Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Oğuz Tunç

Oğuz Tunç

Doğum Yeri : İzmir

Doğum Tarihi : 17 Şubat 1957

Hakkında : 1957 yılında İstanbul'da doğan Oğuz Tunç,oyunculuğa küçük yaşlarda başladı.Babası ışıkçı olarak Oraloğlu Tiyatrosu'nda çalışıyordu.Bir oyunda çocuk oyuncu gerekince,Tunç 7 yaşında oyunculuğa adım attı.Lale Oraloğlu'nun kızı Alev Oraloğlu'nun karşısında erkek çocuk olarak oynadı.3 yıl içinde ; Büyük Baba,Karanlığım İçinden,Pollyanna gibi oyunlarda rol aldı.Film yapımcıları küçük Oğuz'daki yeteneği keşfetmekte gecikmediler.İlk filmi "Yaşlı Gözler" oldu.Sonra,Fatma Girik'in baş rolünde olduğu "Sürtüğün Kızı" nda oynadı.Yönetmen Tunç Başaran'ın ilk filmi olan "Büyük Kin"de Ayhan Işık'ın oğlu rolüne çıktı.Fakat bu filmden sonra babasının işleri nedeniyle Ankara'ya yerleşince,sinema oyunculuğuna ara vermek zorunda kaldı.Ankara'da o zamanların tek özel tiyatrosu olan AST (Ankara Sanat Tiyatrosu) çocuk oyunlarında rol aldı.AST'ın 6. yılında,Türkiye'de ilk olarak sahnelenen çocuk oyunu "Küçük Prens"te oynadı.AST'ın en parlak döneminde ; Macide Tanır,Işık Yenersu,Semih Sergen gibi usta sanatçılarlasahneye çıktı.Sonra bir çocuk oyunu ile Ankara Devlet Konservatuvarı sınavlarını kazandı.Konservatuvar'dan mezun olup 1978 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu'nda kadrolu olarak çalışmaya başladı.Uzun aradan sonra,Süha Arın'ın belgesel filminde rol alarak kamera karşısına geçti.Ardından sinema formatında çekilen,Peyami Safa'nın ünlü eserinden adapte "Dokuzuncu Hariciye Koğuşu" adlı TRT dizisinde kendisi gibi genç oyuncu Derya Arbaş'la baş rolleri paylaştı.Böylelikle oyuncu olarak tanındı.Ardından,Atıf Yılmaz'ın yönettiği, "Hayallerim Aşkım ve Sen" adlı filmde Türkan Şoray'la oynadı.1987 yılında bu filmdeki rolüyle Sinema Eleştirmenleri tarafından ilk kez verilen "Gelecek Vaat Eden Genç Yetenek" ödülünü aldı.Sonra çalışmalarını Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sürdürdü.Emekli olduktan sonra İstanbul'a yerleşti.Son beş yılında Alanya Belediye Tiyatrosu'nda yönetmenlik yaptı. "Hırçın Menekşe" adlı Tv dizisinde oynadı.

Resimlersadowski

30 Ekim 2019 18:10

sanatın birçok dalıyla ilgilenen oldukça bilgi ve birikimi olan bir sanatçı...dokuzuncu hariciye koğuşu dizisi, bitmeyen sevda ve raziye filmleri çok güzeldi...ama hayallerim aşkım ve sen filmi türk sinema tarihinin baş yapıtlarından bir tanesidir......

Cevap Yaz

MGUNAY

17 Aralık 2018 13:59

Tüm filmlerinde kendi seslendirmesini kendi yaptı. Facede tanıdığım çok efendi hiç siyasetle işi olmayan değerli bir kişiliktir. Ömrü uzun olsun.

Cevap Yaz

performer

31 Temmuz 2017 22:59

bence sinema oyunculuğunu fransa yada italya da yapmış olsaydı türkiyede zaten bilinen değerinden daha fazla değeri bilinirdi. olsun biz oğuz bey'in türk sinemasında da var olmasından dolayı gurur duyduk vede kameraya çok yakışan bir yüzü olduğunu söylemek istedim.

Cevap Yaz

erakman

20 Temmuz 2016 17:37

Bitmeyen sevda belkide en unlu ve en iyi filmiydi.Tutkulu asik rolunde basarili idi.

Cevap Yaz

ALPER05

10 Haziran 2015 10:08

Çok kabiliyetli. Bitmeyen sevda en güzel filmi. Keşke daha çok filmi olsaydı.

Cevap Yaz

B a r b a r o S

15 Ekim 2008 22:15

En güzel filmi ''BİTMEYEN SEVDA'' dır bence...

Cevap Yaz

emre84

5 Eylül 2007 07:34

İyi bir oyuncu

Cevap Yaz

HuDuD

23 Şubat 2007 19:05

türk sinemasının iyi jönlerinden.ama nedense fazla filmi yoktur.Raziye filmindeki oyunculuğunu görmenizi tavsiye ederim.

Cevap Yaz

rettly

4 Kasım 2006 11:50

Güçlü oyunculuğu ve yakışıklılığıyla zamane jönlerini bi kenara itebeblicekken hatta ve hatta türk sineması\'nın efsane aktörü olabilecekken talihsiz bir şekilde yeşilçam ın çöküş devrine denk gelmiş ve yeteri kadar filmde oynayamamıştır,daha sonrada piyasadan çekilmiş ve oyunculuk çalışmalarnı ankara devlet tiyatrosu\'nda sürdürmüştür. En önemli performanslarınıysa \'\'9.hariciye koğuşu\'\' ve \'\'hayallerim,aşkım ve sen\'\'adlı filmlerde çıkarmıştır. tanıdığım en kültürlü ve düzgün insanlardandır ayrıca... onunla tanışıp uzun uzun muhabbet edebildiğim için kendimi şanşlı hissediyorum... umarım hayallerini gerçekleştirbilirsin oğuz abi...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica