Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Onat Kutlar

Onat Kutlar

Doğum Yeri : Antalya

Doğum Tarihi : 25 Ocak 1936

Ölüm : 1995-01-11

Eğitim : İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Resimlermkurtsen

11 Ocak 2016 21:32

Bugün11 Ocak 2016. Onat Kutlar’ın ölümünün 21. yıldönümü. Kutlar bu önemli yıldönümünde bir iki kanal dışında hiçbiryede , hiçbir kuruluşta, çalıştığı gazetelerde anılmadı.Bu vefasızlık için diyecek söz bulamıyorum doğrusu. Aradan 21 yıl 2 kuşak geçmiş. Sinema ve Edebiyat ile ligili olanlar dışında bilmeyen tanımayan gençler olur düşüncesi ile Onat Kutlar cinayeti ve cinayet sonrası, yargı safhası hakkında biriki söz etmek istedim 30 Aralık 1994’te Taksim’de Opera Pastanesi’ne konan bomba Sinematek’in kurucusu, senarist, hikaye ve deneme yazarı Onat Kutlar’ı ve arkeolog, rehber Yasemin Cebenoyan’ı öldürmüştü. Kutlar 12 gün daha yaşamış, ama bağırsaklarındaki delik doktorların gözünden kaçtığı için ölmüştü, Yasemin Cebenoyan ise patlama anında hayatını kaybetmişti.. Cinayet yargıya intikal edince : PKK bu eylemi yapan örgüt olarak belirlendi ve Deniz Demir adlı PKK militanı bu cinayeti üstlendi. Yargıtay’ın da onamasıyla Demir’in cezası 2007’de kesinleşti. İki kişinin ölümüne, birçok kişinin yaralanmasına neden olan Demir’in topu topu 11 yıl yatması gerekiyordu. Ama Yargıtay kararı açıklandığında, Demir serbestti; 9,5 yıl yattıktan sonra serbest bırakılmıştı. Devlet Demir'e 2,5 yılıda bağışlamış 2 kişinin ölümü birçok kişinin yaralanmasına sebep olan Demir sadece 9,5 yıl yattıktan sonra. Pişmanlık yasasından yararlandığı için cezası indirilmiş ve davası sonuçlanmadan tahliye edilmişti Bende şimdi . Demir’le devletin arasındaki bu sıcak ilişki yi nereye koyacağımı ne düşüneceğimi bilemiyorum, veya biliyorum,, kendime saklıyorum,herkesi hangi siyasi düşünceden olursa olsun elini vicdanına koyup düşünmeye davet ediyorum.

Cevap Yaz

pencere köprü ve öte

26 Eylül 2009 01:01

onat kutlar 50 kuşağının en güçlü yazarlarından biridir kanımca.hem sinemayla hem de edebiyatla aktif bir şekilde ilgilenmesi onu ayrı bir yerde konumlandırmamızı sağlar,ama yine de onat kutlar temelde edebiyatçıdır kanımca.özellikle ilk kitabı ishak başyapıt olarak kabul edilebilir.ancak ishaktan sonra sanki onat kutlar bu çizginin altına düşeceğim endişesiyle kısmen suskunluk dönemine girmiştir.senaryo yazarı olarak en başarılı senaryosu hakkari'de bir mevsimdir.ünlü eleştirmen fethi naci onu büyülü gerçekçilik içerisinde değerlendirmiştir.1985 de berlin film festivalinde  jüri üyeliği yapmıştır.

''durmadan düşünüyorum,ne kadar çok öldük yaşamak için'' -onat kutlar...

Cevap Yaz

pencere köprü ve öte

15 Mart 2009 19:07

onat kutların ishak kitabı özellikle müthiştir.okunması gereken kitaplardandır. maalesef 1995 yılındaki patlamada hayatını kaybetmiştir.

Cevap Yaz

mimarsinan

25 Mart 2008 10:47

Edebiyatımızın özgün yazarlarından Onat Kutlar, 1936 yılı Alanya doğumludur. 1980 yılında kapanan Türk Sinematek Derneğinin kurucularındandır. Senaryosunu yazdığı filmlerden bazıları yurtdışında da gösterilmiştir.1995 yılında İstanbul'da vefat etmiştir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica