Ne Dünya '' isimli filmle gerçekleşen Nuri Alço, 300'ün üzerinde filmde rol aldı.

Yandex.Metrica